» Poradna » Programy

Windows špatně zobrazuje velikost volného místa na disku

Mám takový problém: Průzkumník i Total commander mi zobrazují špatně velikost volného místa na disku. Mám 200GB disk na kterém je cca130GB (i skrýte a systémové soubory) dat a hlásí mi to pouze 30 GB volných takže mi chýbí nějakých 30-40GB místa .PS: Program DiskScaner mi ukazuje volné místo správně.

Odpovědi na otázku

nainstaluj si sp.1 prip. sp.2 ten by to mal riesit..predpokladam ze mas vin XP...pripadne sa pohraj s programom na rozdelenie disku vytvor dalsiu particiu a potom ti uz ukaze celkovu velkost spravne.

Win man XP SP2 a tenhle problém mi to nedělalo až teď poslední týden a ty Win jsou tam zhruba 2 měsíce.

Tak tak, v prvom rade SP2 ak ho nemas a potom prerozdelit particiu. Velkost jednej by nemala presahovat 127Gb. Pripadne si pozri diskusiu z minulosti je tam presny postup na prepisanie registra na podporu velkych diskov a zmena hodnoty Dword (nespominam si presne ako to je nakolko som to pekne davno nerobil). Vsetko toto vsak riesi SP2, samozrejme za prdpokladu ze paticia neprekroci 127Gb. Nie je to celkom sranda a problem nieje len v nespravnom zobrazovanie miesta, mozes prakticky prist o vsetky udaje na disku a to uz nie je ani nahodou malickost.

Rozdelenie nepomoze, ten SP treba aj tak. A potom to zase delit uz netreba.Ale asi ho ma, pretoze pri 130GB by mu inak uz asi nefungoval system.Vyuzite miesto windows nikdy nezobrazuje presne. Nepocita adresare, a na NTFS ani MFT a nepristupne subory (napr. system volume information), kos asi zapocita dobre, ale mozno nie ten Notronovsky. Z tohto tych 30GB moze urobit asi len ten Nortonovsky kos, ostatne by tak velke nebolo.

Můžeš mít větší disky než 127GB, ale předpokladá to rozdělení na primární oddíl a rozšířený s logickými disky. Takhle mi jede pod XP bez sp1 a sp2 disk 350GB

To je nesmysl,vůbec to bez SP nezkoušej naplnit přes 137 GB! Rozdělení disku nepomůže.Disk samozřejmě půjde,ale jen do té meze,pak se data začnou zapisovat znovu od nultého sektoru.