Základní deska ignoruje XMP profil RAM i manuální nastavení parametrů RAM

Zdravím, řeším jeden problém kde bych, prosím, potřeboval radu. Mám sestavu se základní deskou ASUS PRIME x570-PRO s poslední verzí BIOS/UEFI (4021), procesor AMD Ryzen 9 5950X a operační paměti PATRIOT Viper 4 Blackout DDR4 64GB (2x32GB) 3600MHz (CL18).Paměti podporují podporují XMP 2.0 a na krabičce je nálepka AMD Ryzen 5000 Ready. Ale, když v BIOS-u/UEFI nastavím XMP/D.O.C.P. profil, tak stejně operační paměť jede pouze na 2.666MHz. :hm Kde může být, prosím, problém? Je jedno, jestli nastavím XMP profil, nebo ručně ty stejné parametry (frekvence, časování a napětí). Stejně to pak v BIOS/UEFI ukazuje, že to jede na 2666MHz a napštím 1.2V. :hm https://i.imgur.com/XARM6MJ.jpegPodpora XMP podle CPU-Z:DIMM # 1 SMBus address 0x50 Memory type DDR4 Module format UDIMM Module Manufacturer(ID) Patriot Memory (7F7F7F7F7F020000000000000000) SDRAM Manufacturer (ID) Samsung (CE00000000000000000000000000) Size 32768 MBytes Max bandwidth DDR4-2667 (1333 MHz) Part number 3600 C18 Series Serial number 0615040A Manufacturing date Week 24/Year 21 Nominal Voltage 1.20 Volts EPP no XMP yes, rev. 2.0 AMP noJEDEC timings table CL-tRCD-tRP-tRAS-tRC @ frequency JEDEC #1 10.0-10-10-24-34 @ 727 MHz JEDEC #2 11.0-11-11-26-37 @ 800 MHz JEDEC #3 12.0-12-12-28-40 @ 872 MHz JEDEC #4 13.0-14-14-31-44 @ 945 MHz JEDEC #5 14.0-14-14-33-47 @ 1018 MHz JEDEC #6 15.0-15-15-35-50 @ 1090 MHz JEDEC #7 16.0-16-16-38-54 @ 1163 MHz JEDEC #8 17.0-17-17-40-57 Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

Došlo k uložení a restartu?

Ano, samozřejmě. Vždy nastavení uložím a restartuji.

ako prve vyskusaj dat tie ramy do slotov, v ktorych maju byt = A2/B2. Ak to nepomoze, tak to nastav rucne na 3200, co je oficialne podporovana hodnota.

To jsem také zkoušel. Tak nevím. https://i.imgur.com/qVIpcei.jpgXMP:https://i.imgur.com/NbUgwAU.jpgRuční nastavení:https://i.imgur.com/HTOvKej.jpghttps://i.imgur.com/nMMwf5K.jpgPo restartu sice paměti mají napájení 1.35V, ale stále jedou na 2666MHz s CL20.

ryzen 5* podporuje oficialne 3200, takze 3600 moze/nemusi fungovat. Mas proste smolu, alebo su asus kkti a nevedia to spravit na tvoju dosku. Posledna moznost, s konkretnymi pamatami to nejde, keby si dal inu znacku, islo by.

A nebo je prostě problematická deska.

Tak aspoň vím, že ASUS lže: 4 x DIMM, Max. 128GB, DDR4 4133 (přetakt.)/4000 (přetakt.)/3866 (přetakt.)/3733 (přetakt.)/4400 (přetakt.)/3600 (přetakt.)/4266 (přetakt.)/3466 (přetakt.)/3400 (přetakt.)/3200/3000/2933/2800/2666/2400/2133 MHz Bez vyrovnávací paměti

Ne, nelže. Sám ti tam píše, že cokoliv nad 3200 je v rámci taktování, viz poznámka "(přetakt.)", kde nikdo za nic neručí. A hlavně to, zda RAM frekvenci zvládne, záleží hlavně na CPU a jeho řadiči. Na desce je jen slot na RAM, patice CPU a propojení mezi tím. A pak samozřejmě napájení pro RAM, jehož kvalita může mít u vyšších frekvencí trochu vliv.

este je otazka, pises "s posledni verzi biosu" To mas uplne novy PC, alebo uz nejaku dobu pouzivas a updatoval si bios. Pred updatom to fungovalo?

Samozřejmě upgraduji. Vždy jednou za půl roku se podívám na stránky https://www.asus.com/cz/Motherboards-Component... a když tam je nová verze, tak jí aktualizuji přes flash-ku (přímo v BIOS/UEFI flashovací sekci pro aktualizace). Naučil jsem se to tak, když jsem se kdysi živil správou serverů, že když byl problém s hardwarem a já jsem volal na podporu Dellu, tak se VŽDY (až u serverů, desktopů, atd...) ptali, jestli tam mám poslední verzi firmwaru/BIOS-u a pokud ne, tak mám prvně provést upgrade a potom jim znovu zavolat, až bude firmware/BIOS aktuální (i když se hardware neměnil). A to se říká, že když to funguje, tak na to nesahej/neaktualizuj (hlavně v produkčním prostředí).

Vsak ty tvoje pameti nejsou vypsany v podporovanych u desky:https://www.asus.com/Motherboards-Components/M...

Což vůbec nic neznamená. Jen to, že je výrobce nezkoušel. Horší by bylo, kdyby je v tom seznamu měl s poznámkou, že nefungují.

To vyrobce realne zkousi vsechny pameti co tam ma vypsany?

Ano. Ale jelikož na trhu jich je o mnohem více, nemá smysl se tím seznamem limitovat. Navíc ten seznam se neaktualizuje, takže velmi brzy na trhu je dost problém nějakou otestovanou RAM vůbec koupit. Pokud RAM splňuje specifikaci, měla by běhat. Pokud i tak neběhá, prostě ji vyměníš za nějakou jinou. V porovnání se seznamem CPU je to tedy něco úplně jiného. CPU záleží na tom, zda je deska konkrétně umí a s jakým BIOSem, takže ty, které tam nejsou, ty tam obvykle nefungují.

samozrejme, ako inak by rucil za to, ze funguju?

A?
Dával jsem do desky paměti, které na QVL desky nebyli, a přesto jdou, navíc je má výrobce pamětí uvedené jako otestované a funkční s danou deskou (třeba Gskill uvádí vlastní kompatibility list otedtovaných desek a pamětí) .

Paradoxně tam jdou. Já mám: PATRIOT PVB464G360C8K 2x 16GB SS Smasung 18-22-22-42 1.35 Ryzen™ 5000-Series CPU 3600 3600Na seznamu jsou: PATRIOT PVB432G360C8K 2x 16GB SS Hynix 18-22-22-42 1.35 Ryzen™ 5000-Series CPU 3600 3600Takže PVB432G360C8K vs. PVB464G360C8K je v rozdílné velikosti (a O.K. výrobci čipu Hynix vs. Samsung, jestli to hraje nějakou roli).Na seznamu nemají žádné paměti 2x 32GB.

Logicky to musí 32GB moduly brát, pokud má deska 4 sloty a 128GB maximum. Zkus jiné paměti, nebo spíš jinou desku. Tohle vypadá na nějakou výrobní závadu.

Já už to mám 2 týdny, ale řeším to kvůli tomu, že pracuji s videem. Tak je otázka, jestli když to nemám primárně na hry, ale pro enkodování pomocí x265 a AviSynth+ (s podporou multithreading), jestli je i u tohoto rozdíl, když paměti jedou na 3600MHz vs 2666MHz. Pro hry je to údajně zásadní. Samozřejmě rozdíl v rychlosti po upgradu z AMD Ryzen 5 3600 na AMD Ryzen 9 5950X (přehodil jsem procesor v patici = z 12-ti vláken na 32 vláken) je hodně znát (výrazně kratší doba enkodování - např. místo skoro 5-ti dní jenom 30 hodin). Tak si říkám, jestli vyšší frekvence operační paměti by na to měla ještě nějaký efekt, když by to jelo, jak má na 3600MHz?

kks, to co renderujes 5 dni, cely serial Dallas?

Ne, mám Blu-Ray filmotéku (cca něco přes 200 filmů). Tak si to převádím do h.265/HEVC, abych se na to mohl dívat z NAS-u i bez Blu-Ray přehrávače (např. na iPad-u, nebo na Apple TV 4k, když u dané TV není Blu-Ray přehrávač). https://i.imgur.com/3UnjOva.jpegFilmy se mi nechce znovu kupovat na iTunes, když tam nejsou vždy v dabingu, a co jsou v dabingu, tak jenom ve 2.0. Na Blu-Ray jsou filmy dabované v 5.1, někdy i 7.1. Na nových Apple AirPods 3 s prostorovým zvukem (nemohu používat špunty, tak mám pecky) je to hodně znát (zapnutý/vypnutý prostorový zvuk).Používám StaxRip s parametry pro x265 --crf 20 --preset veryslow --output-depth 10 --profile main10 --high-tier --tskip --aq-mode 3 --qg-size 16 --rc-grain --subme 7 --rc-lookahead 80 --pmode --pme.Na současné sestavě s AMD Ryzen 9 5950X, který jsem si koupil před dvěma týdny, už se to značně urychlilo. A je to 30 hodin na jeden film.

:) k tomu mozem len tolko, ze BD medium som este nikdy v ruke nedrzal, filmy s dabingom neuznavam (red dwarf a simpsonovci ked sa bavime o cestine ok, ale vsetko ostatne je humus) a kupovat 800€ procesor aby som mohol 1 film ratat 30 hodin namiesto 5 dni, ked si ho stiahnem za "par minut" mi tiez nepride ako statny napad.

Na seznamu maji plno 2x 32, ale ani s tvyma PVB464G360C8K neni asi problem podle jinych webu treba:https://pangoly.com/en/compatibility/patriot-... Jediny co bych zkusil je reset biosu a nastavit vse znova..pokud si ses jist ze mas pameti v dobrych slotech..nebo je zkus prohodit mezi sebou jestli to necemu pomuze..

BIOS už jsem resetoval, asi 8x. Zkoušel jsem to i přes jumper (CMOS Clear), ale ani to nepřinutí paměti zvýšit frekvenci. Dokonce se frekvence nezvýší, ani když nastavím 3200MHz, nebo jenom 3000MHz. Je to divné. BIOS úplně ignoruje manuální nastavení.

Zkus jinou RAM. Možná jsi narazil na moduly, co si s tvojí deskou nerozumí.

Tak super! Podle toho webu ty paměti budou plně kompatibilní se základní deskou GIGABYTE X570 AORUS MASTER. Tak zítra by mohla dojít k vyzvednutí do obchodu.

Podle toho webu jsou kopatibilni i s tou deskou co mate ted, tak bych se predem moc neradoval..

To jako vážně budeš měnit desku a rozebírat celé PC místo vyzkoušení jiných RAM?

Tak za ty RAM-ky jsem dal přes 8 litrů. Jiné 64GB DDR4-ky kupovat nebudu, abych je vyzkoušel. Ohledně základní desky - stejně bych musel kupovat další základní desku, abych mohl dát předchozí, dva roky starý, AMD Ryzen 5 3600 bráchovi k vánocům (má Intel Core i7-4790, 23GB DDR3 1600MHz, GTX1650). K tomu dostane 4x 8GB (32GB) DDR4 3200MHz, které na této desce fungovali. Takže alespoň zkusím "novější" základní desku k "lepšímu" procesoru. Před tím (než jsem si koupil AMD Ryzen 9 5950X) jsem zvažoval, že bych risknul a připlatil si za Apple Mac Mini s Apple M1. Ale na Redditu jsem se dočetl, že při enkodování pomocí x265 to má shodný výkon, jako AMD Ryzen 5 3500. Tak jsem šel do "jistoty" = funkční Windows 11 a nepopiratelně vyšší výkon, jak současný procesor v sestavě, AMD Ryzen 5 3600.

Tak pokud tam jiné fungovali správně, tak bych je tím spíš vyměnil/reklamoval protože je nejspíš poškozený SPD čip a deska není schopna správně načíst profil a nastavit je.

Je to takový paradox. Když tam dám ty 4 původní moduly (které jsou i na VLQ seznamu od výrobce základní desky), tak to funguje. https://i.imgur.com/NgS1cjE.jpegTak to bude, asi základní deskou. Když by byl SPD čip poškozený, tak by ty údaje z něj nenačetlo CPU-Z, AIDA64 a konec konců i BIOS/UEFI by nenačetl XMP žádný profil.

pisal som ti to hore, nastav tie ramky na 3200 a nevymyslaj kktiny s novymi doskami

To jsem také zkoušel. Nastavil jsem 3200 a potom i 3000MHz, ale stále se to drží na 2666MHz.

Kupoval jsem to 25.10., tak to když tak zkusím dát na reklamaci.

Nastavil rucne 3200 s vypnutym profilem a stejne to bezi na 2666? Proc mas u BCLK ty desetinne mista a ne jen 100?

Tak to ukazuje BIOS (i s desetinnými čísly = 100.00), jenom ve Windows 11 to ukazuje 98.00Hz.

Zkoušel jsem zvýšit takty, kdy Windows začnou bootovat. Maximum je 3400MHz. Nad tuto hodnotu, po tom co PC projde přes POST, tak zamrzne (kolečko při bootování Windows se, ani nezobrazí.

Tak jsem si koupil MemTest86 Pro, protože tam je funkce „ DDR4/EPP/XMP SPD reporting”. Podle SPD profilu (z CPU-Z) jsem pro 3400MHz nastavil časování 18-20-20-40 a nabootoval do MemTest-u.

Teď jede test. Jenom mě zaráží, že velikost RAM to ukazuje 63.9GB, tak možná těch 100MB, co si MemTest86 Pro ukrojil pro sebe, netestuje.

Mě to spíš přijde, že je problém v té RAM, když to s jinou funguje normálně. Já bych začal s ní. Výměnu máš do 14 dnů bez problémů, tak není o čem. Pod to R5 3600 bych pak koupil jinou (nějakou B550 za polovinu, co stojí tyto X570, protože to jsou pod R5 úplně vyhozené peníze).

To, že deska/SW přečte informaci o nějakém XMP profilu, ještě neznamená, že samotný profil není poškozený. Tobě nepřijde divné, že ti Hwonfo hlásí hned 6 XMP profilů s jinými hodnotami?

Tolko odbornikov a nikto z Vas si nevsimol ze ASUS dosky takto zobrazuju parametre ram? Tuto to neukazuje spravne https://imgur.com/XARM6MJ, treba sa v biose prepnut na EzMode(F7) a na pravej casti je tzv. Hardware Monitor, tam ukazuje spravnu frekvenciu RAM.Naschval som restartoval moj PC, sam to tak mam, blbo to ukazuju tieto ASUSacke biosy. Ja mam dokonca 3333MHZ ramky, kvoli stabilite mam nastavene na 3200MHz a aj tak mi to v biose niekde ukazuje 2400MHz.Pre istotu to mozes pozriet v AIDA64, takto to mam ja https://ctrlv.link/1apn

Ne, to fakt není nutné. Mám Asus desku a mám UEFI v rozšířeném režimu (EZ režim vůbec nepoužívám) a ukazuje to reálnou frekvenci. Tak nějak počítám, že to tazatel ověřil v operačním systému.

Tie biosy su dost nestastne nakreslene, ziadne vysvetlivky k niektorym polozkam. Niekde ukazuje zakladanu frekveciu (na tej bezia ramky v biose vzdy) a niekde XMP profil, ale na tu frekveciu sa premnu az po odchodu z biosu. Neviem ako to mas ty hod sem foto z biosu aby sme sa chapali.Mne pomohol az clanok na Petra Sarouna na konkurencnom webe pochopit zahady asus biosov: https://pctuning.cz/article/ladime-pamet-ram-... posledna kapitola.

Tak to jsi něco špatně pochopil, protože se odkazuješ na fotku memtestu, kde je načtena hodnota XMP, pokud je přítomen. Reálnou hodnotu musíš zkontrolovat přes data rate (u 3600 MT/s je to 28,8 GB/s).

Je to dokonce méně. Podle AIDA64 paměti jedou 2632MHz.https://i.imgur.com/ErB1kfX.jpeg

Tobě to ani neukazovalo v tom Advanced mode napětí u pamětí. Navíc ti to z nějakého důvodu shazuje Bclk ze 100 MHz na 99 MHz (proto ti paměti ukazují 2632). Jak jsem psal nahoře, nejspíš defektní deska.

Je fakt, že to bude, asi základní deskou, protože v AIDA64 je také v sekci SPD uvedena podpora XMP 2.0 na taktu 3600MHz s CL18 při 1,35V.

Ahoj - a tých 2632MHz je efektívny takt alebo reálny takt?

Dyt to mas u toho cisla napsany na ty fotce

5264 MHz efektivně by ti přišlo reálných?

Také jsem to restartoval a aktuální frekvenci to tam ukazuje:https://ctrlv.cz/t1g6Sice jen nahoře, ale ukazuje.Ale všiml jsem si něčeho jiného. Moduly má nastrkané ve špatných slotech. Podle manuálu mají být v A2 a B2:https://ctrlv.cz/019ITakže před vyměňováním desky bych určitě zkusil RAM osadit správně dle manuálu.

Je to tak, podle té první fotky to má ve špatných bancích.

Koukám, že sloty už zkoušel, tak v tom to nebude. Takže buď RAM nebo deska.

Tak nakonec se dobrá věc podařila. Z kšeftu mi napsali, že tu základní desku má dodavatel, takže dnes nebude. Tak jsem znovu zkusil dát na základní desku ty 64GB paměti (podle doporučení i do druhých slotů (A2/B2), což mi přijde divné, ale udělal jsem to. V BIOS-u jsem vypnul D.O.C.P. a přepnul režim nastavení na Manual.Pak jsem nastavil frekvenci RAM na 3200MHz, FCLK na 1600MHz (podle YouTube má být hodnota FCLK poloviční hodnotou frekvence operační paměti). Napětí jsem nastavil na požadovaných 1,35V. BCL jsem nechal defaultní hodnotě 100MHz.Dále CL=CAS jsem nastavil na 16 (protože když na 3600MHz to má mít CL18, tak při nižší frekvenci by CL mohlo být nižší. Další "čísílka" už jsem nechal na AUTO, protože to je pro mě taková nesrozumitelná alchymie. V BIOS-u to má jiné zkratky, než co jsou v CPU-Z.Po uložení a restartu to už v BIOS-u ukazuje správně 3200MHz u operačních pamětí.K Windows 11 Pro, kde jsem spustil aplikaci AIDA64 to ukazuje BCL 98MHz a RAM na 3149MHz. Domnívám se, že to bude tou potentovanou aplikací AMD Ryzen Master, co se mi automaticky nainstalovala, jako součást ovladačů k základní desce. Stejně kvůli nefunkčnímu WSL po upgradu z Windows 10 Pro na Windows 11 Pro budu systém reinstalovat. Tak zvážím možnost návratu k Windows 10, pokud bude i čistá instalace Windows 11 dělat problémy.

to snad nie!!! roob | 15. 11. 2021 16:16

98 MHz u BCLK je interní chyba některých Biosů. Z hodnoty 100 to přepiš na Auto a profil nastav přes DOCP klidně na max 3600 MT/s.
Pokud jde o infinity (fclk), tak ta je v tomto případě shodná s frekvencí paměti (3200 MT/s nikoliv 3200MHz, čili 1600 MHz).