» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows a jeho nahrada

Exsistuje nějaky operačni system ktery se da zdarma nainstalovat misto windows xp kvuli aktualizacim a tak dale děkuji

Odpovědi na otázku

Mnoho distribucí Linuxu... je ale otázkou, kdo ho bude používat a jaké aplikace na tom OS je třeba spouštět... Windows zdarma není podle mě žádný (až na pár extrémů)

Akykolvek Linux.

Akakolvek BSD distribucia.

Např. Ubuntu Linux nebo Mint Linux (případně nějaká jejich varianta). Jak už tu někdo napsal, mohou ti ale chybět některé aplikace, které jsou k dispozici pouze pro Windows, i když spousta se jich dá rozjet přes WINE.

Puppy (najmenej náročný, ale v EN)LubuntuXubuntuKubuntuKnoppix ( DVD ed. obsahuje dosť veľa app)MintDebian (ale nie je najjednoduchší)Ubuntu (s GK bez HW akcelerácie nenabehne)

Pokud máš starší PC, pak Lubuntu, např. zde v Poradně už několikrát vzpomínaný Lubuntu W7 Professional: http://juhele.blogspot.cz/2015/08/lubuntu-w7-profes... Pokud mám novější (výkonější) PC, pak Mint Cinnamon.Obě dvě distribuce připomínají Windows, i ovládání a rozmístění je podobné.

Pokud chceš opravdu Linux podobný Windows, tak mohu doporučit Zorin OS http://zorinos.com/ :) . Můžeš si vybrat mezi několika vzhledy (OSx, Windows XP a Windows 7 ) .

Pokud bys chtěl zkusit linux, tak stačí stáhnout nějaké ISO, program Yumi a přes něj to nahrát na USB flashku (můžeš i víc systémů najednou, pak si vybereš při bootování). Většina dister je jako "live", tedy lze je vyzkoušet i bez instalace.V první řadě bych ti doporučil vybrat si prostředí (liší se vhledem, možnostmi nastavení, náročností na systém a taky vhodnými aplikacemi). Pro slabší stroje jsou vhodná prostředí Lxde (nověji Lxqt), Xfce, Mate. Pak tu jsou ty různá distra jako Ubuntu, Mint, Opensuse, ZorinOS...Ubuntu s Lxde je Lubuntu, s Xfce je Xubuntu...Doporučil bych ti stáhnout např. tyto a odzkoušet i rozdílnost prostředí:- Lubuntu 14.04 (případně Lubuntu W7 Professional)- Linux Mint 17.3 Xfce- Linux Mint 17.3 Mate- ZorinOS 9 CoreUvidíš co ti nejvíc sedne. Až si něco vybereš, tak pak to můžeš nainstalovat.

Pro Windows XP stale aktualizace prichazeji, jeste pred mesicem jsem to vyuzival :http://www.zive.cz/bleskovky/uprava-registru...