» Poradna » Web a internet

Zahrnutí poštovného z číny

Ahoj, měl bych takový menší dotaz. Už několik let nakupuji občas věci z číny(Ali, DX, Ebay), nicméně až teď mi jeden prodejce poslal zásilku poprvé přes UPS. Následovalo celní řízení, kdy jsem dodal dokumenty ohledně ceny a poštovného - klasika. Po přijetí zásilky a zaplacení DPH, jsem však zjistil, že UPS mi do plné ceny zboží napočítala i poštovné cca 600,- kč, což poté zdanila. Po kontaktování UPS, kdy jsem se dotázal, za co oněch 600,- Kč když poštovné má býti zdarma a žádné jsem neplatil mi bylo sděleno něco ve stylu "Legislativa s tím počítá a proto jsme vám naúčtovali dopravné". Neptám se ani tak kvůli penězům (však já velice rád podpořím stát většími daněmi), ale spíš by mě zajímalo, proč se free shipping změní v 600 Kč, které vlastně neexistují.

Odpovědi na otázku

Celní hodnotu zboží stanovuje celník s přihlédnutím k dokumentům které deklarant předloží. To že jste službu nemusel platit, neznamená že ji celník nezdaní.Celní legislativa např. zde:https://www.celnisprava.cz/cz/clo/legislativa/Strank...

poštovné zdarma přes UPS? to se mi nezdá

UPS není charita a rozhodně poštovné zdarma nenabízí. To sis musel splést. Poštovné zdarma je jen přes klasické china post nebo jak se to jmenuje u laciných a malých balíčků, protože to dotuje čínská vláda. Ale jak zvolíš dopravu pře UPS, tak dopravu platíš a ne málo.

Podle legistativy EU je čínské vládou dotované poštovné "zdarma" nekalou soutěží. Proto se u dražšího zboží nebo větších zásilek "odhadne" poštovné ve výši 600 Kč a připočítá se k ceně zásilky pro účely celního řízení a zdanění. Od letoška tuším, ale tím si nejsem jist.

Poštovné "zdarma" neexistuje, jedná se o poštovné zahrnuté v ceně. Tedy ti ho započítali 2x a ty jsi z něj 2x zaplatil DPH.Prostě byl nějaký bezmozek při vyplňování formulářů ze strachu, aby neudělal chybu, příliš aktivní. Když už musel vyplnit kolonku "dopravné" odhadnutou částkou, měl o stejnou částku snížit cenu zboží.

Poštovné zdarma fakt v Číně existuje a není započteno v ceně :) Jak už jsem zmiňoval, čínská vláda dotuje místní výrobce a prodejce tím, že platí základní jednoduché poštovné do Evropy za odesílatele (a tedy za příjemce) u malých zásilek. Když koupíš třeba IR ovládání za 19 korun a musí na tom vydělat výrobce, velkoobchod i ten koncový prodejce, tak v tom těžko může být započteno ještě poštovné z Číny. A pokud vím, tak se dají koupit i levnější položky :)

hledal jsem nejlevnější s poštou zdarma na ali a našel zakoupil a opravdu mi i došel kryt na konec kabelu aby se nezlumil u konektoru za 0.06 USD

Do základu pro vyměření cla, tzn. do celní hodnoty zboží se od 1.5.2016 zahrnuje poštovné a to v souvislosti s nabytím účinnosti PROVÁDĚCÍHO NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) 2015/2447 ze dne 24. listopadu 2015, kterým se stanoví prováděcí pravidla k některým ustanovením nařízení Evropského parlamentu a Rady (EU) č. 952/2013, kterým se stanoví celní kodex Unie, tzv. Implementačního aktu k celnímu kodexu Unie, dle čl.139.U poštovného je tedy třeba vycházet z toho, že v případě zásilek označených na přiložených dokladech textem s významem, že je poštovné zdarma (např. „free shipping“, „free postage“) nebo, že není zahrnuto v ceně skutečně placené, se aplikuje čl. 138 odst. 3 IA. Toto ustanovení stanoví, že je-li doprava poskytována zdarma, nebo si ji zajišťuje kupující, vypočítají se náklady na dopravu, které mají být zahrnuty do celní hodnoty zboží, podle přepravních sazeb obvykle používaných pro stejný druh dopravy.V případě, že je z průvodních dokladů k zásilce patrno, že poštovné je součástí ceny skutečně placené (např. výraz „postage included“ nebo příslušnou dodací podmínkou INCOTERMS na faktuře např. CIP Praha), pak jsou podmínky čl. 139 IA naplněny s výjimkou odůvodněných pochybností, které celní úřad může mít dle čl. 140 IA. To, že je poštovné zahrnuto v ceně zásilky, může být prokázáno i odkazem na obchodní podmínky prodávajícího, z nichž tato skutečnost bude vyplývat.