» Poradna » Ostatní

Zabezpečení Apple ID

Dobrý den,koupil jsem si MacBook Air M2 a iPhone 13 mini, jsou to vůbec moje první produkty od Applu, kterými jsem nahradil Windows + Android. U vytváření Apple ID jsem narazil na možnost "klíč zotavení". Je tato volba potřebná? Používám desetiznakové heslo a 2FA pomocí SMS, navíc jsem člověk, co hesla rychle zapomene či ztratí.Předem díky za odpovědi,Adam

Odpovědi na otázku

2FA zabezpečení + člověk, co zapomíná hesla, to je skutečně vražedná kombinace Takže se neptej a aktivuj si všechny dostupné možnosti, které ti umožní získat přístup, až ztratíš heslo, jinak je matematická jistota, že o přístup přijdeš

Klic zotaveni / obnoveni je dobre si nechat vygenerovat a velmi dobre nekde uchovat. Treba do supliku, kde mate jine dulezite dokumenty jako slouvy k pojistkam a podobne. Klic obnoveni je totiz jedina moznost, jak ziskat pristup k uctu (resetovat heslo), pokud zapomenete heslo, ztratite moznost druhotneho overeni a podobne.

Klíč je fajn, ale není potřeba. Stačí mít nastavené recovery kontanty, pak klíč přijde jim a mohou ti ho poskytnout: https://support.apple.com/en-us/HT212515

Je fajn ho mít, také je fajn určit nějaké kontakty pro případný recovery, pak ti může pomoct s resetem hesla: https://support.apple.com/en-us/HT212515Pokud se nepletu jde určit i kontakt v případě úmrtí, který se pak může dostat ke tvým datům tvého účtu.Jinak hesla si není třeba pamatovat, na důležité věci si nechávám generovat klidně 30+ znakové hesla, změť znaků, čísel, speciálních znaků, ani ho při zadávání nevidím celé, uloží se do password managera a odtud se k němu dostanu když potřebuju. Password manager mám na všech svých zařízeních na různých platformách stejný, stačí mi znát fakticky jen jedno heslo. A i když to někdo proboří, na podstatné věci heslo samotné nestačí protože 2FA.Bez managera hesel bych nemohl fungovat a asi by nefungovala ani manželka a syn. Musím mít i jejich hesla :)

Aha, děkuji, jaký password manager používáte, moc se v tom nevyznám?

KeePass. Na Windows přímo KeePass 2, na Androidu Keepass2Android, na iOS a iPadOS KeePassium a na MacOS MacPass 2. Kdybych byl jen v Apple ekosystému tak si vystačím s klíčenkou zabudovanou v Apple systémech.KeePass je standardizovaný formát šifrované databáze hesel, takže stačí program který s tím formátem umí pracovat.Problém ale může být že databáze hesel je nějaký soubor který musíš mít v zařízení přístupný. Osobně mám KeePass databázi v cloudu - OneDrive - a odtud si je ty aplikace načítají. Stačí si pamatovat heslo k MS účtu a potažmo heslo k té databázi, ale lze používat i šifrovací klíč a po prvotním otevření ty programy lze nastavit aby databázi opětovně odemkly pomocí biometriky - obličej, otisk prstu.Ale manažerů hesel je spousta, hodně z nich jsou online služby a stojí typicky pár dolarů měsícně.