» Poradna » Programy

XP problém - pomoct prosím

Ač jsem si nemyslel, že to potká i můj systém, ocitl jsem se v situaci, kdy potřebuji poradit. V sobotu večer jsem počítač uspal po celodenní práci, kdy jel, tak jako už rok a půl, zcela v pohodě. V neděli ráno, krátce po zapnutí na mě vyskočila známá to obrazovka BSOD s jakousi chybou, žádájící o prověření ovladačů (Nic víc jsem se ani po prostudování logu a debug souboru nedozvěděl). Po dalším restartu už jelo všechno v pohodě, ale pro jistotu jsem ovladače nechal prověřit nástrojem verifier - nic zajímavého. Při dalším spuštění jsem se zalogoval jako admin a znovu jsem studoval logy, ale nenašel jsem nic, co by naznačovalo nestabilitu, až na to, že mi Kerio 4.2 začalo vytěžovat procesor skoro na 100%. Vím, že tento problém mělo již více lidí, včetně mě, ale poté, co jsem odinstaloval starou verzi a teprve poté nainstaloval novou, už mě to netížilo. Bohužel problém se vrátil a tak jsem se rozhodl Kerio odinstalovat - "jeho vývoj je stejně ukončen a tak si nainstaluji jiný firewall", řekl jsem si. Jaké však bylo mé překvapení, když se systém po odinstalaci tohoto firewallu začal chovat velmi podivně. Spouštěné aplikace začali samy vytěžovat procesor na hodnoty blízké 100% a zpomalení počítače bylo značné. Třeba takový WMPlayer po skončení přehrávání vyjel na 90% a projížděl všechny disky (filemonem ověřeno, že procházel celou adresářovou strukturu). Rovněž ostatní programy začali využívat systém zcela bez kontroly. A nejhorčí je, že i ty nejzákladnější spouštěcí procesy jako je Interrupts, System a hlavně DPCs (ověřeno pomocí Proces Exploreru od SysInternals) vytěžují takto systém, i když nic neběží. DPCs aneb Deferred Procedure Calls si často řekně o 100% času procesoru a to je pak systém zcela mimo a i pohyb myší se kvůli tomu trhání stává utrpením. Prověřil jsem systém několika antiviry i antispywary - bez nějakého pozitivního výsledku. Ověřil jsem přítomnost rootkitů pomocí Rootkit Revealeru - také nic. Znovu jsem nainstaloval Kerio starší verze - nic. Nouzový režim, Ukázat celý příspěvek

Odpovědi na otázku

No dle mého názoru jsi vyčerpal všechny možnosti. Zkusil bych si pujčit nějaký disk, nová instalace win, nějaké zátěžové testy a kontrola jestli nejsou problémy které popisuješ. Jestli bude vše ok nezbude ti nic jiného než format c:   jestli bude problém přetrvávat, bude to v hardweru tipoval bych harddisk nebo paměti ram. Takto bych asi postupoval já.

Bohužel máš asi pravdu a také už mě nic nenapadá, ale přesto se mi nechce ten systém jen tak odepsat a instalovat znovu. Hardware je v pořádku - tím jsem si jistý na 99,9% - vždyť ještě v sobotu všechno jelo a v podstatě i teď jede vše - jen ty procesy se chvoají jaksi nesmyslně a žerou a žerou prostředky. Vidím to tak, že zatím bude nejspíš to Kerio 4.2. To dělalo problémy lidem již při instalaci a při odinstalaci zdá se ještě větší. Asi v Keriu věděli, proč je na čase skončit a zbavují se takhle zodpovědnosti za nezdařilý produkt - ač sám musím uznat, že jsem s ním byl až této doby plně spokojený a není zcela jasné, že za těmito problémy je opravdu Kerio, avšak na nejméňě 75% to tak myslím bude

No každopádně bych zkusil ten jiný disk. S keriem jsem moc možností pracovat neměl takže hodnotit nebudu.

Týjo, to je slohovka! Usnul jsem v polovině prvního odstavce...

Má tvůj příspěvek pro mě a ostatní návštěvníky, kteří zde v budoucnu budou třeba hledat odpověď na podobný problém nějakou informační hodnotu? Bohužel mám za to, že ne, takže prosím všechny, aby se podobných příspěvků vyvarovali. Neber to jako nějaký osobní útok, ale jestli se Ti zdá příspěvek dlouhý (což bylo nutné, abych problém osvětlil) tak proč na něj vůbec odpovídáš, když - jak píšeš - jsi u něj ihned usnul. To se mi nějak nezdá

Je to tu čím dál těžší že jo? :(

Bohužel je. Nechápu, proč někdo reaguje na diskusi, ke které nemá co říci, jen aby vyjádřil to, že nemá náladu to číst. Jak jsem napsal před chvílí níže - kdybych napsal jen dotaz, tak nebude jasné, oč jde a když zkusím situaci víc osvětlit, aby si čtenář a připadný rádce mohl představit, jak k tomu došlo a co může za tím problémem být, tak mě zase ostatní kamenují, jak je to dlouhé .Každopádně Tobě děkuji a za skutečně věcnou snahu.

Kdyby byl každý dotaz tak dlouhý jako tvůj, tak kolik by se jich stihlo za den vyřešit? Ten román by šel zkrátit na třetinu. Uznávám, že můj příspěvěk pro tebe informační hodnotu nemá žádnou, ale ber to tak, že jsem tím posunul tvůj dotaz nahoru.

No to je fakt že jsi to posunul ale zrovna od tebe bych tohle nečekal :(

Zrovna ode mě? Jsem taky jenom člověk... Na každých deset mých užitečných odpovědí připadá jedna neužitečná - no a vyšlo to zrovna na tenhle thread, smůla.Mimochodem, k titulku "XP problém - pomoc prosím", bych taky mohl mít výhrady.

ok každý je jen člověk,

ok každý je jen člověk, propo

ok každý je jen člověk, propo jak

ok každý je jen člověk, propo jak měl nazvat

ok každý je jen člověk, propo jak měl

ok každý je jen člověk, propo jak měl nazvat titulek

no ty si pako

tak tohle jsem nechtěl ani nevím jak:(

No co z tohoto titulku vyčteš? Já teda kulový. Co třeba "Po odinstalaci KPF procesy vytěžují CPU na 100%" ?

No jo, jenže jak jsem napsal - me samotnému není zcela jasný, zda to je skutečně tou odinstalací KPF, tak to nebudu dávat do titulku. A propo - tenhle titulek co navrhuješ už je moc dlouhý na to, aby se zobrazil na titlní stránce Žive.cz celý

Když se titulek zalomí, to přece ničemu nevadí. Stejně záleží na rozlišení nebo nastavené velikosti okna prohlížeče, takže dopředu nikdy nevíš, jak se to komu zobrazí. A bývají tady mnohem delší titulky dotazů. Lepší o něco delší titulek než nějaký blábol typu HELP nebo POMOC, z kterého nepozná nikdo nic.Začaly ty problémy po odinstalaci KPF nebo ne? Tak proč to nenapsat do titulku? Třeba to může být náhoda a nesouvisí to s opravdovou příčinou, to se někdy stává, ale za to ti nikdo hlavu neutrhne.

To nic, tohle opakování způsobuje MS server tady na Žive Možná se to stane i mě - to jsem sám zvědavý Jinak k tomu titulku - také mě nic výstižnejšího nějak nenapadá a kdyby jo, tak by to byl moc dlouhý titulek

Zajímavé..... taky sem občas přispěju, ale ještě se mi nikdy, opakuji nikdy, nestalo, že bych vyplodil dotaz rozsekaný na deset dílů... Máš to nějak podložené, že to způsobuje server?

To je ta stará známá chyba, co se tady na Živě objevuje dosti často - především v příspěvcích k článkům, kdy MS SQL server hodí chybovou hlášku a příspěvěk pak člověk odešle dvakrát a nebo to dělá také tohle rozsekávání příspěvku

Hm, tak mě to za těch pár roků, co sem chodím, ještě nepotkalo.

to vznikne asi ak sa nejakym zahadnym sposobom dostane focus aj na tlacitko odoslat, tak to pri kazdom stlaceni medzerniku odosle, ale nechapem ako by bolo mozne ze je focus aj na vtupnom okne a sucasne na tlacitku, ale u Win je asi mozne vsetko

Ptáš se kolik? Víc! Lidé by totiž mohli odpovídat na skutečný problém, který by byl správně popsán a ne psát zbytečně věci, které jíž třeba dotyčný zkoušel a nenapsal o tom. To by se tu ovšem nemhlo stále jen flamovat. OK - na nějakém OT threadu to může být i zábava a odreagování, ale na fórech, kde jde o nějaké věcné téma by to být nemuselo. A pak bys viděl, kolik by se stihlo >>skutečně vyřešit

Mám na to (bohužel?) jiný názor než ty, protože místo přečtení jednoho takhle (víceméně zbytečně) dlouhého příspěvku bych mezitím stihnul odpovědět na pět dalších... Vím že nejde o kvantitu ale o kvalitu, málo informací v dotazu je naškodu, ale moc taky - důležitá jsou fakta, a ne to psát  style m vyprávění jako v hodině českého jazyka.

OK - uznávám. Možná by to trochu zkrátit šlo, ale to zase neumím já, protože jak píšeš, každý jsme jen člověk. No a já jsem ten, co měl ze slohu vždycky jenom jedničky . Fakt - nekecám

Ve slohu jsem taky perlil, proto mám problém když se mám vyjádřit třeba v SMSce...

Ja si pockam az to vyjde knizne...

ja som to cele necital, ale ak ti vsetko mozne vytazuje CPU na 100%, zacal by som kontrolou na viry, spy, ... (klasika: NOD32, ad-aware, spybot s&d, atd...) kukol by som preistotu na teploty, preinstall Win (najprv len volba "opravit istalaciu") a preinstalit ovaldace, ak by nepomohlo tak cisty novy skusobny install Win a ovladacov. Ak by ani cisty install nepomohol tak je to v HW, to je potom trochu vacsi problem, skusat tam davat ine komponenty, otestovat RAM atd.

Kdybys to přečetl tak budeš vědět, že vše co navrhuješ jsem už zkusil - bezvýsledně

Tak sa novej instalacii nevyhnes, Win je prilis komplexny a prilis deravy, hladanie problemu moze trvat omnoho dlhsie ako komplet novy cisty install.Este preistotu pozri co sa spusta po starte (vetvy run, runservices, runonce, aj v HKLM aj v HKCU), ak tam nie je nic zaujimave tak novy cisty install, ak nepomoze, tak testovat a vymienat HW, ako som uz pisal. Pozret preistotu na teploty (aj ked neverim ze by to bolo teplotou). Tipujem na nejaky SW sajrajt ktory je nejako tazko lokalizovat (nastroje ktore si skusal ho nepoznaju).

... inac prave kvoli takymto veciam mam vytvoreny image syst.particie, s nainstalenymi zakl. potrebnymi programami atd.

No vidíš. Já měl takovou zálohu celého systémového disku na jednom starším 20GB disku ještě asi před měsícem. Jenže pak jsem ji smazal a nahodil jsem na ten disk Ubuntu Linux, abych to taky zkusil s něčím jiným. Bohužel net jsem v tom nějak nezorchodil (jedu bohužel jen na gprs od T-Mobilu, protože nic jiného, než tohle, nebo Telecom, tady u nás není), takže jsem se zase vrátil na XP a Ubuntu tam nechal na pozdější zkoušky. A teď si říkám, že já blb tam cpal ten Linuch a nenechal si tam tu zálohu toho systémáku

Pro ty, kdož dočetli: o čem to je?

Ja nevim.. nemel sem odvahu... po prvnich par radkach sem to vzdal...btw.. cet to vubec nekdo cely?

coze?.. opravdu nikdo???

Také jsem to nedočetl, když jsem se nedozvěděl z prvních asi tak padesáti slov, oč tazateli jde, už jsem dál nečetl. Nešlo by napsat jednoduchý dotaz?

Odpoved se da najit zde.

Pro všechny, kteří si stěžují, že je dotaz moc dlouhý:Jak mám asi napsat dotaz, pokud zároveň nepopíši problém a situaci za jaké k němu došlo. Pokud bych napsal jen procesy mi žerou procesor na 100%, ,tak se tu strhne flame, jaký jsem neschopný a že si nic neumím nastavit a podobně a ještě se na mě spousta "rádobyodborníků" vrhne, že pořádně nepopíši problém a přitom žádám odpověď. Když tedy situaci vylíčím celou, tak mě zase kamenujete, že je to dlouhé .OK - pokud to nechcete číst, tak to nečtěte, ale ani nepřispívejte do diskuse, když nemáte, co věcného říci. Mám zájem o fundovanou odpověď k problému který jsem popsal a ne o zbytečný flame. Bohužel snahu pomoci tu zatím projevili jen dva z vás, kterým děkuji.

Mas pravdu nikdo neni dokonaly... jeste ti chybi instruktazni video se zaznamem problemu...

a co nudzovy rezim? tiez to tam bezi pomaly?

Ano, i v nouzovém režimu je to to samý. Sice je načteno jen jádro, asi pět základních služeb, shell a už nic jiného, ale co spustím, to má rázem okolo 100% času procesoru. Nejvíce pak samotné DPCs, které je v podstatě mezi jádrem systému a službami. To je asi nejvíc vytížené při připojení na net. Teď třeba píšu a zatížení nepozoruju, ale když zkusím otevřít nové okno, nebo něco spustit, tak to vyjede nahoru a systém skoro zatuhne, než se to po nějaký době trochu stabilizuje

a co ty vypise: compmgmt.msc->zobrazovac udalosti(aplikacie, system). nevypisuje tam nejake errory?

Tam už jsem také hledal a ani tam se nevyskytuje nic, co bych mohl dávat do souvislosti s těmito problémy. Jen běžné spouštění služeb a podobně. Nenalezl jsem nic o spouštění něčeho, co by se mi nespouštělo již před tím, než se problém objevil...

tak neviem, ale mozem ti hodit link na stranku, ktora sa zaobera problemami vo winoch:http://www.winxpfix.com/ak ma nieco este napadne, tak sa ozvem.

este ma napadlo: spusti si win help, vyber si nastroje na zistenie stavu pocitaca ... a tam si vyber <b>rozsirene systemove informacie</b> pozri si to vsetko a zisti, ci tam je relativne vsetko v poriadku.

Díky za snahu - ještě to prověřím. Také mě ještě napadá pár věcí, jak na to ještě jít. Alespoň k něčemu je to dobré - člověka to občas donutí myslet tak říkajíc netradičně, nebo nad rámec běžných myšlenkových postupů

mam pocit, ze nie je v poriadku process explorer.exe, alebo dll ktore pouziva. zisti vsetky dll ktore pouziva pomocou cmd:\>tasklist /m alebo nejakeho process explorera(nejaky mozes najst na http://www.sysinternals.com/). skus explorer.exe nahradit z CD pomocou commandu expand a vsetky dll ktore pouziva odregistrovat a znova zeregistrovat alebo tiez nahradit cez expand a tie co sa daju zaregistrovat(neviem z hlavy, ktore su implementovane ako COM a ktore ako normalne), tak ich zaregistruj.registrovanie COM dll sa robi: regsvr32 nejaka.dll, odregistrovanie : regsvr32 /u nejaka.dll. hlavne ak ta cas nesuri, tak win-y nepreinstalovavaj, skor pochopis ako pracuju. potom daj vediet, ako si dopadol.

Včera jsem u toho trávil čas až asi do čtyr do rána a v půl desátý ráno, jsem se k tomu zase vrátil (ještě že mám tenhle týden volno - i když takhle jsem ho zrovna trávit nechtěl ). Bohužel, ještě na nic jsem nepřišel. I když najedu do čistého stavu, beze všech služeb a položek po spuštění, tak, že mi na PC běží jen asi 6 procesů, tak to DPCs si pořád žádná systémové prostředky - a obvzláště pak, při připojení k netu. Když spustím třeba regedit, tak i ten mi rázem jede na 98% času procesoru. Nejhorší je ten DPCs - ten je systémovej a ani ve skvělým proces exploreru se o něm nic podrobnýho nedozvíš. A když chci na net a on vyjede na 100%, tak si připadaám, jak se systémem spuštěným na 386-ce . Ale vzdát to taky nechci. Přeci jen si myslím, že už za ty roky se v systému trochu vyznám a nejsem jen úplná "lama" bez znalostí, ale tohle je i na mě dost. Ale jak píšeš - beru to i jako příležitost k sebevzdělání

pisal som ti uz vcera poobede ze urob novy install Win, uz by si to mal hotove aj s instalaciou komplet programov. Ale hlavne ide o to, vylucit HW problem (moze to sposobovat aj nejaky divny HW problem).

Já vím a sám už jsem o tom přemýšlel, ale pořád se mi to do toho nechce jít. Systém a aplikace by byli nainstalované do pár hodin (když uvážím, jak je budu hledat na různých cd, kdo ví kde ), ale když si pak představím ještě to nastavovování každé aplikace tak, aby vypadala a chovala se jak chci já, nastavování oprávnění ke šložkám a souborům pro všechny uživatele, instalací patchů a rozšíření, tak už se mi do toho vůbec nechce, i když tuším, že už mi asi skoro nic jiného nezbývá. Když pak ale vidím, že systém je i po prověření několika různámi antiviry a antispywary čistý a ani systémové logy nehlásí nic zvláštního, tak se mi to zkrátka nechce jen tak zabalit a poslat ten systém do "věčných lovišť", když nakonec se mi třeba může podařit najít příčinu a bude to nějaká úplná pitomost, kterou bude stačit udělat a ono to zase pojede normálně

Tak zober aspon ten druhy disk, a nainstal nan nacisto Win len na skusku (Win+SP+ovladce), aby si aspon vylucil vplyv HW.

zkus najet bez sítě, případně pokud máš nějaké zbytné "nestandardní" komponenty, tak i bez nich (A/V karty, DSL modemy, apod.)

Nechce se mi to cist - sorry...

Tak co - vážně už nikoho nic nenapadá? Mě už docházejí možnosti

Registry jsi zkoušel vypucovat ? Zkus hloubkové čištění, třeba programem Reg Supremenebo nějakým free čističem.

Zkoušel a dokonce i obnovil starší verzi registru ze zálohy - bohužel i to je bez výsledku . Ale jinak díky

Tak mě tak ještě napadlo, zkus ctrl+alt+delete, až vyskočí vytížení cpu na 100% u některé služby procesu, tak ji zkus ukončit, poté mrkni do služeb zda by se nedala vypnout úplně.

Co takhle vyzkouset Microsofti "odbornou pomoc online",aspon zjistis jestli jsou tam opravdu odbornici.

Pro detailní analýzu všeho, co se spouští při startu tvého OS (nemohu se zbavit dojmu, že jistý, zatím neznámý proces spouští lavinu dalších) bych doporučil Register Clean Expert. Po spuštění mimo jiné umí na kliknutí špiškově znáyornit všechny procesy, které se spouští těsně po startu OS

Měl jsem velice podobné problémy (i v nouzovém režimu)a nakonec jsem zjistil vadný modul paměti,zkoušel jste?Mimochodem den předem taky jely dobře.

VYŘEŠENO Předem chci poděkovat všem, kteří měli dobrou snahu mi pomoci. Ač je potupné to přiznat, problém opět nebyl ve Windows a Bill Gates ani Kerio za něj nemohly. Problémem byl totiž jistý člen mezi židlí a klávesnicí - tedy já sám . Jak už jsem psal na začátku, poté co mi systém hodil BSOD jsem se rozhodl zkontrolovat ovladače v systému pomocí, ve Windows dostupného, nástroje "verifier". Tam jsem zadal kontrolu všech nepodepsaných ovladačů a simulaci nedostatku prostředků, tak jak jsem se to k tomuto nástroji dozvěděl nedávno kdesi na netu. Systém nastartoval normálně, tedy jsem měl za to, že ovladače byly ověřeny a vše je OK. Nikoli! Systém totiž pokaždé startoval se simulací nedostatku prostředků a na pozadí kontroloval spouštěné ovladače, což tolik vytěžovalo systémový proces DPCs. Dnes, po hodinách zoufalství  jsem si řekl, že ovladače ověřím ještě jednou - a vida - ono tam zůstalo to staré nastavení. Dal jsem tedy možnost odstranit stávající nastavení, restartoval jsem a světe div se - vše jede jako dřív. Co mě přivedlo k té BSOD tedy nevím, ale hlavně, že už se mi systém nevytěžuje na 100% i při pitomém procházení webu. Odměnou za tu dřinu mi je to, že vím, že i advanced user se může zachovat jako lama, ale nesmí to vzdát. Kdybych na to hned kašlal, tak už mám přeinstalovaný systém a to všechno zbytečně. Takhle jsem to alespoň projel několika antiviry, zajistil firewally a ověřil antispywary a vím, že mám systém i po roce a půl naprosto čistý. Všem moc děkuji za snahu a rada na závěr: Až se vám něco polamí, nevzdávat to. Je zbytečné o vše přijít, když problém je skutečně nejčastěji mezi židlí a klávesnicí

Tak tohle píšu jen proto, aby hned nahoře byl vidět ten titulek, že už je to vyřešené - kdyby měl náhodou někdo tentýž problém a hledal tu řešení

No dakujem pekne! Ze som si to skorsie neprecital! Mal som identický problem. Uz som preformatoval masinu. (Okrem popisanych problemov som mal nestandardne spravanie USB-ciek.)