» Poradna » Programy

WinXP-WinVista na logic partition - Vista boot problem

Musím vyřešit tento problém. PC obsahuje dva disky, ATA a SATA. Oba jsou rozděleny na dvě části:
1HDD ATA:
C: primary active (WinXP)
D: logical
2HDD SATA:
G: primary active (pouze data cca 290GB)
H: logical (WinVista)

při zapojení obou HDD systém bootuje OK, dá na výběr WinXP nebo Vista, oba systémy nabootují v pořádku. Při odpojení 1HDD dojde samozřejmě k tomu, že WinVista nemohou bootovat, nachází se na logickém disku. Teď jde o to, jak převést disk s Visty na primární a disk s daty na logický a to BEZ! ztráty dat. Nebo zda existuje způsob, jak na primárním aktivním disku nastavit "odkaz" na logický disk s Visty, nebo si nějakým způsobem pohrát s NTLDR soubory, nebo zda se dá použít nějaký bootovací manager.
Díky za rady

Odpovědi na otázku

1. Particii s Vista lze na primary převést vždy, např. použitím Acronis DDS.
2. Particii s daty není nutné převádět vůbec, na HDD mohou být až čtyři primary particie.
3. Bootovací manager lze použít vždy - boot pak nemusí pracovat - může ale nemusí.
4. Bez přesných informací o typech MBR na OBOU!! fyzických discích nemohu kvalifikovaně odpovědět. Boot mechanizmus na WXP a Vista je naprosto odlišný. A dále je potřeba vědět, že pokud je v PC více HDD s více OS typu WXP, tak některé OS WXP samostatně prostě nenabootují, když se jim "vezme" počátek tohoto mechanizmu, který je právě na tom HDD, který byl odebrán. O bootování na více HDD, kde jsou jen OS Vista platí podobné podmínky. Mechanizmus bootování na více HDD, kde jsou OS WXP i Vista je ještě složitější. Bez prostředků adekvátního typu (přístup na libovolné sektroy apod., možnost nastavení bootování alespoň jednoho "záložního" OS), je situace velmi ztížená. Dám alespoň jeden příklad. Na jednom HDD je OS WXP. Pokud nainstaluji další OS typu Vista a to tak, že si pečlivě pohlídám, aby tato Vista nezahrnula!!! do svého bootování OS WXP, tak po skončení instalace nebude možné provést boot OS WXP, protože byl vyměněn MBR. Pokud nechám Visty, aby zahrnuly OS WXP do svého systému bootování, budou bootovat oba systémy prostřednictvím boot mechanizmu Vist. Pokud následně Visty odinstaluji, nenabootuje se ani do WXP, pokud se neopraví MBR a boot mechanizmus pro WXP.

Než si začneš pohrávat zkus Vistabootpro..No a až tě omrzí že je to moc hladký můžeš zkoušet různý jiný způsoby.
Takže jestli ti šlo o použití bootovacího manageru tento je solidní volba.

Ještě takto to sem zapomněl
www.mojevista.cz ...

děkuji za rady, vyzkoušel jsem Acronis OS selector, který jsem nainstaloval na primární aktivní part. na SATA disku. Pokud jsou zapojeny oba disky, OS selector nabootuje a dá se s ním pracovat, nabootovat do Vist i XP, pokud ale disk s XP opět odpojím, nenabootuje ani OS selector z pimární aktivní part. což nechápu, opět hláška o chybějícím Ntldr. Při pokusu o převod logické části disku NTFS s Visty na primární part. v programu Acronis DiskDirector nedošlo k žádné změně, část se stále hlásí jako logická. Program VistaBootPro zjistí o BCD toto:

Windows Boot Manager
identifier {bootmgr}
device partition=C:
description Windows Boot Manager
locale en-US
inherit {globalsettings}
default {current}
resumeobject {8a8f696f-116f-11dc-b98f-c6222efbb4b7}
displayorder {ntldr}
{current}
toolsdisplayorder {memdiag}
timeout 30

Windows Legacy OS Loader
identifier {ntldr}
device partition=C:
path \ntldr
description Earlier Version of Windows

Windows Boot Loader
identifier {current}
device partition=H:
path \Windows\system32\winload.exe
description Microsoft Windows Vista
locale en-US
inherit {bootloadersettings}
osdevice partition=H:
systemroot \Windows
resumeobject {8a8f696f-116f-11dc-b98f-c6222efbb4b7}
nx OptIn

takže zcela jistě je BCD ve Vistách závislé na instalaci WinXP na disku C. Program VistaBootPRO nabízí úpravu, nebo spíše odebrání "uninstall Legacy Bootloader", pokud to dobře chápu, odstraní bootovací sekvenci s winxp a ponechá pouze visty. V mém případě by však visty i přes to přeci nemohli bootovat po odebrání disku s XP, protože jsou stále na logickém disku a boot manager AcronisOsSelector na disku primárním bez disku s XP nenaběhne. Možná by to vyřešil nějaký boot manager z CD, ale nutnost mít při každém spouštění cd v mechanice je nešťastná.

Funguje to spiš jako grub jestli se nepletu a grub můžu mít na jiném disku než C.Nicmeně zkus pro začátek vytvoření boot usb media ADD s volbou AcronisOSSelector a měj zastrčenou flashku to už snad takovej problem není a že to funguje mam ozkoušeno.