» Poradna » Windows (a jiné OS)

Zabezpečení citlivých dat - Windows 10

Ahoj,mám nějaká citlivá firemní data v počítači, u kterých bych měl osobní problémy, pokud by se dostaly z mého počítače ven - cca 20 GB dat. Zkrátka mohu je mít, ale nesmím je nikde sdílet.Chci se zeptat, jestli nemáte tip na vhodné co nejlepší zabezpečení proti možnému zneužití např. virem?Zatím mne napadlo dát je na flashku, tu zašifrovat např. bitlockerem a kdybych v těch datech potřeboval něco najít, raději po tu dobu počítač odpojit od internetu. Nejsou to ale data, co odložím. Často v nich něco potřebuju hledat, takže to není moc komfortní.Napadlo mne, jestli nejde udělat nějaký "souborový trezor" na disku, co by byl lépe chráněn.Předem díky za radu.

Odpovědi na otázku

VeraCrypt a šifrovaný kontejner. Můžeš ho mít kdekoliv. Ale hlavně si ho zálohuj.

Moc díky, mrknu na to. Udělal bych ten šifrovaný kontejner, a pro jistotu dám ta data i na flashku.

Tak USB flash disk je to poslední médium, kde bych chtěl mít jedinou zálohu.

Samozřejmě, jednoduše vytvoříš tzv. šifrovaný kontejner, který můžeš mít trvale na disku v počítači, ale k datům se dostaneš jen tehdy, kdy budeš mít spuštěný šifrovací program. Totéž platí i pro celý počítač i viry, pokud nebude spuštěný ten šifrovací program a v něm zadané heslo, tak jsou data nečitelná. Když s nimi budeš chtít pracovat, tak můžeš počítač odpojit od internetu, spustit šifrovací program a zadáním hesla data zviditelníš. Po dokončení práce program odhlásíš a data jsou zase nečitelná. Jak píše kolega, můžeš použít třeba ten VeraCrypt a nebo pokud bys měl windows Pro, tak tam je vestavěný Bitlocker.

Bezva, díky moc! To zní jako dobré řešení, to se mi líbí. Mám Windows Pro, tak ještě mrknu na odlišnosti VeraCryptu a Bitlockeru a jeden z nich použiju.Nikdy jsem tohle nedělal, tak jsem nevěděl jaké jsou možnosti.

Pokial to firma mysli s ochranou vazne, tak na tom notebooku mal byt davno full disc encription. Ale kedze to tam nie je, tak to az take vazne nebude. Rozdiel medzi Bitlockerom a Veracryptom su take, ze do oboch maju pristup tajne sluzby + do Bitlockeru patrne aj Microsoft.

Jo jasně, tak teď už chápu ty tvoje bláboly odvedle.

taky doporučím VeraCrypt kontejner - není závislé na verzi Windows, kontejner jde snadno zálohovat třeba i na cloud, flash disk apod. Software je zdarma.

Šifrovaný kontejner nezabráni úniku dát cez internet, ovšem transfer 20 GB dat cez pomalý upload niečo trvá.

krom vyloženě velkých firem, kde stojí za to data cíleně ukrást, je větším rizikem, že někdo ukradne PC, nebo majitel data ztratí např. na flash disku a nálezce si řekne, že by z toho mohl vymámit nějaké "nálezné". Když to bude v šifrovaném kontejneru, jen to smaže a nechá si PC / flash disk...