» Poradna » Programy

WinXP zatuhnou při vypínání

 |   |   |  [62.240.191.---]

Moje přítulkyně má WinXP home. Již nějakou dobu nejdou vypnout - prostě se objeví ta klasická obrazovka s logem, ukládá se konfigurace apod. a pak to zatuhne. Když počítač natvrdo vypnu (reset to nemá :), tak už po zapnutí nenaběhne (prostě absolutní black screen). Když vypnu a zapnu podruhé, tak nabídne nouzový režim a obnovení poslední funkční konfigurace (což jde).
Chtěl jsem přeinstalovat Win, ale do BIOSu se nemůžu dostat (zobrazení takových těch úvodních informací je zřejmě vypnuto a mačkání DEL nepomáhá - asi je na to jiný hotkey, napadá mě F2?) a když alespoň pracně nabootuju do "poslední funkční konfigurace" a spustím setup z WinXP CD, tak to napíše, že nainstalovaná verze je novější (SP2 + aktualizace) a reinstalaci to odmítne.
Takže za prvé - proč to nejde vypnout? Vir? Pročistil jsem PC od spywaru, ale to s tím asi nijak nesouvisí. Údajně tenhle problém nastává od té doby, co byl počítač natvrdo a neočekávaně vypnut jiným členem domácnosti, možná třeba při zápisu na disk, takže mě napadla nějaká nekonzistence na disku, že jsou zkurvený nějaký systémový soubory nebo tak něco.
No a jak to opravit? Zatím jsem se ani nedostal do BIOSu (abych nastavil bootování z CD), reinstalace mi nejde, protože tam je údajně novější verze Win... (co jsem četl na internetu, tak odebrání SP2 a aktualizací nepomůže) a nějaký drastický způsob (formátování) nemůžu provést, protože na disku jsou cenná data. Rady typu "smazat adresář Windows" bych aplikoval nerad, protože si nechci definitivně odříznout tu cestu k "obnovit poslední konfiguraci" :)

Odpovědi na otázku

 |   |   |  [82.100.63.---]

na desce je jumper na vyresetování nastavení biosu do zakladu tak prubni jestli pomocí toho se tam pak nedostaneš

Souhlasím  |  Nesouhlasím  |  Odpovědět

Související témata: Cenná dataUrčitě si přečtěte


Aktuální číslo časopisu Computer

Jak rychlé je nabíjení bez drátů?

Test 11 sluchátek pro hráče

Aplikace, které vám zachrání dovolenou

Kompletní přehled datových tarifů