» Poradna » Počítačové sítě

Windows špatně identifikuje rychlost sítě

Moje windows 7 mi z ničeho nic začaly ukazovat rychlost domácí sítě pouze 100 Mbit/s namísto 1 Gb/s. Nejen ukazovat, přenos po sítí probíhá rychlostí odpovídající 100 Mbit/s. Když nabootuju do Ubuntu, tak tam už síť funguje gigabitově.Zkoušel jsem přeinstalovat ovladač síťové karty, beze změny.Neznáte někdo řešení? Přeinstalovat Windows beru až jako nouzové řešení.

Odpovědi na otázku

Ve správci zařízení a vlastnostech síťové karty nastav v kolonce rychlosti z výběru "automaticky" na rychlost 1gb

Bohužel to nepomohlo. Taky se mi děje to, že mi po start Windows několik minut ukazuje, že je kabel odpojen. Cca 5-10 minut. Jiný kabel jsem zkoušel, ale jak říkam, na Ubuntu to šlape normálně...

Na gigabitu je nejlepší volba auto na obou koncích.Normálně by to ukazovalo na problém s kabelem ev. driverem.Ale vzhledem k tomu Ubuntu a že ti to předtím fungovalo, tak bych to asi začal hledat ve windows. Podezření na infekci/kolizi. Neinstaloval jsi něco?

To je mi jasný, že to bude něco softwarovýho, ale nic moc mě nenapadá. Myslim si, že nic podezřelého jsem neinstalovat, běžné programy, které používám už léta na všech počítačích.

Na vine je ovladac. Na Linuxe je samozrejme ovladac naprogramovany inak, preto to chodi.Preskumaj pripadne kvalitu LAN kabla, pripadne pouzi dlhsi LAN kabel (aspon 10m)

kabel jsem jiný zkoušel, ale 10m asi ne. Jenže když mi to takhle fungovalo téměř rok, tak je divný, že bych najednou potřeboval delší kabel.

Zkus ještě jednou vyměnit za třetí kabel a ověř, že je cat5e a má zapojených všech 8 vodičů.Pokud by to nepomohlo, zkusil bych vyměnit síťovku - to je snadné.Jinak zkušební čistá instalace na prázdný disk - to je pracnější.Vyjednávání rychlosti probíhá na fyzické vrstvě, proto jsou v podezření síťovka, switch, kabel a driver.Neměnil jsi switch/router?S tím SW trochu brzdím, musel by to být nějaký specialista.Připomínám na obou koncích Auto nebo Auto negotiation 1000FD.

Ja taky myslím, stejně jako kolega níž, že v hardwaru to nebude, když to na Linuxu beží. Jinak switch i router jsem měnil, ale druhý počítač v síti i NAS hlásí, že je síť Gb/s. A jak jsem psal v dotazu, přeinstalovat Windows je pro mě až poslední možnost..Nastaveni jsem tedy vrátil na auto.

Aha, takže po výměně druhého konce (switch nebo router) ti přestal jet PC na gigabitu? V tom případě se podívej po aktuálním ovladači síťovky, ev. firmware routeru/switche.Jinak vyměň síťovku.

Odpichni sa od toho, ze v Linuxe to funguje spravne, tudiz hardware samotny je ok.To co nebude ok je ovladac, alebo nastavenie ovladaca.Preskumaj v nastaveni koncovych bodov na sietovkach ci nahodou niektore z nich nepouziva "green" technologiu, ktora meria dlzku pripojeneho kabla a tiez vypina LAN porty ked v nich nieje nic zapnute.Ak mas take zariadenie ci uz na sietovke v pocitaci, alebo na druhom konci kabla, moze to suvisiet s nastavenim ovladaca, ktory chybne vyhodnoti parametre pripojeneho vedenia.Oplati sa preskumat vsetky nastavenia ovladaca pre sietovku a tiez ci ti system neaktualizoval ovladac za taky, ktory nefunguje spravne.

Zkoušel jsem instalovat oficialni driver od Realteku, stále stejné. Jediné nastavení ovladače jsem našel ve správci zařízení a tam je možnost automatického zpomalení rychlosti zakázána. Jestli je ještě nějaké green nastavení nevím, ale na druhém počítači i na Nasu mi síť jede Gb/s.Jak jsem psal i v nějaké odpovědi výše, Windows mi taky hrozně dlouho identifikuje odpojeni kabelu, cca 5-10 minut po startu, jak kdy, poté to začne fungovat. Někdy pomůže odhlášení a přihlášení. Možná to s tím souvisí.

Existuje este moznost, ze ti to chodilo s nejakym ovladacom, ktory si tam mal po instalacii systemu. Ked ti to prestalo chodit mohlo sa stat, ze automaticke aktualizacie ti aktualizovali ovladac, ktory ma problem.Kukni do systemoveho logu a hladaj v okoli datumu kedy ti to zacalo blbnut, mozno tam bude nieco co by sa dalo pouzit. Preskumaj datum vydania ovladaca, ktory tam mas teraz a tiez power shcemu (vypni setrenie energiou pre tento adapter). Pripadne vyskusaj starsi ovladac.

No to zkouknout můžu. Ale jak jsem psal, zkoušel jsem instalovat oficiální ovladač od realteku. Nemůže to být nějaký malware? Avast mi nic nehlásil..

Teoreticky mohl ale musel by to být nějaký specialista...Říkal jsi, že jsi měnil swich nebo router na druhém konci. Nemůžeš jej na chvíli dát zpět? Nebo vyzkoušet jiný switch?

jiný switch bohužel nemám. Ten předchozí mi zničil blesk.

No a tu jinou síťovku?

gigabitovou taky nemám :) všichni tu máme integrovaný realteky.

Momentální hypotéza je taková, že po zásahu bleskem neumí windowsový ovladač kartu pořádně ovládat.Pořízení nové síťovky se mi jeví nejjednodušší.Jakou máš teď síťovku a switch?Jak probíhá rozsvěcování ledek na síťovce po zastrčení kabelu? (Pořadí a přibližný čas)

Souhlasím. Mám se síťovým hw poškozeným bleskem dost zkušeností a výše psané je dost dobře možné, i když to nemusí dávat smysl, prostě se občas stane. Linuxové ovladače jsou jiné, takže je dobře možné že nějaký nekritický hw defekt dokážou vykompenzovat.Gbit síťovka do Pcie je otázka asi 2 stovek, je to vesměs stejný realtek čip jako je integrován na deskách, jen na samostatné kartičce. Pokud to prostě nejde s jiným ovladačem, v jiném portu switche ani s jiným gbit na přímo (bylo zkoušeno?) tak to bude nejjednodužší možnost, než zabít celý den experimentováním.

připojit dva počítače na přímo jsou nezkoušel, dobrý nápad. Udělam to až přijdu domů. Ale jinak jak píšeš, nová síťovka za 200 bude asi nejsnazší postup.

síťovka je Realtek RTL8168B/8111B PCI-E Gigabit Ethernet Adapter. switch je nejběžnější Tp-link TL-SG1005D.a ty diody. Oranžová mi svítí pořád a zelená se rozsvítí cca 5 minut po připojení kabelu (dioda na switchi taky), jak jsem psal výš, do té doby windows hlási odpojený kabel.

Zkus restartovat switch a nastav statickou ip na síťovce. Kdyby byla odpálená síťovka bleskem tak nebude svítit vůbec, leckdy nejde ani nainstalovat driver. Každopádně se přikláním k propojení dvou pc a pak se až vydat pro novou síťovku

Mozes napisat presny typ tej sietovky ?

Realtek RTL8168B/8111B PCI-E Gigabit Ethernet Adapter

Kukni do dokumentacie:http://support.dell.com/support/edocs/network/R17... Preskumaj nastavenia "PowerSaving", pripadne ich porehadzuj, potom sejvni a nastv naspat.Tiez exituje moznost, ze tieto volby nastavuje tiez system podla prechodov na usporne rezimy a pokial je ta sieovka chytena bleskom, je taka moznost, ze funguje spravne akurat nemusi vediet citat niektore specificke registre.Tudiz system moze zmenit power schemu, ty sa kuknes do ovladaca a vidis, ze sa nic nezmenilo. Ono sa ale mohlo nieco zmenit, len ovladac to nevie z toho chipsetu precitat, tudis tam stale ukazuje stare hodnoty.Inak ta karta ma "green" technologiu schovanu pod nazvom Auto Disable PHY a ostatne PowerSaving rezimy.

jediný nastavení, co mám v té dokumentaci stejně, je automaticky zakázat gigabitový režim. To je zakázáno. ostatní úsporný volny tam nemám. ale asi jak všichni říkáte, vypadá to na nějakou poruchu.

A nemáš nainštalovanú nejakú chu*ovinu all in one typu eset smart security alebo niečo podobné?, čo stále kafre do siete?

Tak to opravdu nemám používám základní verzi avastu. už roky