» Poradna » Ostatní

Z vypínače se ozvala rána a vyšlehl výboj

Dobrý den,můžu se zeptat? Před rokem nám v kuchyni začal dělat problémy spínač. Spínač se používá na zapínání větrání na wc a koupelnu. Prskalo v něm, pak zhaslo světýlko. Včera jsem v kuchyni připravovala oběd a ozvala se ze spínače rána a vyšlehl výboj. Rána se ozvala v momentě, když se ozvalo hučení - klimatizace, která se automaticky zapla, nebo ji zapl někdo pod námi...Dost mne to vylekalo. Můžu se zeptat co se děje? Mám se bát, že vyhoříme?Děkuji,Lotty.

Odpovědi na otázku

Ještě dodatek: V celém bytě jsou velmi staré rozvody, může to ohrozit další spotřebice využívané v domácnosti, včetně pc, atd.?

Zkontroluj dráty v biosu a nastav bootování z cihly

Zavolejte elektrikáře.

Rok ti to blbne a ani tě nenapadne na to zavolat elektrikáře? Tak teď už to snad uděláš ne? Nebo očekáváš nějaký podrobný návod, jak to opravit bez jakýchkoliv znalostí? Mohl tam být nějaký uvolněný spoj, to by vysvětlovalo to jiskření. Ale mohl být i poškozený vypínač samotný. Těžko ti tu někdo řekne, co přesně se tam stalo, když nikdo neví, jak to tam máš zapojené. Zavolej konečně toho elektrikáře a nech to opravit.

1) když problém víš 2) proč otálíš, 3) už nic nezapínej 4) nebo vyhoříš.

Pokud to děláš tak, že problém v elektroinstalaci rok ignoruješ, tak ano, měla by ses hodně bát...

Já bych k tomu dodal:A když po vyšlehnutí výboje nevolá elektrikáře, ale píše do poradny, tak by se neměla bát jen ona, ale i všichni sousedé v baráku.

Jestli ten uvolněný vodič už nebude upálený, tak stačí dotáhnout svorkovnici.

Jestli jsou to hadráky ( píše o starém) tak jedině rekonstrukce vedení. Možná celý barák. Batovské domky jiné rozvody neměli 70 až 80 let staré. Vedlo to skrze dřevěné stropy v max slabé olověné trubce

Od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty, odtud proud se přelévá do stodoly, do chléva, při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu, kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane, kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky. Do každé rodiny elektrické hodiny!