» Poradna » Ostatní

Záchrana dat

chtěl jsem přenést nějaká data ze starého ntb-vista (FAT32) do nového-win10 (NTFS). Bohužel jsem udělal velkou pitomost, vyjmout a dát na flash disk. Poté co jsem dal flash do nového ntb, tento chtěl data flash formátovat. Usb flash jsem tedy vyjmul a dal do starého ntb, bohužel stejný požadavek na formátování.Lze data nějakým způsobem zachránit?//Smazán troll vydávající se za uživatele ms.//

Odpovědi na otázku

V první řadě ten flash v tom novém počítači zformátuj (pouze rychlý formát!) a pusť na něj nějaký SW pro obnovu dat. Např. Recuva. Pokud neuspěje, tak musíš ze starého počítače odpojit disk a připojit ho jako druhý (nebootovat z něj) do jiného počítače, ve kterém spustíš nějaký ten obnovovací SW. Ovšem tato cesta bude mnohem delší a náročnější. Před tím se ještě podívej do koše v původním počítači, jestli tam data nebudou. Je fajn, že si uvedomuješ, že takhle se opravdu data nepřenáší. Každopádně v tom původním počítači pravděpodobně ještě jsou, pokud jsi s ním od té doby několik dnů mezi tím nepracoval, takže obnovit půjdou.

HLAVNE HO NEFORMATUJ! Urychlene ho odnes k nekomu, kdo z nej dokaze udelat bitovou kopii a na ni se pak pokusi o obnovu.

Formát data nemaže. Ani když se to zvýrazní capslockem. A je úplně jedno, zda se použije rychlý nebo "důkladný". Data se vždy pouze označí za prázdné místo, ale fyzicky na disku zůstávají, dokud nejsou zničena přepsáním něčím jiným. Takže naformátovaný disk, na která se nic dalšího nezapsalo (to je životně důležitá podmínka), jde bez větších problémů obnovit.

Kazdym formatem se ztraci nejaka data, ktera na disku puvodne byla. Ten format *nicemu* neprospeje a veci spis zhorsi.

Není pravda, rychlým formátem se žádná data neztrácí, pouze se znovu vytvoří tabulka souborového systému. Datové oblasti se to vůbec nijak nedotkne.

Pokud tomu nevěříš, tak si to zkus. Data se ztrácí až následnými zápisy.

Diky, ale neni potreba. Uz jsem si s podobnymi vecmi uzil legrace vic, nez dost. A s trochu slozitejsimo postupy nez "zformatuje to a pustte na to Recuvu" ( https://www.vejrazka.name/n/zive.cz/CHFI.jpg ).Takhle jsem pred lety obnovoval data z rozsypaneho "profi" NASu kamaradovi, nad kterym zlomila hul i podpora toho NASu. Obnovil jsem 95% dat a NAS dal do funkcniho stavu. https://www.vejrazka.name/n/RAID5_recovery.jpgAle klidne radte format a podobne veci. Co ja zacatecnik bych vam do toho mluvil, ze...

No tak v tom případě jistě víš, jak formát funguje.

Dokonce ani plný formát data nemaže. Akorát kromě vytvoření nové tabulky navíc ještě na celé datové oblasti znovu vytvoří značky jednotlivých clusterů, takže je to takový orientační test celé paměťové oblasti, nicméně nezasahuje do datového obsahu clusterů, takže pořád nijak nebrání obnově dat.

Při plném formátu z flashky dodatečně nedostaneš ani ň jakýmkoliv obnovovacím softwarem. Při rychlém data normálně obnovíš. Zabýval jsem se tím, takže o tom něco trochu vím.

Formátovanie nemaže FAT tabulku?

Nesmysl, zformátovat může, zvlášť rychlý formát obnově dat nijak nebrání. Naopak, obnoví souborový systém a software se bude lépe pracovat.

On i ten pomalý dělá navíc pouze kontrolu, nikoliv mazání. Takže výsledek je stejný, jako s rychlým. Rozdíl může být pouze v tom, že odhalí nějaký problém. Každopádně oba dva s daty udělají to samé - pouze je prohlásí za volné místo, kam jde libovolně ukládat data (a přepisovat ta původní). A máš pravdu, zrovna u Recuvy je třeba, aby na disku byl nějaký funkční FS. Čistě disk bez oddílů načíst neumí. Kdo tomu nevěří, ať si to na nějakém disku zkusí sám. Jen doporučuji, aby to nezkoušet s diskem plným důležitých dat, protože riziko ztráty je tam vždy. Ale takový idiot se tu (snad) nenajde...

Cheche, abyste se nedivil Vždycky se najde nějaký exot.

Ale v jednom ma JackBrno pravdu - bude jednodussi ta data vytahnout z puvodniho pocitace, nez z toho flash disku.Takze ten puvodni pocitac vypni a sver to nekomu, kdo uz obnovu disku nekdy delal. Nic ve zlem, ale cim vic zkusenosti, tim vetsi sance na zachranu.

Pokud ta flashka není zničená, je to celkem jedno. Data by teď měl mít hned 2x. Jen trošku neviditelná. Ale souhlasím, že pokud je chce, že by bylo lepší, kdyby to obnovil někdo, kdo už to dělal. Nebo aby si to natrénoval na nějaké jiné, bezvýznamné flashce.

Ani zformátovat nelze, háže to hlášku, že je chráněna proti zápisu, ale to je blbost. Dal jsem ji do dalších 2 zařízení, obě vyžadují formátování, to ale nelze provést....

V tom případě máš data velmi pravděpodobně už pouze na tom starém disku. Flashka je nejspíš mrtvá.

Pokud nejde zformátovat, tak je hardwarově po ní. Tudíž data obnovuj z původního disku.

Všechna data lze obnovit.. i v případě přepisu, formátu.. Je to jen zdlouhavý proces a poté další zdlouhavý proces selekce.. + K tomu je zapotřebí výběru správného sw, který umí deep scan.. data lze vytáhnout i z přeformátovaného disku.. Jedinou podmínkou je, že disk nesmí být přepsaný nulami -> z takového disku už nelze nic vydolovat..

Tak po celé té diskuzi to lze sesumarizovat jednoduše - flash disk nemá jen poškozenou tabulku, ale pravděpodobně byl zničen řadič, takže z něj už nevykomunikujete nic. Takže poslední možnost je data vydolovat z disku v PC, ze kterého byla vyjmuta. Na to může posloužit nástroj Recuva, který je zdarma (aspoň myslím že pořád je, už jsem ho nějakou dobu nepoužil). Nicméně pokud jde o důležitá data, je lepší to někomu svěřit a hlavně nepoužívat ten disk do doby. než dojde k obnově, protože použitím toho PC roste riziko, že budou data přepsána a trvale ztracena. Nejlepší šance je to dát někomu, kdo už v tom má nějaké zkušenosti, ověřené nástroje a bude to dělat přes jiný systém.