X399 - padá po přidání RAM

Přikoupil jsem do pc 32 gb ramek, a pc se vůbec nespustil. Odnesl jsem ho do opravny, a řešení bylo vyndat přikoupené ramky (200kč). Pc jsem na druhý den přinesl znova, jestli by teda bylo možné odborně vložit nové ramky, bylo nutné aktualizovat bios (500kč). Ramky tam sice jsou, ale můj dříve stabilní systém dneska dvakrát spadl (modrá obrazovka se smutným smajlíkem), a občas se načte jen 40gb z celkových 64gb.Počítač už do opravny nosit nechci, protože by to mohlo zachvíli stát stejně jako další ramky, a navíc si připadám trochu jako kretén.Co může padání způsobovat? Mám v PC 4x8b, a 2x16gm. Je možné že je to tím, že ty větší ramky mají jiné napětí?

Odpovědi na otázku

Chtělo by to alespoň napsat typ základní desky a osazených paměťových modulů.Křišťálové koule totiž právě přechází na nový standard vysílání a jeho podpora zatím vázne.Jinak by jsi se měl také naučit psaní jednotek.

gigabyte x399Nevím jak zjistit přesný typ ramek, ale vím že mají rozdílne napětí/tak/prostě to číslo vzadu. tak jestli to není tím.

hele přikupoval jsem tyhle: https://www.czc.cz/hyperx-fury-black-32gb-2x... a měl jsem tam 32gb těchhle: https://www.czc.cz/hyperx-predator-16gb-ddr4... Počítač jeden ale občas prostě spadne a je nutný restart

daj tam len tie nove a testuj ci to ide OK. Ak to ide OK iba s novymi, tak si navzajom nepasuju. Skusil by som este rucne nastavenie ramiek na hodnoty tych pomalsich (nie auto). A mozno to bude padat = tie nove su zle

bezva, díky!Znáš nějaký návod jak přenastavit ty hodnoty?

ked sa takto pytas, tak to radsej nerob a zober to spet kde si zaplatil za spojazdnenie a ries reklamaciu. Alebo ak to este nebolo 14 dni, tak ich vrat a bud kup 2666ky, resp. chod do toho servisu kde si bol, nech ti tam daju ake ramy chcu len nech to ide :)

dalsia moznost, ak nove pojdu bez problemov, prikup 3200vky a tie 2666ky predaj

Označení Gigabyte X399 není celý název desky. Nicméně tam budeš mít 4 kanály po dvou slotech na kanál.Kombinace 4+2 není zrovna optimální, ale když už je máš, tak bych to osadil tak, že na 2 kanály bych osadil ty 4 moduly s kapacitou 8GB a na další 2 kanály pak ty 2 moduly 16GB.Ideální by totiž bylo dosáhnout stavu, kdy jeden čiplet v CPU bude mít ty 4 RAM a druhý čiplet v CPU ty 2 nové.Také zkus nastavit ručně režim DDR4-2666.

jo mas pravdu, ak mal 4x8, lepsie by bolo dokupit dalsie 4x8 a nie 2x16

To je p*čovina. 4 ranky na kanál nemají šanci běžet v AMD na rozumné frekvenci.

TR ma 4 kanaly, 8/4=2 Vyrobca udava 128GB tj 8x16

A přečetl sis, co jsem psal dole?Maximum 2 ranky na kanál, pokud chce rozumnou frekvenci. Má osm dvourankových modulů. Tedy 4 ranky na kanál. teď mi odpusť moje vyjadřovaní, ale narvat na TR 4 ranky na kanál je totální pi*čovina!

*oprava Má ŠEST dvourankových modulů. Unbalanced quad channel - na dvou kanálech 4 ranky a dalších dvou dra ranky, přelévání napájecích proudů mezi napájení jednotlivými kanály, což je ještě z hlediska použitelnosti ještě větší píčovina. Servisák, co mu to opravoval by zasloužil nakopat do prdele zepředu. A pokud mu někdo takovou konfiguraci doporučil koupit, tak lopatou po kebuli.

Tak už se hrabu v BIOSu, nastavil jsem tam "load DRAM profile" místo auto - na ty slabší. Snad mi to teď nevybouchne ... :D

nehrab sa v biose, zisti najprv ci su nove ramy OK, stare vyber a den dva to tak pouzivaj

prostě ty nové nefachají s těma starýma a obráceně... nechce někdo koupit staré ramky? :D :D :D Díky za rady, jdu inzerovat

Připrav si flashku s Memtestem:https://www.memtest86.com/download.htmVypni počítač, odpoj disk ostatní disky a podle manuálu osazuj paměti do prvního slotu (A1_1 či DIMM_A1 a podobně). V Setupu ponech JEDEC DDR4-2400 CL17 @1,20 V (je to vhodné zkontrolovat, zda si deska nastavení pamatuje).Původní moduly jsou HX426C13PB3/16 2Rx8, tzn. dva ranky na kanál je maximu dle AMD, čím víc pamětí na kanál, tím více potencionálních potíží.https://www.kingston.com/dataSheets/HX426C13PB3_16... •JEDEC: DDR4-2400 CL17-17-17 @1.2V•XMP Profile #1: DDR4-2666 CL13-15-15 @1.35V•XMP Profile #2: DDR4-2400 CL12-14-14 @1.35Vnové jsou HX432C16FB3K2/32 2Rx8 (opět dual rank)https://www.kingston.com/dataSheets/HX432C16FB3K2_... Default (JEDEC): DDR4-2400 CL17-17-17 @1.2V• XMP Profile #1: DDR4-3200 CL16-18-18 @1.35V• XMP Profile #2: DDR4-3000 CL15-17-17 @1.35VVíc jak 1 modul na kanál ti stabilně nepojede. Až vyloučíš chybu pamětí (testováním po jednom), tak osaď kanál 1 a 2 moduly HX426C13PB3/16 (XMP DDR4-2666 CL13-15-15 @1.35V), ručně ho vynuť, zkus start Windows, vypni a následně doplň do kanálu 3 a 4 moduly HX432C16FB3K2/32 (XMP Profile #2: DDR4-3000 CL15-17-17 @1.35V). Ověř, zda zůstalo nastavení XMP DDR4-2666 CL13-15-15 @1.35V. Tohle by dle mého názoru mohlo fungovat stabilně.Pokud doplníš další paměti, tak to možná pojede stabilně jako JEDEC DDR4-2133 nebo DDR4-1866. Tady je tabulka od AMD pro první Ryzeny do AM4, tvůj Threadripper se ale o moc neliší https://www.legitreviews.com/wp-content/uploads/2017/0... Servisáka nakopat do prd*ele za takovouhle diagnostiku bych se styděl chodit i kanálama. Holt nejsou lidi a odbornou práci může dělat kdejaká lopata, co normálně patří do fabriky k pásu.

btw: prosím moderátory o upravení nadpisu na způsob „X399 - padá po přidání RAM“, takový nadpis bude mnohem víc konkrétní a možná s tím má někdo zkušenost.

memtest?