» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows11 automaticky neaktualizuje čas, zobrazuje špatný.

Po zapnutí systému mi windows ukazuje špatný čas. Musím ručně spustit automatické nastavení času.Připadá mi dost zvláštní, že se tak děje i po čisté instalaci a po výměně některých komponent, základní deska a procesor.Stejný problém jsem měl i na předchozím systému Windows 10.Děkuji předem za rady.Název zařízení LukášProcesor AMD Ryzen 5 1600 Six-Core Processor 3.40 GHzNainstalovaná paměť RAM 16,0 GBEdice Windows 11 ProVerze 22H2Datum instalace ‎18.‎05.‎2023Build operačního systému 22621.1778Výkon Windows Feature Experience Pack 1000.22642.1000.0

Odpovědi na otázku

Zjevně ti to blokuje tvoje přípojka k internetu, firewall nebo router.

Jak je na tom tzv. "Cmos baterka"?

Jinak v biosu máš nastavený správný čas?

Baterka je to prvni, na co by se mel soustredit.

"se tak děje i po čisté instalaci a po výměně některých komponent, základní deska a procesor.Stejný problém jsem měl i na předchozím systému Windows 10"Takže proto asi ne baterka, ale něco s routerem či připojením.

Jak presne by router / pripojeni ovlivnovalo dotaz na NTP server podle toho, zda ho pustite manualne nebo pres Planovac uloh? Nijak.

Jestli nastavoval router nebo firewall paranoik, může být zablokovaný UDP port 123 který se používá pro komunikaci s NTP servery. Tomu by odpovídalo i to, že NTP nefungovalo i na jiné instalaci.Jestli je špatná CMOS baterka (která napájí i RTC obvod), tak může přijít ke slovu "bezpečnostní" vlastnost Windows: při dostatečně velkém rozdílu data/času mezi počítačem a časovým serverem se datum a čas nezmění. Jen o tom bude záznam někde v logu (prohlížeč událostí pro službu w32tm).

Děkuji, ten firewall to bude ono.

Ne. to bude spíš vybitá baterka CR2032.

Krajne nepravdepodobne. Soustredte se na tu baterku.

Ja si nejsem jist, zda se necim zasadnim lisi automaticke a rucne vyvolane automaticke nastaveni casu, ale osobne bych cekal, ze oboji pouziva stejne protokoly, stejne servery a stejne porty a tudiz bych ocekaval, ze firewall by blokoval rucne vyvolane automaticke nastaveni uplne stejne jako to probihajici automaticky. Takze bych se primarne, jak pisi ostatni podival spise na baterku na desce.

Lisi se tim, co je spoustecem - kliknuti vs. naplanovana uloha. Jinak je ten proces dotazu a ziskani casove informace uplne shodny. Tudiz je opravdu zbytecne vrtat se ve firewallu apod.

Ano Windows 11 toto dělají. A na přípojce k netu, nebo baterce na desce fakt nezáleží. Prostě jaksi nikoho nenapadlo, aby si to automaticky natáhlo data ze serveru. Ostatně, když půjdeš do nastavení, tak to jasně ukáže, že ani po nainstalování aktualizací, si to na server nesahlo a proto to zobrazuje kraviny. Mám to vyzkoušené na různých PC a různých pripojkach k netu. Je to prostě chyba MS.
Jediné co musíš udělat, je manuálně vlézt do nastavení hodin, kliknout na tlačítko synchronizovat a pak už to běží.

Dle mého bude problém v samotných registrech či jinde ve Winech. Mě to dělá taky, jenže trochu jinak. Když mám ve Winech správný čas, restartuju do Linuxu, mám správný čas. Když z Linuxu restartuju do Winů, mám VŽDY špatný čas - myslím že o celou hodinu zpět tzn. 7.30 místo 8.30. Stačí vypnout/zapnout autom. čas a je to v cajku. I když restartuju Win se špatným časem do Linuxu, tak tam je správný.
Tím chci říct, že baterkou to vůbec být nemusí.

Pokud máš jediný os v pc, tak se zaměř o kolik blbě jdou hodiny. Pak zkus restatovat se špatným časem do BIOSu a mrkni jaký tam je čas. Pokud zase špatný pak je to - jak píšou všichni - tou baterkou.

V mém případě to ale dělají Winy, což třeba mě vubec netrápí, bo je mám jen na hry.

Tak dualboot mám taky, to jsem měl napsat hned poprvé. Linux mint 21 a tam mám čas v pořádku.

Jo tos napsat měl. Bohužel dál neporadím, protože Winy do hloubky neznám a v podstatě je mi to jedno, bo jak jsem psal - zahraju si hry a pak šup do Linuxu. Pokud už ale to chci mít správně, tak přes hodiny vypnu a zapnu automatiku a hned se to spraví. Pokud by ze zdejších odborníků věděl jak na to, tak pomůže - jak vidno - vícero lidem

Linux defaultne uklada do RTC cas v UTC, Windows v lokalnim casu. Kazdy system se da prenastavit i na ten druhy zpusob.Neni to chyba, ale VELMI znama vlastnost.MP

Jeste postup:[HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\Control\TimeZoneInformation] "RealTimeIsUniversal"=dword:00000001resp.timedatectl set-local-rtc 1 --adjust-system-clockMP

Může jít o dual boot s normálním systémem, který používá UTC čas?

u W11 se pokazilo nastaveni casove zony. Tam si to zmen na svoji skutecnou a melo by byt v poradku. Predpoklad ze mas rozhozene jen hodiny ale minuty souhlasi se skutecnosti. To se stalo u me. Jiny sw ridici se realnym casem prebiral udaje z W11.

Spustil bych příkazovou řádku v režimu administrátora a v ní postupně:

Net stop w32time
w32tm /unregister
w32tm /register
Net start w32time
w32tm /resync

Měl jsem stejný problém, ale způsoboval ho neostranitelný vadně nastavený bezpečnostní SW. Pomohla aplikace NetTime, která zabudovanou funkci spolehlivě nahrazuje. To je taky cesta.

Tak Vám vsem moc děkuji.

podarilo sa vam vyriesit problem s tymi hodinami? Mam vo Win 11 ten isty problem. Neutekaju len hodiny, ale aj minuty.. Niekedy to po zapnuti notebooku nabehne normalne, inokedy sa to sekne aj o niekolko hodin a minut... Po synchronizacii v nastaveniach sa cas zrovna, ale obcas sa to rozhodi aj pocas dna pri beznej praci s NB.