» Poradna » Programy

WinXP a SUSE 10.2 - rozdělení disku

Dobrý den,Rád bych o vás znalých slyšel názory na připravenost diskové kapacity před instalací systémů Windows XP Prof. a SUSE 10.2. Chtěl bych předem říci, že v Linuxu se moc neorientuji chci ho tam mj. ze studijních důvodů .Situace je taková, že oba systému budou instalovány na diskovém poli RAID0 o celk. kapacitě 320GB a dále je přítomen ještě jeden pevný disk, kde budou zálohy a také odděleně swap pro oba systémy.Chci to rozdělit takto: na diskovém poli vytvořím předem na jeho konci oddíl (systémový) pro Linux o velikosti 10 - 20GB, který bude následně typu ext3. Hlavní část bude pro Win typu NTFS.Na tom druhém disku pro zálohy chci vytvořit rozšířený oddíl o velikosti 2GB a v něm první logický disk pro Windows swap 1GB a naformátovat ji na FAT16 s maximální velikostí clusteru (minimální režie) a druhý logický disk pro linux swap o kapacitě zbývající tj. rovněž 1GB.Asi by bylo přehlednější mít jednu společnou primární partition pro swap obou OS ale to bych chtěl asi moc . Také bych rád oby ty oddíly resp. ten rozšířený oddíl se swapem obou OS nějak skryl - lze to? Možná TweakUI...Také je možná velikost swap oddílů pro oby systémy zbytečně velká - možná by stačila poloviční tj. 512MB. V PC mám 2 x 512MB DDR2Děkuji za názory a případné korektury.

Odpovědi na otázku

Pokud nechceš zažít překvapení ze ztráty dat a různé bootovací tanečky, vyzkoušej si Linux na sólo disku. Jinak bych tam FAT16 vůbec nemontoval. XPéčka linuxové oddíly za normálních okolností nevidí.gl

Obávám se, že je to odpověď úplně na něco jiného, ale přesto děkuji. XPéčka svůj oddíl se swapem pochopitelně vidět musí.Proč ne FAT16 na oddíl s Windows swapem? FAT16 neudržuje dvě kopie alokačních tabulek zároveň (na rozdíl od FAT32), nemá žurnál ani další, v tomto případě nepotřebné zbytečnosti a použitím 64kB clusterů je minimalizován obsazený prostor a vyhledávací čas v adresářích. Prostě ideální situace pro uložení jediného obrovského souboru...

Už nikdo?

Prní zásada: Linux na rozdíl od woken jiné systémy nezkurvíDruhá: pozor na vlastní ruce - a znalosti. Kaskadérské kousky znalostmi neobtížených amatérů končívají přibližně stejně, jako strejda v Saturninovi (ten s tou chemickou fabrikou)Třetí: Na ten RAID pozor - aby to pro oba systémy byl opravdu RAIDa další: pro Linuxový oddíl vol raději 20 GB a raději ještě jeden svazek pro /home (alespoň 10 GB). Swap pro win a lin společný? - to bych chtěl vidět. A schovávat oddíly pro swap? - nevím, na co. Kromě toho, ač to není zvykem, dal bych i woknům 2 svazky - jeden pro systém a druhý pro data - z důvodů bezpečnosti. A zálohování (RAID0 mluví za vše) řešil přes nějaké skripty nad příkazem tar a dal je třeba do /etc/profile.local, ale nevím, spíše bych nechal ty 2 disky samostatné - alespoň na Linuxu není s výkonem problém.Kdybych já uvažoval o dělení disku, tak (linuxové konvence):/dev/sda1 - systém wokna/dev/sda2 - kořen linux/dev/sda3 - extended/dev/sda5 - (zbytek) data pro wokna/dev/sdb1 - /home/dev/sdb2 - swap/dev/sdb3 - extended/dev/sdb5 - další wokenní oddíl (případně jej spojit do RAID0 s sda5/dev/hdax - zálohy - asi nejlépe přes ext3 a skripty