» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows se nebootuje po instalaci Ubuntu

Kvůli lepšímu vyzkoušení Ubuntu než z flashky jsem ho nainstaloval na externí disk připojený přes USB. Udělal jsem to tak, že jsem v Gparted zmenšil oddíl s daty a vytvořil nový ext4. V notebooku jsem v tu chvíli měl SSD s Windows 10.Po instalaci se W10 nespustí, jen GRUB.Při připojení externího disku se po spuštění zobrazí GNU GRUB, kde si můžu vybrat spuštění Ubuntu nebo Windows - lze spustit.Jak spravím, aby se zase spouštěl Windows bez externího disku?Díky moc

Odpovědi na otázku

Odinstalací Grub - NE SMAZÁNÍ !!!Popř. opravou spouštění z instalačky Windows.

Oprava spuštění z instalačky Windows nefunguje. Napsala mi, že Windows nemůže opravit.Jak odinstaluju Grub, abych dosáhl toho co potřebuju?

Z instalacniho media win je potreba nastartovat do prikazove radky a pouzit prikaz bootrec konkretne s parametrem fixmbr a fixboot

1. Musíš buďto opravit zavaděč Windows (z instalačky > CMD > zadat příkazy).2. Nebo nainstalovat grub na disk kde máš windows (tam jsi ho měl správně nainstalovat při instalaci ubuntu) = nabootuj Ubuntu > otevři Terminál a zadej:sudo grub-install /dev/sdX (kde "X" je číslo toho interního disku - zjistíš pomocí sudo blkid).-------------------------------------------------------------------------------------------------------Nicméně nejjednodušší je použít automatickou opravu pomocí https://sourceforge.net/p/boot-repair-cd/home/Home/(vytvoř si bootflešku pomocí https://www.pendrivelinux.com/yumi-multiboot-usb-creator/)Pak je oprava na dvě kliknutí. Ext. disk měj během opravy odpojený. Win pak normálně naběhnou, ale Ubu už nespustíš. To bys musel použít bod 2.

V tom případě je docela pravděpodobné, žes Windows poškodil.https://www.google.cz/searchAle pokud jsou W. poškozené, ani to nepomůže - nová instalace.

PS: teď jsem si všimnul, že Windows lze spustit - takže poškozené nejsou. Tu opravu z boot instalačky děláš BEZ toho externího disku?

před instalací Ubuntu, jako duálního o. S. je nutno, pokud nemáš SSD harddisk, provést formátování Windows, pak počítadlo vypnout, založit instalační medium, stroj zapnout, (V BIOSu by mělo být jako prbvní nastaveno bootování z CD, nebo USB mechaniky) a zvolit Instalaci wedle Windows. Vše ostatní pak proběhne automaticky a po jediném restartu si budeš moci vybrat mezi spuštěním Windows a Ubuntu.

"před instalací Ubuntu, jako duálního o. S. je nutno, pokud nemáš SSD harddisk, provést formátování Windows, pak počítadlo vypnout, založit instalační medium, stroj zapnout". Co to je zase za nesmysl?