» Poradna » Programy

WinXP zatuhnou při vypínání

 |   | 

Moje přítulkyně má WinXP home. Již nějakou dobu nejdou vypnout - prostě se objeví ta klasická obrazovka s logem, ukládá se konfigurace apod. a pak to zatuhne. Když počítač natvrdo vypnu (reset to nemá :), tak už po zapnutí nenaběhne (prostě absolutní black screen). Když vypnu a zapnu podruhé, tak nabídne nouzový režim a obnovení poslední funkční konfigurace (což jde).
Chtěl jsem přeinstalovat Win, ale do BIOSu se nemůžu dostat (zobrazení takových těch úvodních informací je zřejmě vypnuto a mačkání DEL nepomáhá - asi je na to jiný hotkey, napadá mě F2?) a když alespoň pracně nabootuju do "poslední funkční konfigurace" a spustím setup z WinXP CD, tak to napíše, že nainstalovaná verze je novější (SP2 + aktualizace) a reinstalaci to odmítne.
Takže za prvé - proč to nejde vypnout? Vir? Pročistil jsem PC od spywaru, ale to s tím asi nijak nesouvisí. Údajně tenhle problém nastává od té doby, co byl počítač natvrdo a neočekávaně vypnut jiným členem domácnosti, možná třeba při zápisu na disk, takže mě napadla nějaká nekonzistence na disku, že jsou zkurvený nějaký systémový soubory nebo tak něco.
No a jak to opravit? Zatím jsem se ani nedostal do BIOSu (abych nastavil bootování z CD), reinstalace mi nejde, protože tam je údajně novější verze Win... (co jsem četl na internetu, tak odebrání SP2 a aktualizací nepomůže) a nějaký drastický způsob (formátování) nemůžu provést, protože na disku jsou cenná data. Rady typu "smazat adresář Windows" bych aplikoval nerad, protože si nechci definitivně odříznout tu cestu k "obnovit poslední konfiguraci" :)

Odpovědi na otázku

 |   | 

na desce je jumper na vyresetování nastavení biosu do zakladu tak prubni jestli pomocí toho se tam pak nedostaneš

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Vypínání, Cenná data, Nekonzistence, Nainstalovaná verze, Klasická obrazovka
Určitě si přečtěte

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

Blíží se HTTP/3: Web bude rychlejší a bude používat úplně jinou technologii

** Příští verze klíčového protokolu HTTP nebude postavená na TCP ** Namísto toho použije „vylepšené UDP“ ** HTTP/3 bude postavené na QUIC

Jakub Čížek | 60

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

Jak funguje největší akumulátor v Česku: podívejte se do elektrárny Dlouhé Stráně

** Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně je obdivuhodné technické dílo ** Stejná turbína vyrábí elektřinu i tlačí vodu zpět do horního jezera ** Strojovna elektrárny je zabudována v podzemí

David Polesný | 36

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

Vyzkoušeli jsme eObčanku a přihlásili se s ní na weby úřadů. Vážně to funguje!

** Máme eObčanku, máme čtečku, vyzkoušeli jsme přihlášení na weby úřadů. ** Objevily se drobné problémy, podařilo se nám je vyřešit. ** Používání eObčanky pro online identifikaci je velmi pohodlné.

Marek Lutonský | 37

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

Modelářský zázrak: Maketa raketoplánu Columbia, která létá jako skutečná raketa

** Model raketoplánu Columbia od českého konstruktéra umí i létat ** Obdivuhodný model si vzal 1600 hodin práce ** Podívejte se na fotografie ze stavby a prvního letu

Karel Jeřábek | 20