» Poradna » Počítačové sítě

Zabezpecení souboru proti vynesení ze sitě...

čau jak zabezpečit PDF soubor aby byl mimo doménu nečitelný... resp jak zkopmlikovat vynešení souboru...

Odpovědi na otázku

bohuzel nijak, musis duverovat zamestnancum.

Proč odpovídáte, když tomu očividně nerozumíte? Samozřejmě že to jde...Active Directory Rights Management Services.

Aha, takze AD RMS me zakaze dokument vytisknout, udelat screenshot, nebo ho vyfotit mobilem? ISO 27001 je fajn, ale pro beznou malou ceskou firmicku uplne k hovnu, zamestnanci proste kradou a branit se moc neda.

Přečtěte si ještě jednou dotaz - jak zabezpečit PDF soubor aby byl mimo doménu nečitelný, resp jak zkomplikovat vynášení souboru...a ano, AD RMS je přesně ono, očividně s tím nemáte zkušenosti. O malé české firmě nebylo v dotazu ani slovo.

To nakonec použité řešení přes cloudový prohlížeč PDF bez možnosti stažení mi přijde jednodušší - když uživatel soubor vůbec nedostane do rukou a může si ho jen prohlížet z "webu" (intranetu), tak vůbec nemusím řešit nastavení koncových stanic a bude to fungovat i pro různá mobilní zařízení, pokud mají např. i wifinu.

Pořád ale člověk může použit foták/kameru v mobilu či screenshot.

O jak velke firme je rec a jaky na to mas rozpocet?

velikost firmy 50lidirozpočet 0, chci využít doménové nástroje jestli nějaké existují

jedině že by si měl soubor na síťovém disku a ostatní měli jen právo ke čtení a do složky měl právo vstupovat jen PDF prohlížeč spouštěný z terminálu, ale i to se dá obejít - tisk přes virtuální tiskárnu třeba

...nebo jen mobilem ofotit (oskenovat) obrazovku.

http://www.techrepublic.com/blog/10-things/10-ways-to... jak udelat neco s pdf mimo vasi sit netusim, prvne je stejne potreba to osetrit celkove. Co zbytek veci, ty vas nezajimaji? Pokud na to mate kulove, tak na to zapomente, zamestnanci uz stejne vsechno odnesli.

V tom pripade to nejde :(

PDF soubor můžeš zaheslovatMůžeš omezit jeho dostupnost, aby se s k němu dostali jen vybraní (=důvěryhodní) lidé. Ti nedůvěryhodní pak k němu nebudou mít přístup a nebudou ho moci vynést.

Zaheslování PDF souboru se dá obejít úplně snadno - stačí najít PDF prohlážeč, který metadata o zaheslování bude ignorovat, až tak snadné to je.

ne, neni. Takhle snadne to bylo v prvnich verzich, ktere umoznily "uzamceni" PDF. Dnes se pouziva klasicke sifrovani, takze tento postup (uz davno) nefunguje.

a mozete mi dat link na taky pdf ? Rad by som si to pozrel. Akonahle je totizto moznost zobrazit to pdf, tak sa da aj ukradnut

Este som nevidel subor, ktory by pdftk odolal...https://www.pdflabs.com/docs/pdftk-cli-examples/

Co nechapes na tom, ze je to normalne cele zasifrovane a bez klice nejde otevrit?

Na routri, ktory taku vec podporuje. Ked taky nemas, tak si router sprav z obyvcajneho pocitaca a doprogramuj si to.

Uz nekde pracujes jako spravce site? toto je genialni, rad bych te zamestnal! think out of the box

Staci si poriadne precitat dotaz, mozno pochopis. Je mi luto tych, ktori nemaju cim chapat.

proto ti nabizim praci, podle me jsi genius!

"nemáš doma kávovar? nevadí! sprav z obycajneho pocitaca a doprogramuj si to"

Pri rozpocte 0 asi tazko.Existuju nastroje, ktore zabezpecuju udaje a vynesenie, ale nie su zdarma a je nutna celkom zdlhava konfiguracia. Napriklad https://www.mcafee.com/uk/products/complete-data...

rad bych věděl jestli existuje možnost nějak využít doménový certifikát k zašifrování souboru... prostě po vynesení mimo doménu se stane soubor nečitelný . laboroval jsem s přes pravé tlačítko "encrypt" ale bez úspěchu. po odeslání mejlem furt jde přečíst...

To te nijak nespasi - kazdy zamestnanec, ktery bude mit moznost soubor otevrit, ho taky muze ulozit pot jinym jmenem a s jinym nastavenim...

Ehm, "pod" jinym jmenem samozrejme :(

mno nic asi to vyřeším čistě analogově.... Vytisknu a přivážu to řaťazem k ke stolu...

a mobil nikdo u vás nemá? nebo tužku a papír?

jasný šlo o to jim to zkomplikovat...

nad stůl dát kameru a pod kameru ceduli s upozorněním na zákaz focení

Proti printscreenom to aj tak asi zabezpečené nebude, ak bude, tak si to môže niekto nafotiť na mobil, takže každý boj je asi márny.. skôr by som sa zameral na prevenciu proti vyneseniu... 1) vysvetliť zamestnancom, že sa to nerobí a môžu mať z toho prúser 2) dať im do zmluvy poriadne tučnú pokutu, keby to niekoho predsa napadlo vyniesť (je to duševné vlastníctvo firmy a myslím že aj právne je to v pohode)3) nakecať im, že sa dozvieš, kto to vyniesol pomocou nejakého špeciálneho nástroja a ten dotyčný dostane minútovú výpoveď s hodnotením, že ho nevezmú už ani do KFC...

Nemozem si pomoct ale strasne si ma pobavil:1) Vysvetlit zamestnancom ze sa to nerobi ? WTF ?

No, myslim si ze sa to da....priznam sa ze ale netusim ako to presne funguje. Ak si v komore stavebnych inzinierov na slovensku, mas pristup k STN. Normu si vies stiahnut, ale bez instalacneho programu ktory ti tam doinstaluje nejake dll a zapise nieco do registrov to pdf neotvoris. Admin ti prideli prihlasovacie udaje a tym nainstalujes ten program. Vytlacit sa ta norma da len 1x a na kazdej tlacenej strane je hlavicka s tvojim menom a ked to 1x vytlacis tak potom ju mozes len pozerat na PC. Myslim ze na tvoju poziadavku by sa to muselo nejak usposobit, ale podla mna by to mohlo fungovat. Kuknem nejake info o tom....

Tu su nejake dalsie info co som nasiel na komore:Na prezeranie PDF súborov sa vyžaduje použitie bezplatného softvéru Internet Explorer verzia 7 alebo vyššia (Mozilla Firefox 3.5 alebo vyššia), Acrobat Reader CZ/SK/EN verzie 7, 8, 9, 10, 11, DC a inštaláciu zásuvného modulu (plugin) firmy File Open. Potrebný software je možné stiahnuť zo servera predávajúceho po prihlásení užívateľa do systému alebo priamo u výrobcu pluginu na stránke http://plugin.fileopen.com. Podporovaný operačný systém je MS Windows 2000/XP/Vista/Windows 7/8/10,

Akurát že po tom všetkom o čom píšeš, je ten dokument čitateľný, tlačiteľný a prenositeľný bez akýchkoľvek problémov. Dokument pre jedného užívateľa atd ako píšeš. Robil som to pred týždňom. Náš správca mal obrovský problém to nainštalovať (bežný užívateľ nemá práva to inštalovať, náš admin nemá úplné práva a o systém sa nám stará externá nemecká firma ktorá m u ich nerozšíri) a aj tak ten pdf neotvoril. Zobral som to domov, nainštaloval plugin, otvoril, uložil a voila pozri sem aké má teraz vlastnosti http://leteckaposta.cz/374590862 . Také zabezpečenie môže vymyslieť fakt len blázon. Skomplikuje život len legálnemu vlastníkovi. Nijako to nespĺňa jeho požiadavku

To jenom znamena, ze jste to udelali blbe. Fileopen system se na tohle bezne pouziva. Dokumenty jsou sifrovane, otevrou se jen na povolene stanici. Nejdou tisknout, preukladat atd. Lze vyrobit i zamezeni prtscr. Samozrejme lze vzdy z logickych duvodu pouzit neco jako foceni mobilem, ale ztizit to proste jde celkem dostatecne.

Tak asi nejvíc to de stížit pomocí Windows information protection:https://youtu.be/6V3zm86DMEE

a musí to být PDF? Jinak nezabráníš tomu udělat screenshot nebo si to jinak ofotit.Pokud ti jde o to, aby to nešlo stáhnout, tak bych to viděl spíš na nějaký "online" prohlížeč ve Flashi nebo v něčem podobném, co by byl dostupný pouze v rámci podnikové místní sítě a běžel od vás ze serveru. Pak by to šlo prohlížet, ale nešlo to snadno stáhnout.Mám dojem, že nějaké takové řešení dneska používají obchoďáky na prohlížení letáků apod.

něco jako: http://www.readmetro.com/en/czech-republic/praha/2...

A díval ses na odkaz, co jsem uvedl nad tebou?Tobě se to mé řešení nelíbí?https://youtu.be/6V3zm86DMEE

osobně moc MS nedůvěřuju a přijde mi, že spousta jejich řešení je akorát hrozná pruda. Pokud by se použilo řešení, co jsem uváděl, tak uživatel ani nebude mít k souboru přístup a přitom bude úplně jedno, z jakého PC se v síti na jeho obsah bude dívat.

lol a je to tady, zas dva odbornici, co se budou hadat o necem, o cem nemaji ani paru

Zvláštní, já mám dojem, že toto:"jak zkopmlikovat vynešení souboru"uplně nějlíp řeší to, co jsem uvedl.

a co takhle místo laciné kritiky přijít s něčím konkrétním?

On se už vyjádřil. Jenže on vůbec nemá zájem řešit toto:"jak zkopmlikovat vynešení souboru"Jako nechápu proč sem leze, když toto nechce řešit.

Respektive on odpověděl na toto:"čau jak zabezpečit PDF soubor aby byl mimo doménu nečitelný"Jenže to je všem jasné že to nejde a netřeba řešit tuto první část dotazu.

... a i tazatelovi je to jasné.

ještě mne napadá, že byl nějaký způsob, jak nacpat obsah do exe, který měl vlastní prohlížeč a mohl být chráněn heslem, nebo i dalšími způsoby. Jenže takovéhle spouštění exe nemám z principu rád. To webové řešení mi přijde mnohem čistší a nevyžaduje ani žádné další úpravy nastavení PC zaměstnanců.Samozřejmě to nikdy nezabrání screenshotu (nebo nafocení mobilem), ale leckdy má smysl už to nedat jim k dispozici kopii souboru.

tak trochu jsem se tím zabýval... a přišel jsem na to na firemní Synology jsem nainstaloval cloudový pdf prohlížeč "PDF viewer"v něm otevřu pdf dám sdílet v možnostech sdílení přes odkaz je možnost zákazu dowloadu... je to celé trochu pomalé ale účelné díky za rady

PrtScr?

obkreslit, vyfotit. atd... to máš samořejmě pravdu... ale proti tomu už to ochránit nejde

Smluvní pokuty?

Tomu nezabráníš nikdy. Dokonce i kdybys na PC zakázal externí média a přístup na internet, tak si to vždycky může někdo ofotit mobilem... A pokud nejsi jaderná elektrárna, nebo jiné zařízení schopné omezit zaměstnance tak, aby si na pracoviště nemohli vzít vlastní telefon, tak to nevyřešíš...

Co je to za soubor, jak je obsáhlý, je určeno, kdo se s ním má seznámit a kdo ne, jaká škoda může vzniknout, když se soubor, resp. informace v něm obsažené dostanou k někomu nepovolanému...?

Soubor zmazat.