» Poradna » Programy

Z win ME na LINUX?

Ahoj všichni! Mám takové dilema : Užívám LEGáLNí okna ME. Poslední dobou slýchávám, že dost lidí opouší okna a sází na linuxový systém...Chtěl bych to taky zkusit, ale netuším, co to obnáší : jaké jsou nároky na hardware,kolik ten linux stojí jaká je nejvhodnější veze atd. Pojedou mi na tom vůbec aplikace, běžné na win? Mám Duron 700Mhz, Radeon 7000,384MB RAM.Jak jste si asi všimli, nepoužívám PC na multimédia a už vůbec né na hry. Dík.

Odpovědi na otázku

Spousta GNU/Linuxových distribucí je dostupná ke stažení zdarma. Existují i LiveCD distribuce, které běží z CD bez nutnosti instalace na disk, takže se hodí k vyzkoušení bez jakéhokoliv rizika. Jestli se pak rozhodneš si nějakou distribuci nainstalovat na disk, nemusíš kvůli tomu hned rušit Windows. Můžeš mít nainstalováno obojí a vybírat si mezi nimi v menu při startu.Co jsou u tebe "aplikace, běžné na win"? Některé programy jsou psány přenositelně, takže exitují pro Windows i GNU/Linux, ale zdaleka ne všechny. V GNU/Linuxu jsou zase jiné programy. Běžné distribuce už přímo obsahují tisíce balíčků s nejrůznějšími programy.

Takže jestli to dobře chápu, tak je linux ZADARMO??! Haha a za XP chcou po 5 letech 4500Kč...Dost divné, ale budiš...Stačí někde sehnat instalačku linuxu a mám vyhráno? A jak je to s ovládáním? Vyděl sem pár obrázků a je to úplně něco jiného než win...P.S.I linux má "okna" hehe...

Ehm... Měl bysis o UNIXu, GNU a Linuxu asi něco nejprve přečíst, jinak budeš ještě hóóódně překvapen. Ovšem nějakou tu LiveCD distribuci můžeš zkusit rovnou. Najdi si třeba Knoppix.

Zytečně složité, nepřehledné, je to asi jen pro toho, koho omrzely Windowsy...... Zůstávám u Windows ME/XP... DíkyP.S. Inovace ovládání PC? - Nic moc...

Linux naozaj nie je lacna nahrada Windows. Treba do toho investovat cas. A je to iny system, da sa pouzivat (a velmi dobre), ale nie je to nahrada Windowsu.Moj prechod na Linux trval dost dlho. Instalacia na domaci PC bola v podstate az posledny krok, ktory bol urobeny az z dovodu studia predmetu GNU/Linux v skole.Teraz je Windows na mojom PC uz len na obcasne hranie (aj hry uz hram viac v Linuxe).

A tenhle závěr sis stihnul odvodit během těch 20 minut od svého předchozího příspěvku v této diskuzi?Mám pocit, že jsi měl jasno už předem a tenhle dotaz jsi založil jenom proto, abys provokoval.P.S. Cože? Jaká "inovace ovládání PC"?

No, kdo na to ma, pouziva Linux. Kdo na to nema, zustava u ME/XP... diky :p

Pokud máš dost času,nějakého souseda "Linuxáka" a pevné nervy tak se do toho dej... P.S."Linuxáci" doufám prominou.

Na co souseda? Na fóru i jinde na netu se najdou obětaví lidé, kteří v nouzi pomohou. Ale člověk musí nejdřív začít u sebe, něco se naučit, zkoušet.Pak mu pomohou ostatní. K tomu se velmi osvědčilo ICQ.

Nepouzivas PC na multimedia ani na hry,ze neprogramujes to je jasny jinak bys nedal dotaz ktery bys vygooglil behem 5 vterin s milionem odkazu-tudiz jako psaci stroj muzes pouzivat cokoliv,presneji psaci stroj rozsiren o moznost pripojeni k netu.Na flame trochu rafinovanejsi dotaz pleas

Pro michina : nechápu, proč zde vyadřuješ svůj stupidní názor.Nečekel jsem že když dám sůj dotaz do poradny, že mě za to bude někdo kritizovat! Myslím, že je škoda, když si někdo myslí, že počítač se dá využít jen na hry, filmy, nebo nějaké programování...

asi je to reakce na tohle:Autor: xlorg [83.208.136.xxx] Datum: 28.02 19:40Titulek: Re: Z win ME na LINUX? Odebírat reakce:OdpovědětZytečně složité, nepřehledné, je to asi jen pro toho, koho omrzely Windowsy...... Zůstávám u Windows ME/XP... DíkyP.S. Inovace ovládání PC? - Nic moc...přečti si tohle:http://wraith.iglu.cz/usl/usl.htmlpodívej se na: www.slax.cz

Co si to vubec dovolujete? Michich vas kritizoval za to ze po 20 minutach odsoudite (a to s pouzitim nesmyslnych "argumentu") neco co jste ani nezkusil a o cem stale jeste nic nevite. A na tuto kritiku jste mu odpovedel...jak to jenom slusne vyjadrit...plkem ve stylu mluvy hospodskych povalecu. Nemohu se proto nepriklonit k nazoru entity "michich" (a nekolika dalsich) ze Vas dotaz je pouze primitivni pokus o "flame".

Pokud ti stačí otvírat jen textové soubory a obrázky,tak si Linux nainstaluj,on totiž vůbec nic jiného neumí.

A na to jsi prisel jak ??????

Mam GNU/Linux (konkretne Gentoo).Takze xls je textovy subor alebo obrazok? (KOffice mi ho nezozralo, ale OpenOffice ano.)Ako to, ze mi funguje siet?WWW stranky (vratane Flashu, Javy, Javascriptu) su textove subory alebo obrazky?Preco tam mam polozku Games s funkcnymi hrami, hry predsa robia nieco ine ako otvaranie txt suborov a obrazkov?Ako to, ze funguje zvuk (to pradsa nie je text ani obrazok)?Ako to, ze som tam spustil Maple a JBuilder, dokonca niektore DOSovske a Windowsovske programy (sice v emulatore, ale spustil)?Ako to, ze v Linuxe mozem napalovat CDcka (vo Windowse som za cely zivot napalil 1 - slovom jedno - CD - aj to nefungovalo a bol na nom nejaky Linux)?BTW. Linux nevie nic otvarat (ani textove subory ani obrazky), je to jadro systemu.

Samozrejme, ze v tom Linuxe robim este dalsie veci, toto boli len priklady.

To je všechno co to umí,proč nepoužíváš diaktriku,nebo to Linux neumí?

Ano, Linux je Unix a Unixy nic jineho neumi. Navic jsou nechutne drahy.PrasatkoPee

Si asi neviděl linuch ani z rychlíku, co?

Nevidel, ale vim ze nejlepsi Linux je FeeBSD Ze zrovna Filcka nepochopi sarkasmus ....PrasatkoPee

No a ty sis zase nevšim ,že jsem nereagoval na tebe, ale na toho Brouka Pytlíka nad tebou...

Ajaj, sem se prehlid. Omlouvam se PrasatkoPee

Není zač...

Ved pisem, ze su to len priklady. Ten prispevek som pisal tusim z Windowsu (aj tento). Diakritiku to vie (Windows aj Linux), ale nejak sa mi nechce tu diakritiku pouzivat.

Ach boze, ono jeste nekoho bavi vyvolavat zbytecne hadky? Linux neni nahrada za Win ale za Unix. Nicmene, to nekterim ignorantum stejne nic nerekne.PrasatkoPee

No Win ME je záhodno nahradit čímkoli, třeba firmwarem z vietnamských digitálek...

Není to trchu hodně?? ani basic z atari se nedá nahradit winme

Prvadu mas.. Linux nie je nahrada za Windows tak, ako Windows na mojom PC nikdy nenahradi Linux. ;) Kazdy ma svoje pre a proti a ako zaryty "Linuxak" mozem najst milion dovodov, preco nepouzivat Windows a naopak...

Tak tak jen tak dále...Dej sbohe widlím a začni třeba u slaxu...Stáhneš asi 200MB iso soubor, vypálíš a nabootuješ...Nic nemusíš instalovat ani formátovat (zatím)..Potom zkus nějakou plnohodnotnou distribuci třeba suse 10 nebo mandriva 2006