» Poradna » Ostatní

Zachrana prepsaneho souboru...

Prepsal jsem si jeden (textovy) soubor druhym, ktery mel nulovou delku. Data na disku zustala, ale nevim, zda existuje nejaky jednodussi zpusob, jak ten puvodni soubor obnovit. Ihned po teto nestastne akci jsem vytvoril image disku. Prepsany soubor mel nekolik MB a tak se mi nechce projizdet cely disk, ukladat clustery a pak je lepit dohromady. Mam pocit, ze informace o posloupnosti clusteru v puvodnim souboru z FAT32 tabulky zmizela a nejsou ani v druhe FAT32 tabulce. Tedy, asi. Ma nekdo nejakou dobrou radu? P.S. Jo, zalohy si delam, ale v posledni zaloze tento soubor kompletni nemam. :(

Odpovědi na otázku

To, že jsi ten soubor "přepsal" jiným ještě neznamená, že byl fyzicky přepsán na disku, takže pojud jsi později nic velkého na disk nepřidával tak by tam měl ten oubor být . Pokud použiješ třeba utilitu  Restoration 2.5.1.4 nebu Rescue disk 1.9 nebo něco podobného na vyhledání a obnovu smazaných souborů, tak by jsi měl ten smazaný soubor obnovit. Problém nastává, pokud jsi takový soubor smazal i s adresářem ve kterém byl uložen, to už se nemusí podařit jednoduše obnovit .

Pokud "přepsal" znamená, že jiný soubor se stejným názvem uložil pod stejným jménem, tak mu sw na hledání smazaných souborů nepomůže. Odkazy ve FAT totiž ukazují na ten nový soubor s nulovou délkou. Takže pravděpodobně pomůže jen ta clusterová metoda ...

Jo, tak nakonec jsem to poslepoval cluster po clusteru. Toho, co jsem nemel a potreboval obnovit nakonec bylo jen pod 1 MB. Zbytek jsem vzal ze zalohy. Jeste ze toho nebylo vic. Uf.

Dekuji za snahu, ale tohle byl jiny pripad. Tohle by asi zadny soft sam nezvladl. Stesti bylo, ze to byl textovy soubor a ze jsem logicky poznal, ktery cluster navazuje na jiny. Byl to boj, ale uz je to OK.