(záhadné)Problémy s teplotou u cpu

Dobrý den, kamarádovi z ničeho nic ze dne na den začala stoupat teplota u cpu, nebylo by to neobvyklé kdyby, při 5-ti minutovém hraní nevystoupala teplota na 80°C, poté zjištění, že při nulové zátěži cpu dosahuje 50°C, v pc nebyly provedeny žádné změny. Přenastavil jsem graf v biosu u configurace cpu, na větší počet otáček, při hraní se tu ustálilo na okolo 60°C, avšak při nulové zátěži je to stále 50°C. build : r5 2600x, rx580, 16GB ram, msi b350 g +, stačí mi jen něco od čeho se dá odpíchnout poslední možnost jsem zvolil přepastování a kontrola chladiče jak je nasazen.//Smazán troll píšící pod různými nicky (Ing Petr Veverka, Kvenč, Miroslav, Miroslav Benderovec, Zrcát Benderovec).//

Odpovědi na otázku

A kde je jako problém???? To vám to jako při 50°C shoří pod rukama? Zapaluje se vám pod PC koberec? Nebo kde je problém? 50°C je nic!!!! A to že to má bez zátěže jen znamená, že omezil otáčky větráku. Nebo chcete aby vám to řvalo a funělo i když koukáte jen na internet? Tak si to tak nastavte.

problém je tam, že mi přijde neobvyklé, aby to při zapnutí běželo na 50°C +

Tak záleží jak je to PC chladné při zapnutí :DAle jinak R5 2600X není ořezávátko. Záleží na chladiči atd... Ale těžko můžete čekat 30°C. Vždyť jen v místnosti máte 25°C (plus/mínus). Nějaké teplo tam prostě bude. Ano může tam být problém. 80°C v zátěži je trochu víc než bych čekal a chtěl, ale nebezpečné to vysloveně není. Najděte si někde teplotní testy (třeba na youtube). Pokud ale chcete mít jistotu tak se rozdělání a přepastování nevyhnete. Můžeme si tu psát třeba týden, ale tohle je jediný způsob jak s tím něco udělat. Ten chladič se mohl mírně uvolnit, těžko říci. Když vyměníte pastu, tak to je jistota.

PS: Co tam je za chladič?

Teploty to jsou celkem vysoke, melo by byt mnohem nizsi. V idle tak okolo 30 a pri zatezi tech 50-60. Pokud je chladic dobre nasazeny a pasta je v pohode, tak bych se zkusil podivat zda neni zaneseny a nebo zda je vzduch v case v poradku. Muzou byt zanesene prachove filtry pokud je ma, nebo mohl odejit/odpojit se predni/zadni ventilator a proste neni dost cerstveho vzduchu.

Dobrá, děkuji za radu

Když píšeš ze dne na den, tím myšlíš že ještě včera měl teploty idle/load cca 35/60 a dnes má 50/80?Pokud ano tak takováto skoková změna je velice zvláštní. Asi bych v první řadě zkontroloval chladící otvory, zda nejdou něčím ucpané. Už jsem viděl jak si někdo nahoru na case položil sešit a vůbec mu nedošlo, že vrchem ta case větrá. Taky měl uvnitř pěkně teplíčko :)