» Poradna » Programy

Windows s linuxem

Potřeboval bych poradit. Měl sem na počítači jenom windows, tak sem si skusil přiinstalovat linuxi ,ale když sem potom chtěl zapnou win. tak to hodilo chybu, tak sem je musel přeinstalovat. Ale tet při zapnuti pc u výběru s os se mi je zobrazí stary win. a novy. někde zmizel ten linux. pořeboval bych tam mit linux a ty novy win a ty stary z te nabytky vymazat.

Odpovědi na otázku

Myslím, že odpověď je tady: http://zmsoft.cz/clanky/vice_os.htmlPřed instalací LINUXu na HD s WINDOWS XP je třeba nejdříve:1. WIN defragmentovat2. zmenšit partition s WIN3. Na volnou partition nainstalovat LINUX, při při instalaci a rozdělování disku zadat "vlastní", dát SWAP 512 MB, pak EXT3 zbytek volného místa.Na konci instalace zadat zavaděč GRUB do MBR. 4. Vyčistit v GRUBu zbytečné nabídky5. restartovat PCTakto to proběhlo?

proběhlo to následovně:1.byl tam nainstalovaj win2.v linuxu sem vytvořil dva oddíly (dva už byl z win. takže dohromady 4)3.nainstaloval sem linux4.při zapnuti pc windows chyba chybý hal.dll5.reinstaloval sem win.6.při zapnuti pc mam jen na vyber ty dva winy jeden nefunkčni chcu se ho zbavit a ten druhej kde se schoval linux??nevim co dělat aby sem zas neskurvil win a nedělal to cely znovu

Ve WIN bych odstranil ty nepotřebné oddíly (partitions). Pak bych dal instalaci LINUXu dle mé první odpovědi.

ked si po instalacii linuxu ,nahodil znova windows ,tak sa nediv ,ze zmizol z ponuky linux, to len snazivy windows prepisal mbr a hodil tam svoj boot manager. Riesenie je obnovit GRUB/LILO (podla toho co si tam mal)aky linux to mas?

Ide o to ze pri instalacii linuxu sa preinstalovala zavazdacia cast HDD takzvana MBR kde sa nainstaloval zavadzac z linuxu (LILO alebo GRUB). Po opatovnom preinstalovani win. si ten znova prepisal MBR a dal si tam svoj zavadzac cim znemoznil bootovat linuxu. Mozna oprava napr.http://wiki.ubuntu.cz/FAQ/Ubuntu_a_Windows 5ale zalezi aky zavadzac pre linux si tam mal.

mam ubuntu.dik za odpovědi mrknu nato

EŠTĚ BY MĚ ZAJIMALO JAK SE TEDA TOHO STARYHO UKAZATELE NA WIN PŘI TOM ZAPNUTI PC??

Ano,Linux má jiný boot, možná sis ho smazal opětovným nainstaovaním windows.

Pravdepodobne si nepreinstaloval win. ale znovu nainstaloval druhy.Uprava Boot manager win. xp je v c:\boot.inihttp://www.zive.sk/poradna/SubChild.asp

Este poznamka s problemami okolo Ubuntu ta radi privitame na www.ubuntu.cz v sekcii Forumhttp://forum.ubuntu.cz/