» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows není na systémovém disku

Dobrý den,Já mám svůj notebook s windows 10 a SSD rozděleno na 3 oddíly. Mě se z neznámého důvodu oddíl, na kterém mám systémové soubory, označil jako "primární" a jeden z mých vedlejších oddílů jako systémový. Takže se snaží bootovat ze špatného oddíli.Nevíze jak můj systémový disk označit jako systémový?To jsem zjistil při pokusu o automatickou opravu ze instalačníhi CD, pokoušel jsem se o opravu při spouštění, ale nyla "neúspěšná". A to s tím systémovým a primárním oddílem, jsem zjistil při příchodu do menu instalace Windows.A nerad bych, abych ztratil všechna má data na disku "C:"

Odpovědi na otázku

Máš to trochu popletené ... nejspíš se se..š do věcí, kterým nerozumíš (nic ve zlým). Označení systémový, bootovací je trochu matoucí, primární je (většinou) každý oddíl. Dej to někomu znalejšímu nebo studuj .-)

Já vim :D já se ale rád hrabu, tam kde nemám :DAle označení "systémový disk" není mé: https://images.app.goo.gl/3L7EwNNfGdDHA4eW8Když půjdu do tohoto menu u mého instalačního CD, tak mám můj disk s Windowsama jako "primární" a jinej jako "systémový"

Konfigurace disku záleží od toho, zda je windows nainstalován v UEFI nebo Legacy režimu. Pokud v UEFI, všechny oddíly jsou primární a systémový je ten, na kterém je příznak ESP (EFI System partition). Bývá to oddíl o velikosti 100 až 500 MB, formátovaný na Fat32. Tabulka oddílú bývá GPT. Pokud je instalovaný jako Legacy, díky tomu, že jsou tam jenom 3 oddíly, múžou být taky všechny primární (primárních múže být až 4). V tom Případě bývá jako systémový oznčený ten, kde je nainstalovaný windows. Takže teď jenom záleží na tom, jak je to nainstalované, zřejmě podle pravděpodnější první varianty.

I na MBR je jako systémový označen oddíl se zavaděčem, ne s Windows (nejen na W10, ale i na W7), pokud tam jsou 2 samostatné oddíly. Ale ne vždy to bylo rozdělené na systémový a boot oddíl, někdy byl zavaděč i Windows na 1 oddílu. Na GPT to jsou vždy 2 oddíly.

Já se omlouvám:Mám 4 oddíly:Cca 300GB --> primární (na mé data)Cca 100GB --> primární (tam je Windows a všechny aplikace a nějaký data)Cca 500MB --> OGB? (Nvm)Cca 20BG --> systémový (prázdný, tady si já hraju ;D)Takto to je označené

Takže znova: primární jsou (asi) všechny, nic to neznamená. Pokud opravdu chceš o tom diskutovat, musíš vědět víc (nebo dát vhodný výpis).

Ten screenshot stačí?

Tohle je úplně doje..né. Takhle to vypadat nemá. Musíš:a) zálohovat data, pokud tam nějaká jsou.b) smazat celý disk (diskpart, clear nebo volbou při instalaci), neboli odstranit všechny oddíly.c) instalovat "na disk", ne do oddílu.

Ou,Ok

Všimni si bodu "a)"!

Děkuji za upozornění, už to mám :D

MBR je Master Boot Record, ty zřejmě myslíš disk s msdos tabulkou rozdělení. Ano, pokud má zavaďeč na jiném oddílu než tam, kde je windows, tak je systémový ten se zavaděčem. Často však bývá systémový totožný s tím, kde je windows.

Je to UEFI, ale nemůžu z boot-menu přejít do windows boot manageru, nic se nenačte: černá obrazovka

Dej opravit zavaděč podle postupu v příspěvku 18:20 uživatele ms.

Nebylo to přímo ono:z instalačního CD do konzole, pak:diskpartsel disk 0sel par 1activateset id=c12a7328-f81f-11d2-ba4b-00a0c93ec93b overridea pak jen restart

Opět přišli dva japonští pánové?!Zálohuj si data, o která prý stojíš, to jde i bez spuštěného os, pokud není oddíl zašifrován.http://www.servispckupka.cz/jak-opravit-bootloader-mb...

Mě je o složku C:/windows/user/xx0055/AppData:D

O co ti jde ??? Pleteš 5. přes 9.

Já bych ctěl aby můj PC bootoval z disku s Windows a ne z prázdného:D A přitom nachci nic mazat.

Teď začalo v Plzni pršet, takže tupý puboš se asi začal nudit. Já bych to doporučoval dokrmit, ať si to najde jinou "zábavu".

Vřele ti děkuji za podporu :)

":D" jako debil? Odnes to do servisu, v Plzni nějaký najdeš. Když ti něco brání zálohovat obsah adresáře a ještě se tupě raduješ.