» Poradna » Počítačové sítě

Za propojem WIFI 5G mají ostatní switche stejnou MAC adresu

Dobrý den,Mohl by mi někdo pomoct.Máme s bráchou ve stejné vesnici propojeny domy 5G WIFI (2x AirGrid M5 HP)Brácha má v domě jeden router + WIFI opakovač (vše na stejné síti ne přes WAN)Problém je v tom když z mého domu proskenuju všechny IP adresy, tak mi to ukazuje že jeho router i opakovač mají stejnou MAC adresu jako jeho anténa na střeše (AirGrid M5 HP) a to není pravda. Možná proto musím mít na jeho routeru také aktivován DHCP server (s jiným rozsahem samozřejmě), protože se vysílání z mého DHCP hlavního routeru ke klientům jeho routeru a opakovače nedostane. Navíc když na Mikrotiku dám najít všechny DHCP servery tak to bráchův najde ale má špatnou MAC adresu (zase jeho antény AirGrid M5 HP)Neměl jste někdo podobný problém?Dík za rady.Nemáte někdo s tímto probléme zkušenosti?

Odpovědi na otázku

To je normalni, bridge se takto chovaji, jinak by provoz pres ne nefungoval. Podivej se treba sem: https://wiki.mikrotik.com/wiki/Manual:Wireless_Stat...

Takže bylo lepší požít mezi anténami režim WDS?

WDS? A co si od toho slibuješ?

Ano, v tomto režimu uvidíš původní adresy.

Nebo můžu použít režim "Směrovač"

Nechápu o co ti jde. Jediný problém je, že se ti nelíbí výpisy skenování IP adres?

Mě jde jenom o to že nechci mít zbytečně dva DHCP servery. Jinak všechno funguje. A taky mám rád když vše funguje 100%S OpenVPN jsem si hrál metodou pokus omyl asi dva měsíce.

"Zbytecne"? Staci rozdelit rozsahy a vubec nicemu to nevadi.

No nic považuji to za uzavřené.

Díky za rady

WIFI opakovač u bratra = stejný problém, taky skrývá MAC-adresy.

Zvláštní je že to nedělá hned za mojí anténou. Ta je taky nastavena na režim mostu.

To není nic zvláštního, je to základní rozdíl mezi ethernetovou komunikací po kabelu a wifi-komunikací.Switche nemají MAC-adresu, která by vstupovala do komunikace (pro rýpaly: switche s managementem ji mají, ale slouží jenom pro vstup do webové administrace), tedy kabel mezi dvěma switchi MAC-adresy nezakrývá.Naopak wifi-most mezi dvěma switchi ty MAC-adresy používá. Vysílač vezme paket, přepíše mu v hlavičce MAC-adresu na hodnotu potřebnou pro další linkový skok a vyšle ho do vzduchu. Přijímač přijme všechny pakety ze vzduchu a vybírá si jenom ty pakety, které mají v hlavičce jeho MAC-adresu.Toto eliminuje WDS, ale za cenu, že v paketech nepřepíše MAC-adresu, ale zapouzdří paket do nové obálky s novou MAC-adresou, takový paket projde vzduchem, přijímač tu poslední obálku umaže a dál pošle původní paket. Důvod, proč to nebylo zahrnuto do původních standardů wifi je jednoduchý, je to výpočetně relativně náročné a zvyšuje to množství přenášených režijních dat, které snižují prostupnost wifi.