» Poradna » Programy

WORD - dotaz na velikost souborů

Dobrý den,Mám dotaz ohledně psaní obsáhlého textu s obrázky ve Wordu. Word má nějaký limit, kdy při psaní dlouheho textu s obrázky prostě zatuhne, spadne nebo nelze ani uložit. Při dlouhé práci se soubor vyšplhá až na 300mb a přitom když obsah zkopíruju napřiklad do nově otevřeného wordu, klesne velikost 10 násobně. Dočetl sem se že word umí maximálně otvírat 512MB. Něchápu jak pár textů a obrázku, které jsem si hromadně v Zoneru zkomprimoval na pár kilobytů muže soubor tak vyrůst. Děkuji pokud máte zkušenostiJedná se o word 2016

Odpovědi na otázku

Word a Excel vseobecne nemaju radi vela obrazkov. Mozes skusit aktualizovat Office, v niektorych pripadoch to pomohlo. Bohuzial toto sa riesi odkedy si pamatam a nikdy sa to zo strany Microsoftu nepodarilo vyriesit. Spravne komprimujes obrazky v Zoneri, za to mas plus.Mozno este skusit komprimovat obrazky aj vo Worde v zalozke Format a tam je Compress Pictures.Na pracu s obrazkami a textom sa skor v praxi pouziva softver ako Adobe inDesign atp. Word na to nie je moc vhodny prave kvoli tomu, ze casto pada.

Pokud ma ten Word "par textu a obrazku", tak by ten soubor rozhodne nemel mit stovky MB. Mam trochu podezreni, ze "par obrazku" bude spis par desitek az stovek fotek. Zkus jednu vec - Word (a jine MS Office programy) ma v ukladacim dialogu "ulozit jako" schovane takove nenapadne tlacitko (a anglictine se jmenuje "Tools", cesky nevim) - je hned vedle tlacitka "Ulozit" v tom okne, kde se da zmenit jmeno ukladaneho souboru. A jednou z moznosti schovanych pod tim tlacitkem je "komprimovat obrazky". Vim, ze uz jsi je komprimoval v Zoneru. Ale za zkousku nic nedas.Mimochodem, Word nebyl nikdy moc vhodny k psani velmi obsahlych textu (knihy apod). P.S. Pokud jsi ty obrazky zkomprimoval "na par kilobytu", tak jsou nejspis nepouzitelne

půlgigový textový dokument? No nevím. To i z hlediska orientace, rychlosti načítání a podobně musí být opruz. O riziku, že se to nějak podělá a přijde se o všechno najednou, už ani nemluvě. Co to rozdělit do více dokumentů, třeba podle kapitol?

Jak ty obrázky vkládáš? Pokud CTRL+C/V, pak je to špatně, protože i když máš ten obrázek komprimovaný, tímto postupem to vložíš jako bitmapu. Musíš ten obrázek (komprimovaný) vložit z menu Wordu (Vložení - Obrázky) - viz https://365tipu.cz/2018/09/11/tip1167-jak-zm... Najdeš tam i další tipy pro zmenšení dokumentu.Další možný postup je rozbít dokument do více souborů a "svázat" je pomocí hlavního dokumentu - viz http://www.umt-old.fme.vutbr.cz/index.php

Komprimuj obrázky přímo ve Wordu > označ obrázek > Formát > zruš zatržítko u Použít pouze pro tento obrázek a zaškrtni Odstranit oříznuté oblasti snímku > vyber rozlišení - pro běžný tisk úplně stačí rozlišení pro Web.

Děkuji za rady. Ale stejně mi nejde do hlavy, když to člověk dělá douho ten dokument a pak práci skončí, tak to má 300MB. Pak ten celej obsah vemu a zkopíruju ho do nově vytvořenýho wordu (prázdnýho), vložím a a dám uložit jako a má to jenom 33MB. Kvalita stejná, všechno steijne, jen 10x menší Prostě v tom dokumentu je nějaký TEMP a to nechcu, páč to lehce narazí na limit 512mb a nejde s tím už pracovat dále.

Zřejmě jsi nečetl můj první odkaz. Cituji z něj:"... vypnout automatické obnovení (AutoRecovery) – tady totiž Word/Excel/PowerPoint ukládá do souboru co několik minut aktuální stav – což při pádu umožní obnovit poslední dobrou kopii. U velkých souborů to ale také může znamenat, že soubor bude velmi narůstat. Pokud pracujete s opravdu velkými dokumenty (desítky a více MB) tak bývá ještě dobré potlačit ukládání na pozadí (Background Saves). Ale nezapomeňte ukládat ručně."

A když z originálního dokumentu vemu obrázek na plochu ma 1mb, a když z kopiruju na plochu obrázek z toho zkopírovanýho menšího wordu, má jen 100kb.

už ti to psali výše - ten obrázek tam vkládáš jako bitmapu - tedy bez jakékoli komprese. na velikosti je to pak samozřejmě znát

ne, originál jpg vel 1mb, copyc copyv, je to jpg v dokumentu taky je to jpg, po exportu z dokumentu na plochu jpg opět velikost 1mb. Při kopírování celeho textu do noveho wordu, opět jpg-velikost 100kb, v dokumentu vypadá kvalita stejně.

Word 2016 neznám, u starších verzí jsem podobné dokumenty viděl. Za neúměrnou velikost mohlo mnohonásobné opravování dokumentu a úpravy obrázků - při ořezu se ukládal do dokumentu původní i oříznutý. Navíc jpg, png obrázky vkládané pomocí copy/paste se vkládaly jako bmp. Zkopírování celého textu a vložení do nového dokumentu velikost soubor vždycky výrazně redukovalo.

to bude ono...někde se tam ukládá ta několikahodinová práce a pak je to velký ikdyž ten material co v něm je i ten text je zanedbatelný

Už jsi skoro na stopě. Tak znovu:"... Word/Excel/PowerPoint ukládá do souboru co několik minut aktuální stav – což při pádu umožní obnovit poslední dobrou kopii. U velkých souborů to ale také může znamenat, že soubor bude velmi narůstat...."

takže co chvila to cele vzít, nakopírovat to bokem do noveho listu wordu a tak pokračovat? jine řešení není? například to automatické ukladani práce?

Monom prosimtě ještě jendou ja ten tvoji odpověd neviděl...Takže to jde někde vypnout? díky už dám pokoj

Co kdyby sis konečně přečetl ten můj odkaz? https://365tipu.cz/2018/09/11/tip1167-jak-zm... Znovu vyjímám (už nevím, jak to zvýraznit):"... vypnout automatické obnovení (AutoRecovery) .... Pokud pracujete s opravdu velkými dokumenty (desítky a více MB) tak bývá ještě dobré potlačit ukládání na pozadí "

někteří uživatelé mají tendenci vkládat do Wordu třeba fotky tak jak je najdou na SD kartě foťáku a pak se diví jak je soubor velký. Ale jestli tam vkládáš ográzky už zmenšené, tak by to ten případ být neměl.Upřímně řečeno - hodně dlouhé texty s obrázky jsem dělal v LibreOffice, který má fičuru jménem "Hlavní dokument", na který jsou napojeny dílčí dokumenty kapitol. Pracuješ tedy jen s dílčími dokumenty a až teprve na závěr to celé načteš do Hlavního dokumentu např. pro PDF export. Netuším, zda má Word nějaký ekvivalent...

Ano, i ve Wordu to lze realizovat - viz má první odpověď: http://www.umt-old.fme.vutbr.cz/index.php

díky moc, tvé odpovědi byli pro mě hlavním přínosem čus

Tak hlavně přeji co nejméně pádů Wordu!

Word to me taky, ale kdysi jsem na anglickém četl, že ten hlavní dokument, má nějaké chyby a tak se doporučuje, ho radši nepoužívat.