» Poradna » Web a internet

Zajištění neduplikovatelnosti souboru

Dobrý den, potřeboval bych poradit.. Mám soubor, u kterého potřebuji zajistit, aby ho nebylo možno nijak zkopírovat ani uložit. Jde o typ souboru jako jsou učební materiály a potřeboval bych najít ideálně nějakou službu, kde povolím přístup pouze člověku, kterému to zašlu, ideálně nějak udělit přístup na ip adresu. Dále potřebuji, aby tento soubor nešel zkopírovat. Prostě potřebuji zajistit to, aby osoba, které udělím přístup k souboru ho nijak nešířila dále. Chci se zeptat, jestli nevíte o nějakých možnostech jak to udělat? Zda je to tedy vůbec možné..Děkuji

Odpovědi na otázku

to co chces je nerealny, smir se s tim

Za pomoci různých nástrojů můžeš zkopírování maximálně ztížit, ale ne zamezit.Například zašifrovaná data + zobrazovací aplikace která kontroluje časově omezenou licenci na externímu serveru, aby se obsah dekódoval a zobrazil (skutečně se to používá na zpracované Q&A k různým certifikacím). Ale protože uživatel musí materiál zobrazit, tak ho taky zkopíruje, i kdyby si musel každou stránku vyfotit (mobilem) z obrazovky tak zkopíruje.

presne tak, kdyz nic nejde nebo clovek neni pripravenej tak je fotak posledni ale jista volba

Jsou firmy, kde člověk u sebe nemůže mít ani mobil, který umí fotit. Tam bys měl smůlu.

Pořád si to může opsat

Nebo vytesat do kamene kdyby náhodou zakázali i tužku

A nebo mít fotografickou paměť, tu už zakázat nemůžou.

O možnost něco nezkopírovat, se autoři snaží nepřetržitě a vždy se najde způsob, jak tu ochranu obejít, ať už jde o knihy, filmy či hudbu.

Žádné řešení Ti nepřinese stoprocentí jistotu proti neautorizovanému kopírování, ale jsou řešení, která se blíží tvému zadání a umí ho výrazně ztížit. Někdy umí navíc řešit i expiraci práva na otevření souboru.Jednen z takových nástrojů mají FileOpen Systems Inc., ovšem počítej s tím, že si ho nechají dobře zaplatit a cena začíná na 299 USD za měsíc u hostované verze. https://www.fileopen.com/products/rightsmanagerV našich končinách to používá ČSN Online.

Jediná možnost je, že ten soubor umístíš do svého zařízení nebo ho třeba vytiskneš a vybrané osobě povolíš náhled pouze na tvém zařízení. A ještě jí budeš trvale stát za zády aby jsi měl přehled co s tím dělá, jestli si třeba nepořizuje fotografie.

tak kdyby mohl mít vlastní HW, tak si to umím představit relativně dobře - prezentace formou webu, byť lokálního, na linuxovém kiosku (desktop/notebook) se zakázanými usb zařízeními. Případně dohled, aby si tam nikdo netočil mobilem ...

A pak jeste musi zkontrolovat, ze si z toho nic nezpamatoval :)

Hele, můžeš různě zkomplikovat přístup k těm datům - například z textu uděláš obrázek, nedáš soubor, ale přístup k nějaké službě, ze které nejde normálním způsobem nic uložit a přístup bude omezen uživateli a třeba i časem atd.Ale to nezabrání tomu si nahrát video z obrazovky nebo si udělat screenshoty, případně dalším mnohem kreativnějším způsobům.A veškeré tyhle zabezpečení taky především znepříjemní život slušnému uživateli - např. text prezentovaný formou obrázku nebude takzvaně přístupný pro asistivní technologie zrakově postižených a další věci.

Podobně fungují služby, které umožní na stránkách číst knihu, ale už ji neumožní stáhnout. Nicméně to nezabrání, aby si člověk neudělal kopii stránku po stránce třeba ofocením obrazovky. Následně to proženeš OCR programem a dostaneš z toho zpět text, pokud je to nutné.O to, aby se elektronické texty nešířily dále se snaží knihkupectví, které prodávají e-knihy. Do textu kódují informace o uživateli, ať už pomocí obrázků, speciálních mezer v textu atd. Ale tím jen identifikuješ člověka, od kterého to uniklo.

MOD to uz smazal, ale fakt nekdo radil "muzes to poslat v zaheslovanem RARu" ?Proc sem ty lidi pisou kdyz nemaji dusevni schopnosti na to aby se jim podarilo pochopit otazku.Neni zac.Pa.

K dotazu - obecne plati ze jak to jde precist - tak to jde zkopirovat.I blbej telefon staci. OCR ma dnes temer kazdy android.Nicmene jsem nekdevidel sluzbu na prohlizeni obrazku a ta tam nas*ala 5 vodoznaku s IP stroje kde se prohlizi. "unsee" nebo tak nejak se to jmenovalo. Tim alespon zjistis odkud to uteklo.Neni zac.Pa.

To je marný boj s větrnými mlýny. Pokud umožníš, aby si člověk soubor na svém počítači zobrazil (a mohl ho tak použít), tak neexistuje způsob, jak zabránit jeho zkopírování. Takže bohužel. Soubor je jen soustava dat, která sama o sobě není nijak aktivní a nemůže se proti kopírování nijak bránit.

Všechno zabezpečení ti porazí jediná klávesa - printscreen ... a i kdyby si měl systém, kde by screen obrazovky nefungoval, tak pořád nezabráníš tomu, aby ti někdo vyfotil obrazovku mobilem

S prtscreenem samozřejmě počítám, ale toho se nebojím, chci spíše zabránit ostatním faktorům. Jako je kopírování textu a přístup z ip adresy.

Každopádně z principu, samotný soubor se nijak kopírování bránit nemůže, je to jen pasivní hromádka dat. Případnou ochranu musí poskytovat program, ve kterém se soubor bude prohlížet. Takže záleží na tom, v jakém formátu ten soubor je a čím si ho budou oprávnění klienti prohlížet.

Jestli se toho nebojíš, tak pak pošli ten soubor, otestujeme to

rozmyslaj... ak by sa to nedalo skopirovat a ulozit, tak ani ty by si nemohol "niekomu" ten subor dat. Zabudni na to a spis si nejaku zmluvu, ze to nemoze sirit a ked bude, tak ho daj na sud.

"typ souboru jako jsou učební materiály" ... tak chcete, aby se to ( žáci, studenti, zaměstnanci ... ) naučili?V tom případě jim soubory v nějaké formě musíte dát k dispozici - a proč by si je nemohli proboha zkopírovat?

asi za to chce prachy. O vzdělávání mu jaksi nejde.

Když si vzpomenu na šarády, které podstupujeme při certifikačních zkouškách třeba na vmware, kde nás před vstupem do zkušebny v podstatě šacují, můžeme mít jen jeden schválený papírový kapesník bez sáčku a podobně... Naposledy si detailně fotili moje brýle, jestli v nich není ukrytý foťák... Samozřejmě jsme při té zkoušce pod dohledem kamer, všechno se nahrává... No a přes všechna tahle opatření se dumpy těch otázek na internet dostanou tak nejpozději do tří dnů...

Kde to skládáš, Arrow?

To je ten učební materiál tak zoufale špatný, že se za něj musíš stydět?Asi nejblíž k tomuto nesmyslnému požadavku jsou Google Docs. Můžeš s někým sdílet soubor (dokument, tabulku, cokoliv) online, ale nepovolit mu přidávání dalších lidí, kteří dokument vidí. Dokonce mu můžeš navíc zakázat taky tisk, kopírování a stahování toho dokumentu. Ovšem nijak mu nezabráníš v tom, aby si ten dokument prostě uložil tak, jak ho vidí, třeba jako screenshoty, nebo aby si prostě otevřel v prohlížeči debugger JavaScriptu, nastavil si tam pár chytrých breakpointů a data v nějaké rozumné digitální podobě (použitelnější než screenshoty) z toho otevřeného dokumentu vyextrahoval.Sečteno a podtrženo: Takovéhle totalitní úvahy nikam nevedou. Je to buď a nebo. Buď někdo má k těm datům přístup a může je zobrazit -- a pak už se mu nedá žádným způsobem úplně zakázat, aby si ta data uložil. Nebo někdo k těm datům žádný přístup nemá. Pak je sice nemůže zkopírovat, ale ... komu to prospěje?

Nemohu zveřejnit o jaký materiál se jedná, ale opravdu nejde o materiály typu maturitní otázky. Jde o materiály k jedné státní zkoušce(nebudu zveřejňovat jakou, protože, jakmile se určité státní orgány dozví, že jsou zpracovány, tak jsou schopni změnit tyto otázky), na kterých jsem strávil několik stovek hodin času. Proto bych za to dostal i nějakou odměnu. Cílovka lidí, kteří si to budou kupovat nebudou žádní studenti, kteří mají čas na převádět screeny (jde o více než 250 stran textu) přes OCR apod.. Spíš bych chtěl zajistit základní věci jako je přístup k souboru z ip adresa, aby text nešel označit a použít ctrl+c,v a vytisknout. Ideálně přes nějaký cloud, kde soubor nahraji a udělím jim přístup z IP.

Jak to myslíš, přístup z IP? Ti lidé budou pristupovat k materiálům všichni pouze z jediného počítače? Jinak ctrl+c/v není žádná ochrana, stačí vypnout na stránce javascript a je to a nebo stačí zobrazit zdrojový kód stránky a tam si to vždycky snadno zkopíruje.

Ochranit se to stejne neda.. pokud to nekdo bude chtit a bude to mit u sebe na monitoru tak to proste ofoti (printzcreen, mobil). Jak bych si delal kopiie uz jen proto ze to je placeny.

Myslím to tak, že člověku dám do souboru přístup jen z jeho PC a mobilu například.

A jak bys to chtěl udělat? Lidi nemají běžně pevné IP adresy, u mobilu už vůbec ne.

Jinak ofocení mobilem a následné OCR je snadné

To nejde ani teoreticky. Pokud nekdo ten soubor muze videt, tak si muze udelat screenshot nebo obrazovku vyfotit mobilem.