» Poradna » Počítačové sítě

Zabezpecenie notebooku v domacej sieti

Potreboval by som poradit, ako "okresat" pravomoci synatorovho notebooku v ramci domacej siete. Kedze notebook mu servisuju kamarati, mam obavu, aby cez neho sa nedokazali dostat do nasej domacej siete, pozerat obsah ostatnych zariadeni v sieti. VIem ze vela veci riesia vzdialenym pristupom na jeho notebook. Idealne bolo aby proste jeho notebook mal bloknute pristupy na vsetky zariadenia v sieti na urovni rootra. Mam PC na ktorom je heslo, antivirus s firewall, ale toto nie je o hacknuti siete zvonku ale zvnutra.Vdaka za radu

Odpovědi na otázku

je na síti nastaveno nějaké sdílení ?například sdílené složky mezi jednotlivými počítači ? co je to za router ? některé routery umí nastavit izolaci klientů,kdy se zařízení v rámci sítě nevidí .... případně pořídit druhý router za který dát ostatní zařízení,která nebudou dostupná z synova notebooku

Na sieti je zdielanie dokumetov , aby boli pristupne z viacerych zariadeni. Najdu sa rozne pracovne veci, ktore by som bol nerad, keby sa niekde objavili. A samozrejme medialny obsah ako filmy a hudba ale to nie je problem. Router je Asus RT-N12+.

Ak mas heslo, firewall, antivirus a heslo vies len ty a nikto iny, tak si v bezpeci. Videnie zariadeni nieje skodlive. U nas vidime na sieti vsetky pocitace, servery, tlaciarne a ine veci a to dokonca este aj v cudzom state. Samozrejme mame pristup len tam, kam mame mat pristup a okrem toho kazdy pohyb na sieti je monitorovany a logovany.

Existuje niekde moznost vidiet, kto sa pokusal pristupovat k akemu zariadeniu? Napadla ma teraz este jedna vec ze cez zone alarm co pouzivam bloknut pristup zo synatorovho notebooku?Alebo som len moc paranoidny?

Jestli ten NTB "spravují" kolektivně synovi kamarádi tak paranoidní nejsi.Logování má jednu vadu, za pár týdnů už to nebude nikdo číst.Když necháš firewallem ve svém PC zahazovat všechny pakety z MAC adres Eth. a WiFi karet synova notebooku (i MAC jde změnit, ale ne tak snadno jako IP), tak můžeš být celkem v klidu.

Hmm, tak to bych moc neřešil a od té sítě ho rovnou odstřihl. A jestli něco chce ať si to přenese flashkou

Nahodou v zonealarm neviete kde sa da zadat MAC adresa? VIem kde sa da nastavit IP adrea, ale mame dynamicke pridelovanie adries, take Ip mi moc nepomoze.Nikde som sa nedocital ani v manualy a nic som nenasiel na zahranicnych forach,Vdaka

V ZA rozhodně MAC filtrování nenastavíš, to se dělá v routeru.Nefantazíruj a nastav si parametry sdílení dle potřeby, možností je ve win. spousta - pak se nebude nikdo hrabat tam kde nemá....

tak nastav na routeru statické přidělování adres ..... buď přes rezervaci nebo boundování IPček a nebo v statickém DHCP ... sice je návod mázlý,ale nastavení je na obrázku na straně 37 dole ;) (https://www.euronics.cz/download/1075972)

nejlépe dát mu pár facek?