» Poradna » Programy

Windows 7- jakou licenci koupit?

mam problem, na PC jsem nainstaloval Windows 7 z original DVD, z kterého už byl ale nasinstalován na jiném PC. Nyní mi vyskakuje chybová hláška 0xC004C008 a zbývá má 14 dní do deaktivace systému.

Musím si tedy W7 pořídit správnou cestou.
Nevyznám se však v typech licencí:
- krabicové verze
-OEM
- legalizační sada

prosím o radu, které Wý mám v mém případě koupit...(Mám nainstalováno, ale vyprší mi licence, protože již nemám platný kód).

Díky všem za rady

Odpovědi na otázku

OEM je nejlevnější, ale vázaná na konkrétní stroj - tj., když ti celý komplet vyhoří, tak přijdeš i o licenci. Jistá výměna HW je možná.

Krabicová je nezávislá - tj. když se usneseš, tak odinstalíš z jednoho kompu a nainstalíš na jiný a půjde to aktivovat v pohodě. Ale je dražší.

Legalizační sada je defacto OEM pro lidi, co maj instnutou nelegální verzi a chtěj jednoduše legalizovat.

OEM lze koupit pouze s novým počítačem a musí být na faktuře na tento počítač. Je spjatá se základní deskou a při výměně této desky se musí koupit nová. To je současné znění licenčních podmínek v kostce; dřív tomu bylo jinak. Dodatečně lze koupit buď krabicovou verzi nebo OEM GGK (legalizační). Krabicová je volně přenosná, GGK je opět k prvně instalovanému počítači.

OEM Vam temer vsude prodaji zcela nezavisle na (ne)kupovanem HW, protoze legalita je Vas problem.
Ale teoreticky mate pravdu.

Neseriozní prodejci OEM licenci prodají, protože jim jde o kšeft. Nechci předjímat rozhodnutí soudu, ale podle licence je legalita používání asi na stejné úrovni, jako rovnou software ukrást.

Prodejci to může být fuk. On prodává tu placku, žádnou licenci co je na ní umístěná. Za další pokud je uživatel jako osoba (tedy domácí PC apod.), tak nemá žádnou povinnost mít doklady k PC...

Opravdu to prodejci nemůže být fuk, protože tím porušuje svoji smlouvu s Microsoftem.

Ja hlavne nechapu, proc to neni fuk Microsoftu. Pokud budu respektovat zakladni omezeni OEM verze, ze je pouze pro ten pocitac, na kterej se poprvy nainstaluje, tak pro ne neni vubec zadnej rozdil mezi tim, kdyz mi to proda nekdo s novym PC, nebo jestli si to za uplne stejny prachy dokoupim samostatne treba za pul roku.

Hlavně nevím, kde má MS jistotu, že se OS zakoupený s PC neobjeví na jiném PC, nebo si někdo nainstaluje jednu licenci na více PC. Plnění licence je pouze morální a dnes ze morálka na ústupu, takže i OEM OS s zakoupeným PC na jedné faktuře neminimalizuje nelegální jednání.

I kdyz jsem to osobne nezkousel, tak se tvrdi, ze OEM verze instalaci na vic PC zvladne (kdyz se to neprezene, takze rekneme treba na dve :) a ani neprotestuje. V nejhorsim staci brknout na podporu a zalhat, ze slo o vymenu desky v ramci reklamace. Legalni to samozrejme neni, ale je to opravdu jen moralka uzivatele, ktera tomu brani.
O to min je pak pochopitelny, proc zbytecne hazi klacky pod nohy nekomu, kdo jim ty prachy dat chce. Chtit po nich vic bez jakykoliv pridany hodnoty (legalizacni verze), to smeruje akorat k tomu prislovi, ze kdo chce moc...

ono jim to není fuk, jelikož v těch verzích je prostě cenový rozdíl - cca 1000 Kč. Jinak GGK má oproti OEM přece jenom nějaké výhody. 1) v balení je jak 32 tak 64bit verze, 2) v GGK je nárok na technickou podporu od MS, na rozdíl od OEM.

Takže i ta GGK verze je tedy vázaná na první základní desku na kterou ji nainstaluji?

Nejspis OEM, ale podle dodanych informaci to nelze rozhodnout.
Platny kod mate - co myslite, ze se stane, pouzijete li ho na druhem, tretim,... tisicim PC? Zacne globalni jaderna valka? ;o) Ale pozor, nebylo by to legalni!

Na úplnou radu chybějí informace o tom PC. Pokud je to tedy starší PC bez jakýchkoliv zakoupených Windows, tak se vás týkají jen možnosti nákupu GGK (legalizační) sady či plné krabicové sady. Pokud je ten počítač opravdu starší, např. 2 roky, tak GGK nedoporučuji, jelikož je to defakto OEM, a kdyby Vám to PC kleklo po záruce, tak správně musíte tu licenci vyhodit. GGK Windows 7 Home Premium stojí cca 2800,- s DPH, verze Professional cca 3700,- s DPH. U krabicových verzí má smysl kvůli ceně jen verze Home Premium za cca 4300,- s DPH a pak Ultimate za cca 7000,- s DPH, jelikož Profesional je levnější orpto Ultimate oio cca 300,- Kč, talže se nevyplatí.

Kup OEM, na case si nalep nálepku MS a víc tě zajímat nemusí. Chodí snad někdo k uživatelům domů kontrolovat faktury?

Sice ne, ale nevím proč by měl člověk platit za něco takového, to už může rovnou instalovat warez

Tak ho legalizuj iným spôsobom. Odpoj sa od siete (fyzicky), spusti legalizáciu (malo by tam byť aj tel.číslo na podporu MS - komunikujú aj po česky), vysvetli dôvod (výmena poškodených komponentov), nadiktuješ číslo, ktoré ti vypľuje počítač, oni ti poskytnú kľúč po telefóne, vložíš a hotovo.

krabicovou nebo legalizační z jiné ho PCto ebude fungovat a bylo by to pirátství