» Poradna » Programy

Word obrázky

Dobrý den, ve Wordu 2010 často tisknu obrázky. Občas je potřebuju zvětšit víc než je velikost stránky. Dřív to fungovalo, že se přidala další stránka, ale teď spodní část obrázku chybí. Co mám nastavit, aby se obrázek roztáhl na 2 stránky? Díky za radu.

Odpovědi na otázku

jaký má smysl používat k tisku obrázků program na tvorbu dokumentů? Tisknout můžeš samozřejmě rovnou, např. z XnView nebo jiného prohlížeče obrázků a neprasit je Wordem.

Když je obrázek malý a potřebuju ho roztáhnout a přitom se nevejde na jednu stánku A4. Spodní část pak chybí.

Na tohle přece nepotřebuješ Word! Měřítko tisku si nastavíš v dialogu tiskárny a stejně tak není problém tisku na více stran. Word je na dokumenty.

Tisk na více stran používám (plakát). Ale to tiskne na celé 2 listy. Já potřebuji mnou přesně definovanou velikost obrázku.

1. Na manipulaci s bitmapami jsou bitmapové editory! Word je textový editor, pokud budu eurohujer.2. Každá bitmapa má nějaký poměr stran, který se obvykle neshoduje s normovanou stranou A4!3. Ignorováním poměru stran dojde k čemu?! No POCHOPITELNĚ k deformaci! K tomu ani tady není třeba Word, tuhle PERVERZNOST dokáží i bitmapové editory.

Tak vlož roztažený obrázek na obě stránky a na každé ořízni část.

Když ho roztáhnu na 2 stránky druhá se nevytvoří, část obrázku chybí.

Tak něco děláš špatně. Nastav si okraje na 0. Roztáhl jsem obrázek na čtyři stránky a na každé ořízl nepotřebné tři čtrtiny. Nikde nic nechybí. Ale jak píšou kolegové - nepoužívej textový editor na tisk obrázků.

"Dřív to fungovalo, že se přidala další stránka"S tímhle seš si jistý? SIce podle umělé inteligence by to jít mělo, ale ona si dost často vymýšlí, takové nastavení ve wordu není:Jaké nastavení wordu 2010 umožní po vložení obrázku a nastavení jeho velikosti víc než je rozměr stránky, aby word automaticky přidal další stránku a obrázek rozdělil na více stránek?Pokud chcete v Microsoft Word 2010 vložit obrázek a umožnit rozdělení na více stránek, můžete použít funkci "Přetékající text". Následující postup vám ukáže, jak tuto funkci použít: 1. Vložte obrázek do dokumentu pomocí tlačítka "Vložit obrázek" v kartě "Vložit". 2. Klikněte na obrázek, aby byl aktivován. 3. Poté klikněte na kartu "Nástroje pro obrázky" a vyberte možnost "Formátovat" v sekci "Odstín". 4. V záložce "Obrázek" v okně "Formátovat obrázek" zaškrtněte políčko "Přetékající text". 5. Nyní můžete změnit velikost obrázku tak, aby přesahovala rozměry stránky. 6. Pokud obrázek přesahuje rozměry stránky, Word automaticky přidá novou stránku a rozdělí obrázek na více stránek tak, aby byl viditelný celý.Mějte na paměti, že při použití této funkce se mohou změnit pozice ostatních prvků na stránce, aby se vyrovnaly s nově přidaným obrázkem. Pokud tuto funkci nepotřebujete, můžete ji kdykoliv vypnout odznačením políčka "Přetékající text" v okně "Formátovat obrázek".

Funguje to jen částečně. Obrázek jde zvětšit na celou stránku i bez okrajů, ale další stránku Word nepřidá. Když přidám 2. stránku ručně a roztáhnu obrázek, na 2. stránce nic není.

Když mermomocí trváš na Wordu, tak na druhou stránku ten obrázek zkopíruj a ořízni oba dle potřeby. To mimochodem radil už albi v 09:51.

Snad každý program/ovladač k tiskárně umí vytisknout konkrétní velikost obrázku (třeba v cm).

Jako na jednu stranu máte samozřejmě pravdu, že Word je TEXTOVÝ editor... Na druhou stranu, pokud chci něco tisknout na A4 (a mít definovaný rozměry na vytisknuté A4), tak se Word celkem nabízí.Zkusil jsem bez instalace dalších programů, jak bych to udělal já. Malování to neumí (a jsem si jistý, že dřív to umělo!). Vestavěný prohlížeč ve Windows má přednastaveno několik rozměrů, ale vlastní nezadám. Placený Zoner, se kterým jsem jinak spokojený, umožní zadat rozměry, ale nerozdělí obrázek na více A4...Kdybych to dělal častěji, našel bych nějaký fotoeditor, co to umí. Kdybych to měl udělat jednou, použiju Word taky. A už tady ta rada padla. Obrázek bych ve Wordu zkopíroval na první i druhou stránku. Nastavil požadované rozměry. Na první stránce ořízl spodek, na druhý vršek.

Teda je to úchylný a předem říkám, že to nedělám a vím, že se tady mínusáři vyřádí a někoho možná i klepne Ale to, co požaduje žadatel: Vytisknout obrázek větší než A4 tak, aby měl po vytištění a slepení požadovanou velikost. Nemusel sám ručně řešit rozdělení obrázků na více stránek.Z programů, který už mám v počítači, to umí jedině... Excel

Nikomu bych to neposílal, na net bych to nedával... Ale funguje to snadno a rychle.V novým dokumentu vložím obrázek (sám se vloží rovnou do A1), jen na něj kliknu pravým "Velikost a vlastnosti", zadám velikost a můžu tisknout.A je jedno, jestli je jen dlouhý nebo i široký. Vytiskne se celý a pak ho můžu slepit.

Našel jsem řešení. Zvětším obrázek jen na polovinu požadované velikosti a poté vytisknu jako plakát 2x1.

Chápu, že se držíte známého zuby nehty, ale doporučím Vám například program Inkscape. Je zdarma, česky a umí zobrazení více stran. Můžete si poskládat stránky vedle sebe, pod sebe a dokonce i přes sebe (lze tak kompenzovat netisknutelný okraj) a obrázek na ně roztahovat v definovaném tiskovém rozměru dle libosti. Následně vše uložit jako PDF, nebo rovnou tisknout.To, co děláte se totiž jmenuje tisková montáž a Word k tomu opravdu není vhodný nástroj. To už je vhodnější (ne však doporučený) Excel se zobrazením tiskových oblastí...

Inkscape umí vícestránkové soubory? Od které verze? Mám tu 1.1 a nic takového tam nikde nevidím. Nějaká nová fičura?

Od verze 1.2 - tedy vám chybí jen kousek :⁠-⁠)

Ano, Inkscape teď umí více stran. Ale jenom v Inkscape ty strany / listy vidíte.Jiné programy, načítající formát SVG, s tím asi budou mít potíže.Dokument lze převést do PDF - pak se vytiskne po stránkách (vyzkoušeno).Zkoušel jsem také přímý tisk vícestránkového dokumentu z Inkscape a nepovedlo se - vytiskla se jen první strana.

super, to mi stačí - buď potřebuju rastr a exportuju do PNG, nebo PDF. A Inkscape můžu mít na všech PC, bez ohledu na to, zda jsou soukromé či firemní, takže s editací SVG problém nebude, jen si zajistím aktuální verzi.