» Poradna » Notebooky

Windows 7 na notebooku s Intel Kaby Lake

Zdravím, pred pár dňami som si zakúpil notebook, ktorý mal Windows 10 a bol vydaný 2.11.2016 do predaja celosvetovo. Na Microsoft podpore ma odbili s tým, že nemám právo na downgrade na Windows 7, že to pominulo pri zariadeniach vydaných od 1.11.2016. Taktiež mi neposkytnú ovládače na Windows 7 alebo 8.1 pre Kaby Lake. Kde sa mám sťažovať?

Odpovědi na otázku

Lampáreň. Piaty perón nádražie Čierná pod Čopom.

1000+

Není třeba, dnes už ji má i online:http://www.lamparna.org/

Tak já si myslím, že asi nikde.. Intel Kaby Lake je podporován výhradně jen pro Windows 10.. ..možné je i to, že kecám..

Windows 7 nainstalovat půjde, možná i Vista, ovšem nebudou fungovat některé funkce a instrukce. Ostatně, po harakiri, sežere Windows Vista i řadiče USB 3.1 gen 1.

Prečo niekomu to nešlo? Už tu niekto písal dávať dokopy

Nevím, třeba mají nasráno na rukách a v hlavě.

Nespecifikovaná konfigurace v nic neříkajícím vláknu. Popsaný problém souvisí s powermanagmentem, respektive jiným chováním Turba (Speed shift), které lze vypnout, protože nefunguje ani ve Windows 8.1. http://diit.cz/clanek/skylake-speed-shift

Nárok na downgrade Windows 10 se týkal a týká pouze Pro:http://download.microsoft.com/download/6/8/9/68964284-8...

Nárok na downgrade na Win7 měl hlavně jen ten, kdo měl původní licenci Win7, ty sis kupoval noťas s Win10, takže proč by si měl mít licenci na Win7? Navíc to, že Kabylake pojede plnohodnotně a bez problémů jen na Win10, se ví od jeho ohlášení. Dostal si funkční počítač, věděl si do čeho jdeš, tak na co si chceš vlastně stěžovat?

Baví tě to pořád? http://www.zive.cz/poradna/windows-7-a-novy-... Nás ne.

Tamten som na reklamačke vrátil a kúpil nový. A ja som si myslel, že pôjde downgdrade

V kolika letech jsi se naučil číst?

V předchozím tématu ti bylo doporučeno koupit něco jiného než Kaby Lake, proč jsi to neudělal?Nyní máš možnost NTB ve 14 denní lhůtě vrátit, pokud ne, je to tvůj problém.http://www.itnetwork.cz/zpravodajstvi/hardware/ko... http://diit.cz/clanek/microsoft-nebude-p...

Kto dnes nevie, že právo na downrade ide len u PRO? Mal si si kúpiť niečo s Haswelom, tak isto je W7

Fakt nechápem. Aj ja by som bral radšej W7, mal nad WU kontrolu, nemal reštart každých niekoľko mesiacov s novým buildom... ale W7 a kaby lake dokopy nejde. A chceš sa sťažovať za to, že MS nedal ovládače u Kaby lake pre W7? A náhodou nechceš, aby aj GTX 1080 mala ovládače na W95? Je vec výrobcu HW a OS na čo urobí ovládače

Ty sa do toho neplať iOvca

Čo mám spoločné s Hruška Inc?

Kdo potřebuje ovladače na procesor?Microsoft akorát avizoval, že nové architektury nebude podporovat, tj. nevyužijete některé nové funkce. Kably Lake je zpětně kompatibilní až hluboko k i386, Windows 7 budou fungovat normálně.Update microcode můžete udělat live Linuxem.

Myslel som dosku, nie CPU. A niekto tu už skúšal desktop kaby lake s asi Z170, ale nešlo mu to

Mikrokód se při každém restartu načítá z BIOSu/firmwaru základní desky. Novější mikrokód se načte až při inicializaci operačního systému. Z toho důvodu také přestávaly bootovat do Windows přetaktovaná Pentia G3258 na jiných deskách než těch se Z87 a Z97.btw: A k čemu je dobrý update mikrokódů live distrem Linuxu? Zajímalo by mě, kde lidi berou ty debilní moudra, že Linux dokáže vyřešit všechny problémy počítačů. Ten matroš, co hulí/šnupou/střílí si do žíly někteří militantní propagátoři Linuxu a OpenSource bych chtěl taky.

Popravdě nevím, jak je to na x86 s mikrokódem, jestli je v BIOSu nebo ho zavádí až bootloader.Jak sleduji vývoj jádra, vím, že v něm přibývají nové a nové mikrokódy pro aktualizaci do procesorů. Tak nějak předpokládám, že mikrokód je uložen v BIOSu nebo whatever (UEFI), a Linux mi ho pouze updatuje. Děje se tak při prvním jádra s novým mikrokódem, zcela automaticky, a očividně také zcela spolehlivě, což trochu zpochybňuje to uložení na desce.Ty debilní moudra beru z toho, že GNU/Linux používám dlouho jako hlavní operační systém, a umím s ním vyřešit spoustu věcí, protože do toho můžu vidět. Jinak se starám o všechna OS bez rozdílu, ale pokud bych eventuálně potřeboval update mikrokódu na stanici s Windows (což není dobrý příklad), tak prostě jen nabootuju minimalistickou distribuci s novým jádrem, a během pěti, deseti (s rebootem Windows) minut mám vyřešeno.Samozřejmě každý máme za toolbox něco jiného, já taková kouzla s Windows neumím, smrdí mi licenční ujednání.

Mikrokód pro procesory, stejně jako například MEI nebo MRC je součástí firmwaru UEFI (dříve předchozí uvedené bylo součástí BIOSu). Po čistém zapnutí (ne po hibernaci) VŽDY proběhne základní diagnostika (dnes na bázi Intel MEI), detekce vloženého procesoru, zápis mikrokódu (ona je to také prevence proti virům), POST a teprve potom zavádění operačního systému. Operační systém při startu na nejnižší vrstvě umí aktualizovat firmware uvnitř procesoru.Nerozumíš tomu, jakým způsobem funguje mikrokód a vaříš z vody. Ostatně se chováš jako všichni pubescentní linux fanatici.Nejde ti při instalaci Windows smazat oddíl? Spusť live linux.Nestartuje ti počítač? Nabootuj live linux.Máš chřipku? Zkus linux.Venku straší globální oteplování? Nainstaluj linux.V Africe je hlad? Ať začnou používat linux.Ne a ne a ne. Takhle to prostě nefunguje!Takto jednající propagátoři linuxu mají s prominutím v hlavě nasráno a prokazují mu medvědí službu. Nejenže k linuxu nepřesvědčí další váhavé uživatele, ale naopak je odradí.

Souhlasím se vším (tedy že na globální oteplování jedině linux), je to moje volba. Až na jedno.Nesouhlasím s tím, že jsem propagátor. Linux nikomu nedoporučuji. Mám na starosti dostatek uživatelů, abych šel proti jejich zájmům. Je to nejlepší volba pro mě, ale user friendly a použitelné pro běžnou práci to prostě není.Jak jsem psal, s Windows neumím zdaleka tolik, co s Linuxem.A vůbec, tohle neměl být flame Linux vs Windows.

Zestručním to: Intel uvolňuje mikrokódy v otevřeném formátu (nejsem si jistý, jestli rovnou GNU/GPL, protože obsah licenčně chráněný), aby si je mohl do finální potřeby zkompilovat každý na různých zařízení.https://downloadcenter.intel.com/download/26156/Linux-Proc... Důvod, proč není změna mikrokódu z operačního systému trvalá, je například zde:http://www.cnews.cz/amd-ma-bezpecnostni-diru-... V minulosti toho bylo využíváno u některých základních desek Gigabyte a ASRock, které umožňovaly odemykat jádra/cache některých Phenomů.Z pohledu Linuxu je samozřejmě fajn, že je možné pustit terminál a provést aktualizaci mikrokódu za chodu. Předpokládám, že se to dělá hlavně u serverů, kde není možné provést restart. Ale je to dáno odlišností jádra systému. V případě onoho KB3064209 od Microsoftu, který znemožnil chod přetaktovaných procesorů, to bylo zase svinstvo - po restartu BSOD a nikdo nevěděl proč.

Váš příspěvek je zajímavý, ale zcela offtopic.Koho zajímá mikrokód? Šlo o to, že nepodporovaná Windows poběží. Moje poznámka měla připomenout, že mohou nastat řešitelné problémy, ne plamennou diskuzi o implementaci aktualizace mikródu v OS.

Když už jsme u toho Linuxu. Občas si nainstaluju ve virtuálu na vyzkoušení nějaké to nové distro a hraju si. A jednu věc musím pochválit. Líbí se mi, jak je oddělené grafické prostředí a vlastní OS. V případě nějakého zákysu, nebo havárie se přepnu do konzoly, gtafické prostředí ukončím a restartuji. Na chod vlastního OS to nemá žádný vliv. U Windows je to tak nějak (kdoví jak?) "prorostlé" dohromady a nelze to udělat žádným podobným způsobem, jako u Linuxu. Vždy to zhavaruje jako celek. ☺

Ano, jediný výrazný upgrade za ta léta ze strany Microsoftu byl ten, že zatuhnuí jednoho okna (XP) nezabije celý systém (Vista). Tolik k inovacím ze strany Microsoftu.

Však je tady nějaké to Windows 10 IOT Core, ne? Nová Windows Server taky budou i bez grafického rozhraní a dokonce s SSH serverem, už se na ně těším. Snad budou umět SCP.Ono je super, že si na Linuxu můžu spustit paralelně stovky grafických prostředí, ale taky by musela fungovat. Je to fakt nepříjemné třikrát denně restartovat grafické prostředí, protože mi zmizela okraje oken.

Jasně, ale to není masová záležitost. Pokud to chápu správně, tak Windows 10 IoT bude zadarmo. Ale přišlo to pozdě, většina těch bazmeků běží na různých mutacích Androidu nebo Linuxu kopírovaném jedním výrobcem od druhého. Raspberry Pi 2 a Windows 10 IoT Core nezní moc cool. Očekávám podobný osud jako u Windows Phone 8 - trh je rozebraný, prosadit se bude těžké.

Jenže byla dost mimo. Jaksi ti nepomůže nabootovat Linux, aktualizovat mikrokód procesoru. Ten nejnovější mikrokód bude v procesoru nahraný pouze během toho běžícího systému.Po restartu se totiž mikrokód přepíše tím starým (z „BIOSu“). Pokud v „BIOSu“ (firmwaru UEFI) není nový mikrokód, který řeší problémy s kompatibilitou Windows 7, nebo nelze v „BIOSu“ (firmware UEFI) zakázat moderní instrukce/úsporné režimy, tak to zase bude padat.Řešení je si vyrobit vlastní „BIOS“ (firmware UEFI). Nástroj se jmenuje UBU, který podporu pro Kaby Lake má a je pravidelně aktualizován: http://www.win-raid.com/t154f16-Tool-Guide-News-q...

Takže ano, pokud budete mít problémy s mikrokódem, je to řešitelné. Hezky jste to popsal.Díky.

Snad už je to konečně dostatečně srozumitelné. Za ten problém ani tak nemůže Intel nebo Microsoft (oba díry v produktech opravovat musí), ale spíš lajdáctví výrobců desek - nesmyslně zkracují životní cyklus. Ono je fajn, když nově vydaný model základní desky má mikrokódy snad pro všechny neveřejné revize procesorů (typicky Asus), podporuje je asi tak rok, maximálně rok a půl a konečná.Potřebují prodávat a ne udržovat při životě. Ono to bylo hezky vidět na (ne)přidání podpory NVMe u LGA2011-1 a první generace LGA1150 (H/Z87).

Honzo, supeeer.. tleskám.. Bolí mě zub, zkusím tedy Linux.. +1000 .. kdybych ti je mohl dát, už je tam máš..

Byl jsem na Bzuciho moc přísnej. To si nezasloužil.

Na co si chcete stěžovat?Kupoval jste notebook s Windows 10 a prodejce slíbil možnost upgradu? Podle OZ ho můžete vrátit. Koupil jste notebook s Windows 10 a nesouhlasíte s licenčním ujednáním? Notebook vypněte tlačítkem a vraťte prodejci.Kupoval jste notebook s Windows 10, a očekával Windows 7? Máte holt smůlu, zkuste jej vrátit a koupit jiný s Windows 7, případně bez OS a Windows 7 si dokupte zvlášť.