Základní deska - poznám rozdíl?

Ahoj všem,stavím si stolní PC a potřeboval bych poradit s výběrem základní desky. PC bude v podstatě multimediální - trochu práce (jsem student VŠ), trochu videí a trochu hraní (nic velkýho, fakt nepotřebuju rozjet nejnovější hry na ultra detaily). Zároveň mám dost omezený finanční možnosti a snažím se to složit co nejlevnějc (ale zase tak, aby to mělo alespoň jakž takž slušnou kvalitu).V PC bude i5 Skylake procesor + 8 GB DDR4 RAM. Grafická karta zatím nebude (pro začátek stačí integrovaná), časem něco dokoupím (v ceně 3-5K).A teď k otázce, jakou desku do toho dát? Jde mi teď hlavně o chipset. Jak už jsem psal, hodně mě tlačí finance, takže to aktuálně nejvíc vidím na něco s chipsetem H110, kterej má ale jen DMI2 a 6 PCI-E linek a samozřejmě postrádá určitý funkce, ve kterých se popravdě moc nevyznám. Zvažuju ještě H170 (případně B150), který na tom jsou líp, ale zase je tam minimálně tisícovka navíc v ceně a to je pro mě bohužel vážně docela dost.Dokázal by někdo doporučit, kterou desku (resp. se kterým chipsetem) vzít a jestli při běžným používání PC vůbec můžu poznat rozdíl mezi jednotlivými chipsety?Předem moc díky!

Odpovědi na otázku

choď do Haswellu a ušetríš 1000 a máš na B85. Ja by som ho H81 ani H110 nešiel

A muzu se zeptat proc? Mne by prave zajimal ten rozdil pro bezneho uzivatele.

Rozdíly v chipsetech jsou takové, že ty nejnižší podporují třeba jen 6 linek na PCIE (grafická karta využívá většinou 16), také je tam omezení v pamětech, že třeba podporují jen single channel.Pokud hodláš někdy upgradovat (grafiku), vypúlatí se ti B chipset. Pokud však zůstaneš u integrované, kup jen základ.

Díky moc, toho se přesně bojím. U H110 ( https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z170-H170-H... ) bych měl teda s externí grafikou problém?

problém ako problém. Ak budeš mať 6 liniek a použiješ niečo do PCIe x1, zrejme sa x16 prepne do x4 a to je už 1/4 oproti maximu aj keď ani 4 GB/s nie sú pre bežnú grafiku problém. H110 má 2x RAM - ak by si dokupoval pamäte, musel by si možno 1 vyhodiť aj keď dnes max 16 GB sa zdá, že bude dlho neobmedzujúce

Ano, H110 má také jen 6 linek, je to pro ten lowend, který nepočítá s grafikou na nějaké hry. Počítá s tím, že si tam moždá dáš nějakou kartu (ssd, ...), ale na grafickou bych doporučil (z té tabulky) H170. Taktovat nepotřebuješ, takže na Z kašli.

Díky oběma. H170 jsem právě zvažoval, ale je to relativně dost peněz navíc (pro mě) a chtěl jsem proto vědět, jestli se to vyplatí a opravdu to reálně jako běžnej uživatel poznám.Ještě jsem koukal na B150, jako takovej kompromis (specifikace v tom samým odkazu o něco níž).

H110 by mala mať x6 ale len 2.0, takže nie 6 GB/s, ale 3 GB/s oproti 16 GB/s u x16 3.0 (H170). Ak pridá nejakú kartu, prepne sa to na x4 a tam bude len 2 GB/s a to už limit môže byť

Takže jednoznačně H170?Ještě je tam ta B150 a ta by měla mít x8 3.0, pokud to z tý tabulky dobře chápu, ale nedokážu odhadnout, jestli je by to stačilo, nebo ne...

testy ukazujú, že ani PCIe x16 v 1.1 nemusí byť limit a tá dá 4 GB/s, ale záleží či v budúcnosti dáš niečo do PCIe x1. A záleží koľko by si rád portov. Mne nestačí ani 6 (kl., wifi, BT, kamera, USB kľuč, USB lampa, nabíjačka), takže záleží aj od Tvojích nárokov na USB. B150 by mohla stačiť. Mala by mať aj kaskádu lepšie chladenú

Pokial časom uvažuješ nad GK , tak nad základovku bez PCI-E x16 3.0 ani neuvažuj , vyhneš sa problémom s kartou .

Díky, toho se právě trochu obávám. Grafickou kartu budu určitě přidávat, z toho, co jsem pochopil, ale i H110 jednu 3.0 x16 linku má ( https://www.pugetsystems.com/labs/articles/Z170-H170-H... ). Jen nevim, jestli se dá použít na GPU, jsem v tomhle docela nováček, takže v tom mám celkem zmatek.

Pokud chceš ušetřit, použij současné paměti DDR3.Jsou desky i pro Skylake, které s nimi umí pracovat.

Tyo, to ale není uplně pravda, nějaký zvěsti kolují o tom, že tam je dost problémů a nejde použít každá DDR3... Nevím teď přesně ten problém, ale šlo tam myslím o Voltage vs nějaký poškození.. Kupovat skylake bez DDR4 je kravina...

Jinak tady je to pěkně popsáno :https://en.wikipedia.org/wiki/LGA_1151A jinak u té grafiky, tam je všechno na 16x a jen v případě přídání další se to začne dělit..

Pověsti ať kolují, mně to tak ale funguje fajn.

A to máš teda DDR3L nebo DDR3 ? Protože podobnejch článků jde najít hromada.http://www.svethardware.cz/intel-varuje-pameti-ddr3-... citace : "Intel ale nyní varuje, a to bohužel nijak brzy, že dlouhodobé použití pamětí DDR3 s procesorem generace Skylake jej může poškodit, přesněji tedy jeho paměťový kontroler. "Že ti to funguje neznamená, že se to za půl roku nemůže odpálit, proto bych byl na tvrzení, že ti to v jednom případě funguje opatrný a nedoporučoval to ostatním...

+ u některech shopů a výrobců jde vidět, že z jejich nabídky mizí desky pro skylake co DDR3 paměti používají.. že by náhoda ?

Tak to nevím, nejsem výrobce.Používám tyhle paměti a Skylake je spokojený: https://www.alza.cz/crucial-4gb-ddr3-1600mhz-... Ale jestli má jiné, tak si je přenastaví na vhodnou frekvenci, časování, napětí v BIOSu.

Na co potřebuješ 4jádro, prosím tě?Já osobně bych koupil Pentium G4500 (narozdíl od G4400 má už 24 grafických jednotek, tedy GT2 grafiku). A finito. Zbytečně vyhozený peníze za 4jádro, kvůli kterýmu bys musel koupit i dražší desku s lepší kaskádou.

Taky pravda.

Tak zase já do toho investuju jednou za x let, potřebuju, aby to mělo slušnej výkon i třeba za 5 let (pokud to dřív neshoří :D), a to včetně občasnýho hraní atd.Měl jsem tam původně vyhlídnutou i3-6100, ale ten rozdíl ve výkonu je tam pak docela velkej. Jasně, že otázka je, jestli to nakonec využiju no...

Na h...o. Já to dělám tak, že nakupuji vždy to nej s ohledem na poměr cena/výkon (což určitě není 4jádro), a po 2 letech zupgraduju. Za 2 roky to komplet vyměním (staré odprodám za tisícku) a rovnou přeinstaluji PC.Určitě je lepší strategie. Tedy vyhodit každý 2 roky (4-1) tisíce Kč než každý 4 roky vyhodit (8-1) tisíc Kč a ke konci tý 4letý periody už naříkat nad plečkou.

To je pořád to samé dokola - drahý procesor, který strčím do nějaké hrůzy. Zdroj za tři koruny, deska za pětikorunu, ale hlavně ať mám hodně paměti a pomalý plotnový disk Green.Nikdo si nedá vysvětlit, že výkon se shání po troškách - tady něco, tady taky a ve výsledku je to vyvážené, výkonné a stabilní. Málokdo nacpe motor z Chevroletu Camaro do Fabie, ale u PC je to běžný postup.

Pc na 5 let, u cpu třeba aktuální i5 drží a to už mají nějaký roky, ale u grafické karty.. tam žádná nevydrží 5 let..

Tak GPU můžu po 2-3 letech vyměnit, ale procesor ještě klidně může další dva tři roky jet, ne? :)

Jako když se podíváš dnes na první i5ky, stále se docela drží, sice dnes už pokulhávají, ale pořád fajne, tam až s ivy bridge a sandy.. ale nárůst třeba 4. a 6. generace (hass. vs sky.) , rozdíl tam není nějak velký.. Dodnes je třeba i7 2600 raketa, když se to tak vezme...

https://www.alza.cz/gigabyte-b150m-ds3h-ddr3-... 2.049,- https://www.alza.cz/intel-pentium-g4500-d3754... 2.529,- https://www.alza.cz/crucial-4gb-ddr3-1600mhz-... 769,- https://www.alza.cz/samsung-850-evo-m-2-120gb... 2.190,-https://www.alza.cz/seasonic-ss-350et-t3-d199... 979,-Tak jestli máš Kč 8.516,-, budeš mít vyváženou sestavu.Je tam slušná deska, procesor, paměť, M.2 SSD, zdroj.Skříň a mechaniku použiješ současnou, a použiješ i současný disk jako druhý disk na méně používaná data.

Samozřejmě můžeš vyhodit Kč 5.669,- za nejlevnější 4-jádro: https://www.alza.cz/seasonic-ss-350et-t3-d199... a 1.579,- za nejlevnější 8GB DDR4: https://www.alza.cz/kingston-8gb-kit-ddr4-213... za zbytek nakoupit pouťové komponenty, je to jen na tobě.Ale nevznikne ti tak výkonný a rychlý počítač, ale takové nějaké TESCO-PC...

Chybný odkaz, správný je : https://www.alza.cz/intel-core-i5-6400-d30294... Pardon...

Tak já tam mám tu i5-6500, 8 GB DDR4 a k tomu nakonec nejspíš:Asus B150 deska: http://www.czc.cz/asus-b150m-a-intel-b150/1... Forton 500W zdroj: http://www.czc.cz/fortron-hexa-500-500w/152... A SSD taky Samsung EVO, jen bez M.2 a v 250 GB verzi.Je to sice téměř o 5000 Kč dražší, takže snad i výkonem o něco výš, ale přijde mi to taky jakž takž vyvážený.

Psal jsi: "...už jsem psal, hodně mě tlačí finance..." Tomu odpovídá moje sestava.Jestli to není tak docela pravda, stálo by za zvážení pořízení diskrétní grafiky, třeba GTX 950/960. Třeba v kombinaci s 2-jádrem.

Jasně, tak mně to teďka vychází na nějakých 14 000 Kč a je to už pro mě dost na hraně, takže finančně určitě omezenej jsem. Snažím se tam narvat alespoň jakž takž slušný komponenty, ale zase si nemůžu prostě dovolit zaplatit x stovek (tisíc) za něco, co vlastně nebudu vůbec potřebovat, proto jsem tohle téma zakládal.Ty konkrétní komponenty jsem sem teďka dával spíš proto, abych zjistil, jestli třeba to, co tam mám já, považuješ za relativně vyvážený. :)Jinak samozřejmě GPU do PC chci, zrovna o GTX 950 jsem uvažoval, ale doplním ji až časem, až zase něco našetřím.