» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows10

Dobrý den, mám windows 10 home, verze 1703 a již nejdou stahovat nové aktualizace. Šlo by tento windows "přerazit" jinou verzí, třeba 1809? Jestli ano, tak prosím o radu jak? Předem všem děkuji za rady.

Odpovědi na otázku

Třeba tak, že stáhneš .iso z webu MS a spustíš Setup.exe.

Toto si stáhněte:https://go.microsoft.com/fwlink/Spusťte to a měla by tam být, po odsouhlasení podmínek, položka "upgradovat tento počítač nyní". Vše by pak mělo jet automaticky. Z internetu si to stáhne vše potřebné a přehraje se to. Trvá to ale celkem dlouho - v závislosti na rychlosti PC a rychlosti internetu. Dokonce si myslím můžete navolit i zachování souborů. Osobně bych ale i tak doporučil raději věci zazálohovat.Druhá možnost je si pomocí toho vytvořit instalační flešku (položka "vytvořit instalační medium") a Windows nově a čistě přeinstalovat na nejnovější verzi. Výhoda je v tom, že tento postup je logicky méně náchylný na nějaké chyby. Nevýhoda je v tom, že přijdete o veškerá data, takže záloha je nutná, pokud ta data chcete a musíte znovu nahrát ovladače, pokud to není staré PC, kde si většinu ovladačů najde samo (ale nikoli nutně a nikoli nutně všechny).

PS: Tady je video jak to udělat:https://www.youtube.com/watchV první části ukazuje, že by to mělo jít přes Windows Update, mělo by stačit vyhledat aktualizace. Prostě na to kliknout. Pokud to nic nenajde, tak je tam pak už ten postup co popisuji.Pozor: Je tu ještě jedna možnost, proč Windows Update nic nenajde. A to protože Microsoft navašem PC upgrade blokuje. Většinou protože najdou nějakou nekompatibilitu. Ve verzi 1809, jsou to určité verze ovladačů pro Intel grafiky, určité série starých AMD grafik HD2000 až HD4000. Občas i nějaké nainstalované programy, atd... Seznam známých problémů je zde:https://support.microsoft.com/cs-cz/help/4464619Dole je velká tabulka známých problémů.

Bohužel 1809 je opravdu peklo.Na několika značkových strojích HP kupovaných loni s předinstalovanou 1709 proběhl upgrade na 1803 v pořádku, ale nyní na 1809 to celé vytuhne ve fázi instalace 77% a takhle to visí třeba celý den, disk si vesele poblikává jako by to něco dělalo, ale jinak nic. Pomůže leda vrátit zpět a zakázat aktualizaci.Naproti tomu 3 roky starý Dell jedou všechny updaty od prvních verzí 10 bez problému.Všechno to jsou kancelářský kompy tzn žádný herní mašiny s dedikovanejma grafikama nebo nějak spešl "tuněným" systémem.

Ono by to chtělo číst novinky a hlášení o chybách. Sice by snad už tohle mělo být opravené, ale nesledoval jsem, tak nutně nevím. Počítače HP měly s 1809 velký problém.https://www.zive.cz/clanky/rijnova-aktualizac... Takže ano, HP nebylo zrovna dobrá volba pro instalaci 1809, takže chápu, že to mohlo někoho šoknout.Na druhou stranu, já všechny počítače aktualizoval hned jak to šlo. Ještě než to zakázali, tedy někdy hned v tom říjnu, nebo září, nebo kdy to bylo, a nic. Vše běhalo OK. Jediné čeho jsem si všiml, byl ten divně hlásící správce úloh. Ťuk, ťuk...Netvrdím, že tam nebyly chyby. Byly, některé hodně vážné, tohle vydání se opravdu moc nepovedlo. Na druhou stranu, dost těch křiklounů, co křičí, že mají problém, mají jen bordel v PC. Případně to shazuje nějaký program, ovladač, a tím pádem to není chyba MS, ale právě těch co dodali tento SW, protože to napsali nějak divně. U vydání 1803 se třeba projevila chyba ve Firefoxu, která tam byla bez povšimnutí asi 6let! A všichni nadávali MS, než se zjistilo, že měli ve Firefoxu zmršený kód.Takže ono to je dvousečné. Chce to k tomu prostě přistupovat s rozumem. Byť netvrdím, že i tak se prostě člověk nedostane do potíží. Já bych si taky uměl představit novou verzi jen jednou ročně.

No tak právě z toho důvodu mám aktualizace pozdržený a ta 1809 se nainstalovala až včera. Navíc jak píšu problém se z cca 10 identických HP stanic týká 3. A nejde o modrou smrt jak je psáno v odkazovaném článku (problém s klávesnicí) ale o to že ta instalace prostě vytuhne na 77%V eventlogu Windows samozřejmě nic není.

Jinak s tím vydáváním verzí 2x ročně jsem čet narážky na to že když to Apple zvládá 1x ročně, MS to přeci zvládne 2x

V lednu 2019 už by problémy mít neměly. Mám Probook 450 G0 a aktualizace na 1809 proběhla teprve před týdnem.

Není náhoda, že MS několikrát stáhlo aktualizaci na 1809. Kdo chce hrát na jistotu, nikdy neaktualizuje hned. To si může dovolit člověk, kterému je jedno, že pak něco nemusí fungovat a nebo má dva stejné počítače, notebooky, takže si to může bezpečně, na jednom z nich, vyzkoušet.

U mně to dlouho stálo na 60% a pak to pokračovalo a celá instalace trvala asi 3 hod.

Děkuji za dobrou radu. Povedlo se to, asi 3 hod to makalo a dokonce to nezničilo ani programy a záložky. To mně tedy překvapilo...Ještě jednou díky.

Mně by spíš zajímalo, proč ti WU ještě nenabídl update sám? Po 1703 tam byly 1709 a 1803. ☺

To by mně také zajímalo. Vůbec je to celé na prdlačku...Zlatá XPéčka W 7, nemůžu si pomoc, tam jsem se s takovými problémy nesetkával.

A čím čistíš windows?

Avanced Care system 12 a Wise Care 365, ale to s tím nemá nic. Už se mě podařilo přeinstalovat Windows na verzi 1809 a je vše OK. Oni na Microsoftu psali, že na verzi 1703 už nebude podpora pro Windows, tak proto nešlo stáhnout nové aktualizace.

No a jsme doma, přesně, jak jsem předpokládal, rozdrbeš si systém a pak se divíš.

Tak poraď čím to mám čistit, když je tohle špatně?

A proč to potřebuješ čistit? Žádné výrazné zrychlení se konat nebude. To má smysl jen když má člověk málo místa na disku.http://www.servispckupka.cz/jak_vycistit_disk.php

Dáme na moudrou hlavu pana komořího...

Moc děkuji, už jsem odinstal. všechny ty šmejdy.

Mazat všechny soubory v tempu není dobrý nápad. Některé aktuální soubory se můžou používat a pak ty programy nemusí fungovat správně.

Ale, ale, ač Tě velice respektuji, korektní program nemá co hledat svoje součásti v adresáři Temp.

Tak jinak. Dal jsi odkaz, kde se radí čistění temp a to tak, že v něm smaže úplně všechno. Jenže v něm můžou mít uloženy nějaké soubory programy, které jej třeba ještě před nedávnem / před chvílí uložily a budou je ještě potřebovat. Třeba i takové vyčištění disku je v tomto ohledu šetrné a není vhodné ten temp mazat natvrdo jak je uvedeno v tom odkaze.

hlavně nezpomeň až budeš přerážet ten tvuj počítač vejpul tak že verze 1809 byla katastrofálně poruchová a měla hroooomadu chyb ... takže se z toho asi posereš

No, tak jednou už jsem na wc byl, tak snad to bylo naposled.

Normálně si stáhni z MVS cs_windows_10_consumer_editions_version_1809_updated_jan_2019_x64_dvd_8612a069.iso a upgraduj nebo instaluje pomocí něj. Budeš mít po upgradu rovnou aktuální 17763.253A pokud nemáš přístup na MVS tak si to iso sežeň na netu.

Build mám dokonce 17763.288

No a? Já to bral z pohledu finálního kanálu a tam je aktuálně 253:https://changewindows.org/Na 288 sis musel aktualizovat buď ručně nebo použít kanál RP.

Při instalaci mě ke konci automaticky poslali aktualizace, tak nevím..., já s tím nic nedělal. Když bylo vše hotové, tak jsem se koukl na verzi a tohle tam je. Překvapilo mě, že se nic z programů a vůbec všechno zůstalo, jak bylo před instalací, vždycky to vymazalo všechny instalované programy včetně prohlížečů.

Prostě kecáš. Já mám sice taky 288, jenže já si kb4476976 nainstaloval ručně. Ve finálním kanálu prostě je stále 253 a 288 se ti tam dostat nemohl pokud jsi nenainstaloval kb4476976 nebo jsi nebyl v release preview kanálu a ne ve finálním. Teď jsem to ověřoval i v uup a po čeknutí je ve finálním 253.

To teda nekecám, ale to je jedno, hlavně, že to maká, jak má a je mi jedno, jestli tomu někdo věří, nebo ne.

Takže 16.01.2019 aktualizace KB4476976 nainstalováno, a já jsem zvlášť nic neinstaloval...

To nemusel, psal jsem možnosti. Takže jsi měl nastavený kanál release preview, protože 288 je pouze v release preview kanálu, ne ve finálním.

To já nevím, to už je pro mně vyšší dívčí, jak se říká...