» Poradna » Notebooky

Z původního disku nestartuje Windows (UEFFI)

Dobrý den, mám problém s navracením původního disku do notebooku Lenovo C340 s Windows 10 64bit. V notebooku jsem měnil SSD za větší pomocí klonovaní, po čase jsem si pořídil novy notebook a rozhodl se že vrátím do Lenova původní menší disk které jsem měl schovány. Ale po výměně nastává problém a následně modra smrt, občas se nabídne že problém vyřeší a opravuje ale bez úspěchu, ani obnovit do tovární nastavení nepomůže. Nevím si rady, nové klonování většího disku na menší nebude jednoduché a myslím že vracení originálního disku zpět by to mělo fungovat, možná udělám někde chybu. Dokáže někdo poradit? Děkují.

Odpovědi na otázku

malo by to fungovat. Ked nie, format a cista instalacia to isti.

Data na SSD bez napájení dlouho nevydrží, obzvlášť, když je disk skladován při vyšší teplotě. Doba uchování dat bez připojeného napájení, která obecně v povědomí lidí v souvislosti s NAND flash bývá někde v rozmezí ±10 let, nemusí být ani jednotky let, ale v závislosti na provozní teplotě SSD klidně jen měsíce, týdny či dokonce jen dny. ♣

Disk jsem měl v externím rámečku Axagon, čas od času jsem ho použil na přetahovaní souboru ale nikdy alespoň vědomě nezasahoval do systémových souboru, použil jsem složku a prázdny prostor na disku. A taky jeho nečinnost byla vždy max do jednoho měsíce. A vrátit zpět jsem se rozhodl po cca 3 měsíce když jsem zjistil že notebook mi nevyhovuje a pořídil si novy. Data na něm jsou v pořádku, testoval jsem ho CheckDiskem. Zřejmě jde o zaváděcí část a UEFFI.

od 21:47 si uz mohol mat cistu instalaciu aj s updatmi a komplet zakladnym aplikacnym sw..

Děkují za užitečnou radu, to vím i sám ale pořad nevysvětluje důvod proč Windows nestartuje z původního disku ale z klonu ano a zároveň jsem doufal že existuje jednoduchý trik o kterém nevím. Pravě zálohují data z disku abych byl připraven na to co říkáš a kopírováni souboru bude trvat ještě par hodin (spoustu drobných) a tak jak se tady nudím doufám že mezitím obdržím od tebe ještě několik stejné užitečných rad.

data mas na tom velkom disku. Mas tam dat maly disk a spravit cistu instalaciu.

Z toho velkého nepotřebují zálohovat ale na ten malý SSD je teoreticky funkční system s nainstalováváními programy a data, to vše předělat zabere času dost, nestačí instalovat windows, navíc bylo by vše tak jako když byl novy. A pořad nedozvěděl jsem se proč to UEFFI nepouští původní disk.

Opraveno, chyba byla v zavděčí. Myslel jsem že chyba je v UEFFI ale podařilo se mí opravit zavaděč bez reinstalace windowsu a mám i původní aplikace s původním nastavením, historie atd o které bych přišel kdybych udělal čistou instalací. Ale děkují za snahu, jak se říká lepší špatná rada nežli žádná.

Ale ono to není UEFFI ale jenom UEFI.

Omlouvám se, spletl jsem se o písmenko.

"v notebooku jsem měnil SSD za větší pomocí klonovaní, po čase jsem si pořídil novy notebook a rozhodl se že vrátím do Lenova původní menší disk které jsem měl schovány"ziadne data ani historiu nic co bola na malom disku si nepotreboval, lebo to mas na tom velkom disku. Akekolvek data boli neaktualne a irelevantne. Windows co tam mas je neaktualny a bude trvat dlhsie ho aktualizovat, ako keby si tam teraz hodil 1909. Ale tvoja volba... kludne to rob zlozitejsie, hoci sa to da jednoducho.

Ej, odhalil si klamara.

Na tom disku jsem měl nějaký stav ke které jsem se zároveň se chtěl vrátit (instalované aplikace, část dat atd, to je moje věc proč nechtěl jsem o to přijít). Windows se aktualizuje a aplikace zůstanou. Jak jsem říkal spíše jsem potřeboval vědět jestli za to může UEFI (výměna hardwaru) anebo je chyba jinde ale i to jsem na konec vyřešil, o přeinstalování vím od dob widows 3.1. Někdy jsem přeinstaloval i dvakrát za víkend. A mimochodem aktualizace včetně 1909 trvalo cca 5-7 minut.