» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows na malý HDD

Ahoj vespolek,plánuji nainstalovat Win na zařízení které má vestavěný disk 32GB (po formátu určitě méně) a nejde vyměnit. Nevím kolik zabírají Win čistě po instalaci, ale protože potřebuji ještě místo pro další programy, tak mě zajímá toto:1) jde Windows 10 nainstalovat na takto malý disk aby zbylo místo i na něco jiného?2) dřív existovaly nějaké programy které uměly ořezat instalačku o nepotřebné věci - existuje něco takového i dnes? Že by se z OS vyházely zbytečnosti (drivery pro nepotřebná zařízení; nepotřebné programy typu Malování,...) a ušetřilo se místo...?

Odpovědi na otázku

CMD:Compact /CompactOS:Always

Presne, tohle usetri 3GB + pravidelne cisteni: https://pastebin.com/5Q4t1Us9Moje 10 zabera 13GB bez pagefile, s ni a par aplikacii, 20-25GB postaci.https://i.postimg.cc/cJPsmvcL/capture-10202018...

Nainstalovat jde, místo na nic jiného nezbyde. Ani na aktualizace. Takže ne, tohle rozhodně není dobrý nápad.

Mám pocit, že čistě nainstalovaná Windows 10 1803 mě na 32GB SSD zabrala cca 10GB. Jenže to je ihned po instalaci. Pár GB musí zbýt na aktualizace, nějaký ten bordel, nějaký ten program... No prostě není šance to reálně používat a i kdyby to po instalaci zabíralo jen 5GB, tak je to pořád málo!!! Pokud to jen trochu jde, tak to rozšiřte o nějaké 240GB SSD. Pokud to nejde, tak to prostě nejde. Nahrajte to, používejte, no a jakmile vás to naštve, tak s tím flákněte hodně prudce o zeď. Vyřeší se tím veškeré problémy. U koupě nového zařízení na to pak myslete. Tohle jsou přesně ty případy, kdy člověk koupí levné věci nic neušetří.

na těhle krámech je blbost pokoušet se tam cpát Windows. Při nejbližším updatu si to ten bordel natahá zpátky a za chvíli bude disk zas plný.Dej tam nějaký odlehčený linux (Lubuntu / Xubuntu) a bude to mnohem svižnější a bezpečnější než moloch jménem W10.

To je v plánu jako možnost č.2

tyhle levné šroty jsou stejně tak akorát na surfování. Tam žádný fotokrám ani nic jiného nespustíš.

Jedině asi nějakou verzi Windows Embeded, např. Win XP Embeded byly dost scvrklé, ale jak jsou na tom Win10 nevím.

Prodejcům takových zařízení bych dal trest 15 let nucených prací v lomu.

Na tabletu není problém.

Pokud by jsi trval na Windows 10 pak si pořiď LTSB edici - teď vyšla nová edice, nemá balast (store, etc) a dostává jen ty nejdůležitější aktualizace.

Na 60GB mám W10(32 bit) a 2x Linux.W10 zabírají cca 12GB - Opera, Chrome, Kancelářský balík, Target3001, 3D modelář(portable), simulační programy apod.Oddíl pro W10 má 29,2GB.

A to se ti jak podařilo? Ja mám win10 na 128 GB disku a volné mám jenom cca 30 GB a to tam mám kromě windows jenom MS Office a pár malých programú.

Uplne to vidim, mam na disku pouze OS (ktery je desne nenazrany), MS Office a par malych programu a pritom mam ze 128GB disku volnych jen 30GB. Pak k takovemu PC dorazim a na plose najdu tisice fotek, stovky adresaru s muzikou a desitky filmu. Zajimavy tez byva pohled do "Stazene soubory" kde bezne nachazim: vetřelec - covenant CZ dab.avi, vetřelec - covenant CZ dab(1).avi, vetřelec - covenant CZ dab(2).avi... atd.

Tak to se tedy pleteš, protože se jedná o firemní PC, kde nám takovéto věci netrpí. Skutečně tam mám jenom pracovní věci, tedy jenom pár textových souború a exelovských tabulek. Žádný film, žádnou hudbu, žádný iso soubor a podobně. Ten PC nemá ani spojízdněnou zvukovku.

Tak si spustte nastoj na cisteni disku a projedte body obnovy, tahle SW vybava rozhodne nemuze zabirat tolik mista. Mam pracovni notebook s Debianem9 + xfce4 a pouzivam ho podobnym stylem jako vy PC, jenomze navic ve virtualboxu hostuji Windows 10 pro (32bit, plne aktualizovana 1703) takze mam na disku vlastne vse 2x a presto mi to z disku ubralo jen necelych 25 GB.----standa@lenovo220:~$ vboxmanage list vms"windows" {d1464951-1ba5-42c5-841c-122d7af6a198}"linux" {23a518ae-6153-4de0-91ba-18d3d7e9ff3a}"mikrotik" {d925662a-2cdd-4ceb-b4f5-3bbcf15d337b}standa@lenovo220:~$ df -hFilesystem Size Used Avail Use% Mounted onudev 3.9G 0 3.9G 0% /devtmpfs 787M 9.4M 778M 2% /run/dev/mapper/sda2_crypt 440G 23G 395G 6% /tmpfs 3.9G 50M 3.8G 2% /dev/shmtmpfs 5.0M 0 5.0M 0% /run/locktmpfs 3.9G 0 3.9G 0% /sys/fs/cgroup/dev/sda1 92M 37M 51M 43% /boottmpfs 787M 4.0K 787M 1% /run/user/112tmpfs 787M 36K 787M 1% /run/user/1000standa@lenovo220:~$

Všechny minibotebooky s W10 a 32GB jsou nepoužitelné, nejpozději za pár týdnů se samy ucpou aktualizacemi a všemi možnými cache a tempy. Používání pak je neustálý boj s nedostatkem volného místa :)

1. deaktivuj hibernáciu (powercfg -h off)2. ak môžeš, vypni swap, alebo ho nastav na minimum (256 MB - 2048 MB). Keby sa RAM dala navýšiť, choď do 8 GB3. pomocou powershellu vyhoď čo môžeš (prehliadač fotiek, groove, cortanu....)4. používaj "čistenie disku" (cleanmgr.exe)5. neviem či budeš mať dosť miesta na upgrade na ďalší build. Keby nie, budeš preinštalovávať 2x za rok (aj keď napr. 1809 má podporu do 14.4.2020, takže rok a pol upgrade riešiť nemusíš)6. avšak aj keď ja mám len LibreOffice (z tých väčších app), OS mi zaberá bez swapu a hibernácie 34 GB7. používaj minimalistický int. prehliadač, nie Chrome (ak Chrome, radšej dať na flash Chrome portable)8. neinštaluj nič čo nemusíš. Akurát som zistil koľko balastu po sebe nechal odinštalovaný iTunes! Keď som odinštaloval istú "library", neostalo po nej v appdata nič. Proste je SW a je SW... Nechápem prečo napr. Opera ukadá aj staršie verzie. Aj to zaberá miesto

https://diit.cz/clanek/windows-8-1-wimbootZkus něco podobného pro W10.

PS: možná ty tablety a NB s 32GB "diskem" jsou z výroby instalovány takto. Po oblíbené "čisté instalaci" se to pohnojí a nainstaluje klasicky a pak "není dost místa".