» Poradna » Programy

Word - obrázek na pozadí

Dobrý den, řeším problém s obrázkem na pozadí ve Wordu. V MS Office funguje správně: dá se umístit, zamknout a pak do dokumentu psát. Když to pak otevřu v čemkoli jiném (OpenOffice, Libreoffice, google dokumenty), tak obrázek zmizí a ještě navíc původní text se totálně rozpadne. Např. se přeformátuje do bloku, do náhodných řádků se záhadně nacpou tabulátory resp. odskoky, text má jiné řádkování a ojediněle to podbarví části textu barvou. Zkusil jsem tedy v OpenOffice resp. Libreoffice vložit obrázek do dokumentu, ovšem tam je výsledek vlastně nepoužitelný - obrázek se nedá zamknout, tudíž se pak nedá do dokumentu psát. Dotaz zní: je vůbec nějaká možnost, aby dokumenty byly kompatibilní napříč zmíněnými editory?

Odpovědi na otázku

Dokumenty nejsou na 100% kompatibilní ani v jednotlivých verzích Wordu a při použití nativního DOC / DOCX, takže fakt nemůžeš čekat že všechno bude na 100% fungovat stejně i v LibreOffice.Co je cílem toho snažení? Nějaký formulář, leták nebo co to bude?

Klient totiž potřebuje vyrobit Wordovský dokument s firemní grafikou v záhlaví a na pozadí, aby si mohl psát texty sám. Jedná se o jakési technické listy. PDF je ještě jedna varianta. Tam se dají udělat formuláře a texty předformátovat. To se ještě uvidí ze struktury těch textů.

Tak ať to klient dělá ve Wordu...

PDF formulář mi na tohle přijde nejlepší - tam má totiž jedině jistotu, že to budou všichni psát kam mají, nebudou v tom nijak vrtat a nijak to nerozsypou - ani úmyslně ve snaze něco "vylepšit" ani omylem.

Jaký to má smysl, přenášet dokumenty napříč editory? Dokument snad dělám v jednom editoru, konečný výsledek vytisknu nebo třeba exportuju do PDF a je to. Pokud na tom má pracovat více lidí, tak se musí ti lidi domluvit v čem to budou dělat. Pokud je to nějaká šablona třeba pro školní projekt, tak...my jsme třeba prostě bakalářku i diplomku museli dělat v MS Office a tečka.

"my jsme třeba prostě bakalářku i diplomku museli dělat v MS Office a tečka"To si škola může diktovat jen když ti ten placený SW dá k dispozici na studovně. Pokud by to bylo něco zdarma a multiplatformního, tak je to jiná situace. BTW, diplomku i bakalářku šlo u nás odevzdat v PDF, vyžádali si myslím paralelně jen TXT verzi kvůli nějaké indexaci, či co...

Už je to chvíli, ale mám dojem že jsme odevzdávali PDF i DOC se všemi použitými zdroji (obrázky. fotky...)

PS: problém je ten, že jsem DTP operátor a možná z profesní deformace jsem doposud za originál Word platit nehodlal, protože je na sazbu splňující základní typografická pravidla nepoužitelný. Klient totiž potřebuje vyrobit Wordovský dokument s firemní grafikou v záhlaví a na pozadí, aby si mohl psát texty sám.

Zkusils to vložit v OpenOffice jako vodoznak? Viz https://www.openoffice.cz/navody/styly-stranek-vloz...

Díky všem za připomínky. Domluvili jsme se s klientem na PDF formuláři, protože struktura dat se opakuje a dá se předformátovat. Takže Poradna opět zafungovala, protože diskusí se dá dojít k nějakému výsledku. Moc děkuji a přeji hezký víkend!