» Poradna » Programy

Xhtml

Dobrý den,Našla by se zde nějaká hodná duše, která by mi pomohla? Právě ve škole programujeme webovou stránku a já by jsem na ní ráda vložila takový jeden záludný kód. Jde o to, že potřebuji, aby se každou minutu přičetlo k proměnné (třeba ''x'') nějaké náhodné číslo a to by se následně napsalo na stanku v požadovaném fontu a velikosti. Zkoušela jsem to napsat pomocí programu JavaScript, ale bohužel se mi to nepodařilo. Proto se právě obracím na Vás, jestli by jste mi prosím neporadili. Děkuji, Lucka J.

Odpovědi na otázku

Cestou je právě JavaScript. Hoď sem co jsi zatím vyplodila a ono se rychle zjistí proč to nefunguje.(A jestli vás ve škole učí XHTML, tak vyřiď vyučujícímu, aby se laskavě podíval do kalendáře. Má 9 let zpoždění)

No tady to máte, ale obávám se, že je úplná hloupost. <script>var nahodne = Math.floor((Math.random() * 250) + 1); function funkce() { setTimeout(funkce(){ x + nahodne ; }, 1000*60); }document.write(x);</script>A pak mě ještě napadla větší hloupost. <script>var = x;var nahodne = Math.floor((Math.random() * 250) + 1); function funkce() { setTimeout(funkce(){ x + nahodne ; }, 1000*60); }document.write(x);</script> A co by jste mi teda doporučil na psaní webu?

Co je na XHTML zastaraleho? Jeho nova verze je soucasti HTML5. Frameworky typicky generujou kod HTML/XHTML.pro autorku: a co toto?<html><head><style>#text { color: red; font-family: "Times New Roman", Times, serif; font-size: 50px;}</style></head> <body> <div id="text">N/A</div> <script> setInterval(function(){ var number = Math.floor((Math.random()*100)+1); document.getElementById("text").innerHTML = number; }, 1000); </script> <body></html>

Mockrát vám děkuji, je to skoro perfektní Teď už jen potřebuji, aby se ty čísla sčítali, aby každé další číslo bylo právě větší o to náhodné (aby se stále zvětšovalo). A v ideálním případě, aby zaokrouhlené na dvě desetinná místa.

Tak to uz snad neni takovy problem to upravit ne? :). Co studujes za skolu a obor?<script> var number = 0; setInterval(function(){ number += (Math.random()*100); document.getElementById("text").innerHTML = number.toFixed(2) }, 1000);</script>

Mockrát vám děkuji,jak už je pozdě večer, tak já si s tím nevěděla rady.Studuji SPŠ v České Lípě, obor technické lyceum

Mám ještě poslední dotaz. Když teď zaktualizuji stránku s tím skriptem, tak se načte od znova. Šlo by nějak udělat, aby se neaktualizoval a běžel stále dál a aby všichni návštěvníci té webové stránky viděli stejné číslo?

jo, uděláš si php skript na webu a přes něj to číslo budeš ukládat třeba do souboru nebo db, generovat ti jej bude php a v prohlížeči si budeš jen ajaxem tahat to číslo z php

Jen mi není jasné proč mi ip location ukazuje u 147.228.209.* plzeňský kraj a Západočeskou univerzitu.

Tak pokud by to bylo na jednom pocitaci, pak je to mozne udelat pomoci javascriptu a cookies. Nejak takhle:Ale vzhledem k tomu, jak browser pracuje s cookies, tak toto ale pravdepodobne nebude fungovat pouhym spustenim z plochy, ale bude to chtit nejaky webovy kontejner/aplikacni server.<script> var number = getCookie("xx"); if (number == null) { number = 0; } else { number = Number(number); } setInterval(function() { number += (Math.random() * 100); document.getElementById("text").innerHTML = number.toFixed(2); setCookie("xx", number); }, 1000*5); function setCookie(name, value) { var expires = ""; var date = new Date(); date.setFullYear(date.getFullYear() + 1); document.cookie = name + "=" + value + "; expires=" + expires + "; path=/"; } function getCookie(name) { var nameEQ = name + "="; var ca = document.cookie.split(';'); for (var i = 0; i < ca.length; i++) { var c = ca[i]; while (c.charAt(0) == ' ') c = c.substring(1, c.length); if (c.indexOf(nameEQ) == 0) return c.substring(nameEQ.length, c.length); } return null; } </script>Pokud ale chces, aby ruzni uzivatele u ruznych pocitacu to cislo videli, pak bude potreba neco mocnejsiho. Treba PHP. Ja PHP nehovim, takze ti neporadim. Ukázat celý příspěvek

"Jeho nova verze je soucasti HTML5. Frameworky typicky generujou kod HTML/XHTML."No, a to je přesně ono. XHTML již bylo nahrazeno. Chápu, že kdo už ho umí, tak že ho použije. Proč ne? Ale proč to vyučovat, když máme plnohodnotnou náhradu (která navíc umí více věcí, a je přislíbeno že už se nebude měnit, ale jen doplňovat), kterou se na rozdíl od HTML 4.01 a XHTML daří všem interpretovat +/- stejně?A stejně, sám jsi ve svém příkladu neuvedl DOCTYPE, což ti HTML 5 v zásadě odpustí. XHTML fakt ne. A hromada lidí stejně sice píše jen jako že "XHTML" syntax ale do DOCTYPE ho stejně nedají, aby se vyhli "drakonickému trestání chyb". A je to vidět i na tvém příkladu, kde máš pár chyb se kterými se HTML vyrovná a na výstupu o ní ani nebudeš vědět. Dej tam XHTML DOCTYPE, a vůbec se ti ta stránka nezobrazí.

Tak me je celkem fuk, jak je natom XHTML. Jestli to vyznelo tak, ze to obhajuju, tak to vyznelo blbe. A ano, souhlasim, XHTML je prezitek. Co me ale prislo srandovni je, ze se vyjadrujes k zastaralosti technologie pouhym tvrzenim, ze je tomu XY let, bez jakehokoliv argumentu. Coz pro autorku (zvlast pro laika) a dalsi zde je pouze nicnerikajici vykrik bez pridany hodnoty, byt pravdivej. Kdybych byl na miste autorky, tak si reknu, zase nejakej troll prudi a machruje a svoje tvrzeni nicim nepodklada. V mem priklade jsou chyby proto, protoze to pisu v notepadu a nejaka chyba sem, nebo tam me netrapi, vzhledem k ucelu k jakemu to pisu. To, ze jsem neuvedl DOCTYPE je snad naprosto bezprednetny resit, vzhledem k ucelu a kontextu.

No položil jsi otázku: "Co je na XHTML zastaraleho?" Tak jsem ti na ni odpověděl. Resp ty sis na ni odpověděl sám hned v další větě.Jinak já nekritizuju že tam máš chyby, jelikož souhlasím že pro potřeby ilustrace je to fuk. Ale chybějící <title>, a <body> místo </body> se uplně nabízí pro nastínění hlavního rozdílu mezi HTML5 a XHTML, protože XHTML to vyhodnotí jaké zásadní chybu a nic nezobrazí, kdežto HTML by se to pokusilo nějak opravit, případně ignorovat. (Mimochodem, i tady živě je krásný příklad jak si hrají na XHTML, ale DOCTYPE raději použijí pro HTML5 aby se ten web vůbec zobrazil.) A jelikož navíc to co XHTML umělo navíc proti HTML4.01 to umí HTML5 taky. A navíc toho umí mnohem víc a nechová se jako diktátor. Takže proč se vůbec starat o nějaké XHTML, když to stejně každej nechá překládat jako HTML už od samotného počátku?

V podstate souhlasim. V dnesni dobe nema moc smysl bazirovat na XHTML. Zvlast kdyz plno projektu je zalozeno na nejakem frameworku, ktery generuje znacnou cast kodu za tebe. Treba ted, delam na projektu za pouziti Spring boot a PrimeFaces. Kdyz pominu templatovani v PrimeFaces, tak HTML kodu se moc nenapisu, protoze vicemene vse podstatne zaridi PF. Na druhou stranu XHTML muze poslouzit k vyuce prave proto, ze si plno veci vynucuje, coz u HTML, jak sam pises, neni vzdy pravda a v podstate spravne zobrazeni stranky se vice presouva z vyvojaru na browsery. To ale podle me neni take uplne spravne. Alespon ne z hlediska cloveka, ktery se to teprve uci, protoze mu to dava vice prostoru pro ziskani spatnych navyku. Podle me, pokud se ucis nejakou technologii/cinnost, tak by se ji clovek mel naucit dobre, se vsemi spravnymi navyky, bez ohledu na to, ze zrovna dneska jsou browsery vice "forgiving". To ze pak nebude vse vyuzivat, uz je vec druha a volba kazdeho znas. Ale pokud ma clovek uz ten zaklad spatnej, plno veci muze byt odfalknutych, protoze browser to zaridi, pak se obavam, ze vysledky prace takoveho cloveka jsou na urovni kontraktovanyho inda ze slumu ;)

Na kontrolu je podle mě lepší používat validator než technologie která ani neumí říct co se jí nezdá.

O jake technologii mluvis? XHTML je znackovaci jazyk. Ten ti sam o sobe nic nerekne. Co ti ale muze neco rict je browser nebo ruznorode validatory, at uz integrovane v nejakem vyvojovem prostredi, nebo nejaka webova varianta.

"Na druhou stranu XHTML muze poslouzit k vyuce prave proto, ze si plno veci vynucuje,..."Reaguju na toto. Stejně nakonec člověk musí sáhnout po nějakém nástroji, když sám chybu nevidí. Přesně jak píšeš. A určitě je lepší návyk validovat vždy všechno a mít tak jistotu že je to správně, než validovat jen tehdy, až něco přestane fungovat.Navíc, v praxi to stejně nikdo nedělá. Jak jsem psal, podívej se i tady na živě. XHTML jim stránku kvůli chybě asi nezobrazovalo, tak místo aby chybu našli a opravili, prostě změnili DOCTYPE a nechávají to překládat jako HTML. A takhle to nakonec končí velice často. Nezřídka najdeš i rady, že XHTML prý vůbec DOCTYPE nemá, což autoři těchto nesmyslů dokládají tím, že když tam je, tak stránka nefunguje. A podle toho se pak lidi klidně učí.

<script>var x = 0;setInterval(function() { x += Math.floor((Math.random() * 250)) + 1; document.write(x);}, 1000*60);</script>Už "pár" let se používá HTML5.

Děkuji za opravu toho mého nesmyslu, jen to stále nedělá to co si představuji Namísto sčítání se to náhodné číslo napíše za to

Já tipoval nějaká mateřská školka a vonotoje Západočeská univerzita v Plzni.

No, nahoře čtu např. 'co by jste mi teda doporučil', 'aby se ty čísla sčítali'. To by snad středoškolačka nenapsala.