» Poradna » Windows (a jiné OS)

XOSL a Win 7

Zdravim Vas, mam taky problem. pouzivam na PC XOSL1.1.5, z toho dovodu, ze na disku mavam 3 particie. C(win), D(data), E(dos).XOSL teda vybera medzi Win a Dos.Dos preto, lebo tam mam ghost03.exe + kontrolu disku(chkdsk)cize ked sa zosipe win. da sa lahko opravit rychlo cez tu druhu particiu. A teraz problem: Tuto istu kombinaciu neviem dosiahnut s win 7. Skusal som najprv XOSL potom win 7. win ale nebootuje. skusal som aj opacne, najprv win a potom xosl. Skusal som aj novsiu verziu xosl-ow1.1.6.Skusal som aj novu particiu len pre xosl spravit. nic. Stale mi vybehne ten win boot manager s chybou a ze mam dat CD a vybrat repair. Mate s tym niekto skusenost? Dakujem

Odpovědi na otázku

Tedy - vim, ze to neni odpoved na otazku, ale z meho pohledu je cele Tvoje snazeni naprosto zbytecne, W7 umi prikazovou radku pustit uz v prubehu instalace - tedy staci nabootovat z instalacniho media a stisknout Shift+f10Tim bych jakykoli "dos" povazoval za zbytecny, stejne jako drzeni partition pro nej. Navic, jedna z nejobvyklejsich pricin kolapsu PC je poskozeni disku - tam je cely tenhle mechanismus na prd. Investice 150,- do 4GB flash i s nastroji je IMHO efektivnejsi a trvanlivejsi reseni.

ide o to, ze pc sa pouzivaju u par ludi. a niekedy sa stalo, ze win xp vyhodil chybu "unmountable boot volume"vtedy treba dat CD do mechaniky a cez prikazovy opravit. to problem nieje. Ale ta particia DOS je uz spravena tak, ze uzivatel, len vybral v XOSL tu opravnu a dal kontrolovat a opravit disk. samo pustilo chkdsk /r a opravilo a win isiel a netrebalo nikde chodit, dalo sa to cez telefon vyriesit. plus je tam ten ghost na rychlo skopirovanie celeho obrazu hdd. toto by som teda chcel i s Win7 i ked neviem ci mu ten checkdisk pomoze rovnako, respektive ci sa mu stava takato chyba.

Tahle chyba se nestává ani na windows XP (ani na těch, kde se střídá víc lidí, např. recepce zdravotnických zařízení). Na Windows 7 jsem ji neviděl nikdy - a to mám počítačů "pod palcem" několik stovek. Já bych zkusil pátrat po skutečné příčině - buď někdo dělá něco co nemá, nebo je špatně něco s HW - řadič, disk nebo totálně nakopaný filesystém.BTW, když mluvíte o "dosu" - máte na mysli opravdu DOS? Protože potom to znamená, že máte instalaci XP ještě na FAT32? Doporučuju přechod na NTFS, to je podstatně robustnější souborový systém, který odstranil tisíc a jeden nedostatek FAT32instalaci W7 bych nechal tak, jak je - bez zbytečných zásahů do bootloaderu které spíš přinesou problémy než systém samotný.

C(win) ntfs D(data) ntfs a E(dos) fat32. no ja som sa s tym stretol uz viac krat na xp. celkom bezne. Nestalo sa to mne, takze neviem co tomu predchadzalo. rad by som aspon par PC vyskusal v kombinacii xosl s win7. je teda moznost ako to docielit? nieco mi google nasiel, ale ani to mi nepomohlo.

Bezne to opravdu neni, ver mi - desitky pocitacu s XP mi stale bezi, stovky uz se vyradily pro zastaralost, ale takovyhle problem byl vzdycky spis vyjimecna zalezitost "necim" zpusobena. At uz neopravneny zasah uzivatele nebo selhani HW - v zadnem pripade to ale neni normalni stav, ktery by bylo nutno osetrovat jakymikoli preventivnimi zasahy. Jinak tedy k veci - XOSL podporu W7 nema, podle meho nevidi jejich zavadec a neumi s nim korektne pracovat. Neni divu - je to produkt z roku 2000 a od te doby neni vyvijeny (http://xosl.horky.net/future.html). Od te doby se ve windows zmenilo opravdu hodne...

Mimochodem - nemuze samotny XOSL byt prave tou pricinou problemu? Moc by me to neprekvapilo, spis bych na to byl schopny i nejaky obnos vsadit...