» Poradna » Mobily

Zahraniční operátor pouze na data

Zdravím! Chtěl bych se zeptat, nedávno jsme u piva probíraly ceny tarifů a tak mě napadlo, spousta zahraničních operátorů nabízí neomezené tarify, či tarify s vysokým počtem GB za - oproti českým operátorům- směšné částky. Tedy teoreticky mít sim s českým číslem a druhou sim se zahraničním číslem a využitím pouze na data (v případě dualsim). Avšak jsem si všiml, že některé tarify jsou omezeny mimo danou zemi, tzn. že mimo zemi operátora budete mít místo 30 GB jen 1 GB. Má někdo zkušenost s něčím podobným, popř. konkrétní operátor a tarif, nebo je to nesmysl a v praxi nevyužitelné? Je mi jasné, že VIP zákazníci si jsou schopni vyjednat lepší ceny, ale já využívám pouze pro sebe a na takové ceny se nemám šanci dostat.

Odpovědi na otázku

Žádný zahraniční operátor ti nedá levně hromadu dat v české síti, takže to je marná snaha.

Nie, ziadny operator ani v zahranici Ti neda neobmedzene data v roamingu (t.j. v CR). V ramci roamingu musi Tvoj operator musi tomu zahranicnemu za poskytnutie sluzby Tebe platit, takze to bude limitovane lebo to musi davat financnu logiku. Takze pre roaming vzdy existuje nejake obmedzenie.

Mám dual SIM slovenský/český operátor a žijem v Česku. Pravidelne mi slovenský operátor posiela SMS, že ak neprečerpám o X minút/SMS/dát viac v slovenskej sieti, než v českej za mesiac, tak mi budú účtovať prirážku. Takže tento scenár nikdy fungovať nebude.

Pozor takáto sim bola a fungovalo dlhoooboo. Program mal 100GB v celej EÚ vrátane domovskej sieti navyše bolo pár krajín mimo EU. Napr také Turecko tiež. Bolo tam aj asi 2000 min a neobmedzené sms. Všetko išlo využívať v EU. Jediný fup bol na rýchlosť cca 10-15 Mbit. Inak nič. Cca rok dozadu som to mal. Bol to UK operátor teda fungoval v UK cez UK sieť ale domovskej sieť bola mimo EU. Čele to stalo asi 20-22eur mesacne

10-15Mbit, to je tedy dost limitované připojení, to není ani na sledování Netflixu apod.V ČR to budu mít za 35€, unlimited voice/text/data rychlostí jakou dokáže síť a zařízení (u mě doma ccs 200Mbit/s download a 55Mbit/s upload). Když to pak řeknu známému v USA tak se nestačí divit jak levné to v ČR je, že u něj je to téměř 2x tolik.

Akože nič v zlom ale si asi dosť mimo. 100GB nie je moc na pozeranie množstvo filmov atď na netflixe napr... a už vôbec nie vo vysokej kvalite. Takže na tých pár filmov stačí si predstav aj 10-15 Mbit. Prosím tej rýchlosti spravíš za hodinu aj viac ako 6 GB.... Sledoval som stým kadečo všemožne a nikde neboli problém ( jasne že nie 4K) Reagoval som len na to, že nie je to uplne nemožné získať do mobilu takúto ponuku. Ja mam doma sám optiku 300/300 Mbit a stačí na úplne všetko aj na prácu veľa uploadujem.... Mimo to mať aj úplne neobmedzene data kdekoľvek na svete ( kľudne aj mimo EU ) nie je problém dnes spojazdniť ale pomocou triku... Stačí znalosť tcp/upd vpn sieti....

10-15Mbit na sledování netflixu stačí (na mobilu). Mám unlimited od Vodafone, rychlost 10Mbit a žadný problém.

Bohuzel bez sance.

Zaroven si ale rikam, kdyz mame tu báječnou unii, ktera to umi zaridit s elektrinou, proč se neudela spolecna burza třeba v Lipsku, kde se budou drazit data pro celou Evropu...

Zaroven proč na spolecnem evropskem trhu musí nemecky t-mobile platit ceskemu t-mobilu za preshranicni poskytování sluzeb... Stejne ceskej t-mobile pak posle veskery zisky tomu nemeckymu a tak to cely postrada logiku...

Sorry, ze jsem si tu odlozil "proruskou" uvahu ????

Data se nemůžou dražit společně, protože neexistuje společná distribuční síť. A navíc data se nikde netěží/nevyrábí, tak jak bys to asi chtěl obchodovat na burze? To je hrozný nesmysl

No ona v Lipsku není ani žádná obří baterka, do který by se ukládala energie z celý Evropy a ze který by si jí distributoři odebírali elektřinu poté, co si jí vysoutěžili na burze... A přesto tenhle hrozný nesmysl tak nějak trpíme, ne?

Není tam obří baterka, ale velcí výrobci energie. No a distributoři tam od nich energii kupují. Je to samozřejmě blbě, to je bez debat, ale pořád to nemění nic na tom, že srovnání s mobilními daty je naprosto nesmyslné. Data nejsou komodita a nikdo je nevyrábí.

Ale máš společnou síť, výrobci mají domluvené odběry a tak mají nastavenou výrobu, problémy nastávají když někde začnou vyrábět víc (třeba v německu zafouká) nebo nějaký velký odběratel odebere výrazně méně (nějaký průmyslový podnik z důvodu třeba havárie musí okamžitě odstavit provoz), v tu chvíli se to kompenzuje různě, když síť nestíhá dodávat, tak zatopíš pod kotly plynových elektráren které tak mohou vykrýt nedostatek rychle, u jádra nejde reagovat na změnu požadavků během sekund/minut. Když je naopak v síti přebytek který se nespotřebovává, zapneš čerpadla v přečerpávacích elektrárnách.Když si objednáš velké odběry elektřiny a pak je skutečně neodebereš, tak budeš platit nemalé pokuty.Mobilní data se takto obchodovat nedají, pokud se někde zatíží vysílač uživateli třeba v berlíně, tak vypnutí vysílače v praze žádnou kapacitu neuvolní, ani naopak zapnutí další stanice v praze v berlíně ničemu nepomůže.Navíc cena vybudování přenosové sítě není v každé zemi stejná, pokud máš placku, stačí ti daleko menší síť vysílačů než v krajině plné kopečků kde budeš muset dávat vysílače do každého údolíčka.Další věc je kolik zákazníků ty vysílače bude používat a kolik ti zákazníci vydělají.Pokud německo bude mít menší síť vysílačů a i po přepočtu na rozlohu budou mít 2x víc zákazníků, mohou mít klidně poloviční ceny a operátor vydělá stejně

Jenomže ona se tam draží silová elektřina a ta nemá s distribucí, která tvoří většinu částky za elektřinu, nic společného. A analogicky - internet v peeringovém uzlu stojí prd. To co je drahý je ta distribuce k tobě. Menší konkurence => větší ceny. Proto například nejlevnější pevný internet od vodafonu stojí cca 600, ale od malých poskytovatelů jde sehnat už za 300. (oboje myšleno optika)

Distribuce dělala asi polovinu ceny v loňském roce, po zdražování na konci roku je silová elektřina nákladnější než distribuce. Do toho jsou pak stálé platby a platby na obnovitelné zdroje. 1kWh na faktuře za 5Kč s DPH, cena silové elektřiny byla kolem 2 korun, distribuce taky a zbytek ty věci dané zákonem.

Pokrytí placatého německa je daleko méně nákladné než pokrytí hornaté ČR, takže přepočteno na km2 bude budování sítě v DE stát výrazně méně než v CZ. Když pak vezmou nižší ceny služem a vezmou počty zákazníků, budou zisky podobné jako v CZ. V CZ nemá operátor možnost slevit aby měl nějaký zisk. Pokud má operátor 3,5m čísel/zákazníků a vydělá 5mld za rok, tak to dělá jen něco pod 1430 korun za zákazníka ročně, kdyby průměrná útrata šla JEN o 100 korun dolů, výdělek by byl jen 230 korun z čísla, Sleva 119 korun/měsíc by znamenala že takový operátor nevydělá ani korunu Takže nějaké lepší ceny za tarify u nás nejsou možné

A nejlepší je Rakousko a jeho placaté Alpy. 😎

To je pěkná hovadina.

No právě proto, že máme tu báječnou unii-:))

Mám teď u T-Mobilu 15GB dat, nějakej ten roaming v EU zdarma a klidně data mohu čerpat v té zóně (vesměs celá EU), ale za poslední 4 měsíce musím být půlku v ČR, jinak jsou zde poplatky... Hádám, že podobně to bude i v zahraničí...

Jediný, kdo má šanci, je člověk bydlící u hranic a chystající signál za hranicí. Ale jo, takový italský Iliad by byl hodně fajn. 10 Eur = 150 GB a neomezeně minuty a SMS.

pouzivam v Cesku eety.at stoji to 9,90 eur mesicne, mam 10GB v CZ, 15GB v A, a 10GB v cele EU. Koupil jsem v Rakousku na pumpe. Je nutna od Rakusaku registrace sim. Stacil jim muj obcansky prukaz cesky.