» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows 11 - Přidání typu souboru

Ahoj, jak registrovat ve Windows 11 (mám home edici) nový typ souboru? Mám koncovku .ppl (vlastní soubory) a dvojklikem kdekoli ve windows je chci otevírat v konkretní aplikaci. V rámci nastavení Windows 11 mohu spravovat a přiřazovat pouze registrované filetypes takže mi jde o to jak registorvat zcela nový? Instalovat nějaký program třetí strany opravdu nemohu (bezpečnostní důvody). A když na soubor kliknu pravým tlačítkem mám tam v nabídce možnost "Otevřít v jiné aplikaci" kde mohu daný exe vybrat, ale chybí tam možnost "Použít vždy" takže to musím opakovat stále dokola.

Odpovědi na otázku

varianta 1: Klik na soubor levym - stisknout alt+f10 - otevrit v.varianta 2: Klik na soubor levym - tlacitko pro kontextovou nabidku (vedle praveho ctrl) - otevrit vvarianta 3: Pravy klik na soubor - dalsi moznosti - otevrit v Tam uz bude standardni vybiratko aplikace pro otevreni s moznosti pouzit vzdy.

Omlouvam se, ale ve variante jedna jsem udelal chybu, je to shift + F10.

Díky ale jak jsem psal, tyto možnosti postrádají volbu "Použít vždy", ve Windows 10 ji tam mám, Windows 11 tam není a dělat tyto krkolomné věci při každé potřebě nechci, znám je, ptám se jak to udělat "na vždy".

Ja to tam mam, myslel jsem, ze je to normalni volba, mozna to souvisi s edici (home treba tuto moznost nema?) nebo s aktualizaci. Zkusil bych toto: https://docs.microsoft.com/en-us/windows-server/admi... Kdyz pockate, vyzkousim a napisu, ale opet je nejiste, ze to bude fungovat i u vas.

Já právě nenám což mě také dost překvapilo, a dokonce jsem si s tím hrál tak moc že jsem experimentoval a zjistit třeba toto, když odinstaluji z konzole jako -AllUsers aplikaci Microsoft Photos tak z filetypes zmizí koncovky jako .jpg nebo .png a již není možné je asociovat třeba na IrfanView (opět tam není volba použít vždy v okně Otevřít v), podle mě je někde chyba ve Windows. Díky za pomoc, třeba na něco přijdete.

Zkusil jsem ve Windows 11 Pro pustit cmd jako spravce a zadat prikazyassoc .pokus=MyVerySpecialTextMyVerySpecialText=notepad.exe %1Cimz jsem nastavil, ze se mi .pokus soubory oteviraji v poznamkovem bloku.Ten prvni prikaz v podstate pojmenovava tu priponu. Pro .jpeg nebo .jpg je tam napriklad defaultne nastaveno jpegfile. Ten druhy rika, jaky program se ma pustit a s jakymi parametry %1 je nazev souboru, na ktery bylo kliknuto (nebo byl zadan v prikazovem radku).Misto notepad.exemuze byt samozrejme cela cestaC:\Windows\System32\notepad.exenebo"C:\Nejaka cesta s mezerami\notepad.exe" Uplne spravne by bylo pouzit v ceste sytemove promenne, jako %SystemRoot% a podobne, ale to uz je myslim trochu komplikovane.Nikde jsem nenasel, ze by assoc nebo ftype mely jit jen na Pro edici, takze by to mohlo jit i v home.Jinak jeste jen pro kontrolu, otevrit v pouzivate z hlavni nabidky nebo z te rozsirene, pres shift+F10? A Windows mate aktualizovana?

díky moc, zkusím

windows jsou legální, čistá instalace, koupená usb instalace (není to oem), aktualizace komplet instalovány, mam 3 počítače, všude jinde to je ok (zbylé dva jsou windows 10) ale jenom na téhle jedné (windows 11) to v nabídce chybí, používám hlavní i rozšířenou nabídku

W11 nemám, ale je dost nepravděpodobné, že by to tam nebylo. Spíš máš něco pokažené - nějaké experimenty/čištění. Zkus klasiku:sfc /scannowDism.exe /Online /Cleanup-image /Restorehealthsfc /scannow

V zakladni nabidce po kliknuti pravym mysitkem, to prave nejakou dobu nebylo, proto to shift+f10, rozsirena nabidka ... Ted uz je to i v zakladni. A samozrejme si sve pokusy na pocitaci s Win 11 nenahravam na video, takze nemohu vyloucit, ze jsem se v minulosti prehledl.

bylo to tam vždycky.

klidně mi dej email, pošlu ti screeny obrazovky, a není to žádná kutilská verze, jedná se o čistou instalaci woken 11 home legálně koupenou a instalovanou na virualizovaný hw pro testování vývoje aplikací, věřit si nemusíš ale urážet kvůli tomu toho kdo se ptá je názorná ukázka malosti, díky

samozřejmě že tam ta volba je. Pokud jí tam němáš tak si uvědom co si tam kutil a dělal za další úprtavy v konzioli jak popisuješ ... https://ctrlv.cz/MOZQotázka je jestli to hledáš na tom správnym místě, ale nevěřím ti že to tam nemáš Tahle volba byla ve všech verzích Win11 od začátku (často to totiž používám) jen možná původně byla v tý starý rozšířený nabídce (což je taky úlet jak poleno)

Ano, je tam ... pokud jde o program spravne registrovany ve Windows.

Prava mys na souboru / Vice moznosti / Vlastnostina zalozce obecne je Otevrit v programu s tlacitkem ZmenitVyber si svou aplikaci a dole je tlacitko Nastavit vychozi

pošta

Mám stále tento problém také. Otevřít v programu... sice nabídne seznam programů, ale jestli otevřít vždy, nebo jen jednou se neptá. V Nastavení v příponách asociovaných souborů např. JPG vůbec není, v registrech je. Poklepáním se pokaždé otevře v jiné aplikaci a nejde to nijak ovlivnit. Jo a nejsem začátečník. Pracuji dokonce jako správce systému a ani MS podpora si s tím neví rady. Prostě se to prý na některých strojích takto chová a prý možná příští update...

Prikaz "assoc" by nepomohl?

assoc neznám (neznal jsem), až dneska jsem si o tom něco přečetl a jak píše tumis takže zkusím, doufám a věřím že pomůže

Ve Win11 nelze spoléhat na příkazy assoc a ftype, protože to nefunguje. Vím, o čem píšu, protože jsem do Win7 tyto příkazy hojně (a úspěšně) používal, pak jsem ale přešel na Win11 - a narazil.

Jojo, další asi z milionu důvodů, proč nikdy nepoužívat W11

Ono si to od W8 spíš ty asociace libovolně překopává podle vlastního uvážení...

Mne ten .pokus stale bezi, takze asi bude zalezet na okolnostech, ale minimalne za urcite spravne konstelace hvezd, to zrejme funguje.

prostě to tam není :_) - https://ctrlv.cz/Pidg - čistá instalace win 11 home, bez jakýchkoli změn, pouze instalace aktualizací a pár nutných aplikací (prohlížeč, obrázky atd.), a záměrně jsem to dal na obecně známý typ souboru .mkv, u ostatních koncovek je to stejně, ted zkusím ten postup s assoc

Stále jmenuješ assoc, ale potřebuješ také ftype.

ano vím, pro zkrácení píšu jenom assoc :)

a btw, také to nefunguje :) vracím se zpět na Windows 10 a bude pokoj, tam mi vše fungovalo skvěle a musím hlavně programovat a ne hledat záludnosti woken, o víkendu přeinstaluju zpět, díky všem za pomoc

To zatrzitko pouzit vzdy tuto apliakci se zobrazi, az kdyz kliknete na "Najit jinou aplikaci v tomto pocitaci". Zobrazi aktualni volbu, da moznost hledat ve storu, je tam rozbalovaci sipecka na dalsi aplikace v pocitaci a pod volba vyhledat jinou aplikaci v tomto pocitaci a uplne dole zatrzitko pro pouziti zvolene aplikace vzdy. https://ibb.co/029gZyH

Po kliknutí na Najít jinou aplikaci se zobrazí nativní výběr souborů kde mám najít příslušný EXE, po tom co ho najdu se soubor rovnou otevře v daném programu a příště to musím opakovat znovu, nezobrazí bohužel :( Windows 10 ano, Windows 11 ne, otestoval jsem to několikrát

OK, nemam duvod vam to neverit. Home edici neznam, ale porad se mi nechce verit, ze by Microsoft nedal domacim uzivatelum jednoduchou moznost si menit nebo vytvaret asociace. Jinak zmenit vychozi program by melo jit v nastaveni: https://support.microsoft.com/cs-cz/windows/zm%C4%9Bna-... Zkousel jste se podivat na ten ftype a assoc?

Jinak jsem si hodil Windows 11 Home do virtualu. Vypada to takto (volba tam je):https://ibb.co/4MgBBqcWindows hned po instalaci: verze 21H2, build 22000.318, Windows Feature Experience Pack 100.22000.318.0Windows po aktualizaci: verze 21H2, build 22000.856, Windows Feature Experience Pack 100.22000.856.0Moznost otevrit v je v obou.Schvalne vytvoren uzivatel bez admin prav, abych eliminoval i tuto moznost. Napada me, jestli nemate nejakou specialni edici nebo mode Windows napriklad S, to netusim, jak se chova. Pak je mozne, zda jste na Windows nepustil nejaky "optimalizacni" nastroj. A pokud nejste administrator pocitace, tak je mozne, ze si amdinistrator nepreje, abyste asociace menil (ale to byste urcite zminil). Zkusil jsem se jeste podivat, zda k tomu neco noveho nenajdu a zrusit a znovu povolit Open with lze v registrech: https://www.tenforums.com/tutorials/156072-how-add-... (postup zapnuti v casti 2 To Add "Always use this app to open" to Open with "How do you want to open this file?" dialog)V zasade jde o to, aby v Computer\HKEY_CLASSES_ROOT\Unknown\shell\OpenWithSetDefaultOn byly klice typu REG_SZ (String Value)MultiSelectModel s hodnotou SingleProgrammaticAccessOnly s prazdnou hodnotoua v Computer\HKEY_CLASSES_ROOT\Unknown\shell\OpenWithSetDefaultOn\commandbyla Default typu REG_EXPAND_SZ (Expandable String Value) s hodnotou %SystemRoot%\system32\OpenWith.exe -override "%1"a klic DelegateExecute typu REG_SZ s hodnotou {e44e9428-bdbc-4987-a099-40dc8fd255e7}Pokud nechcete stahovat a spoustet .reg z webu, tak si to muzete vytvorit rucne, ale ten skript, v podobe, v jake je na odkazane strance nyni ke stazeni i vypsan, dela to same, Ukázat celý příspěvek

Nastavení > aplikace > výchozí aplikace > a dole je - zvolit výchozí nastavení podle typu souboru. Zadej do vyhledávání ".ppl" pravděpodobně se ti ukáže "ClickOnce Application Deployment Support Lybrary" na to klikni > další aplikace > a úplně dole je "najít jinou aplikaci v tomto počítači" snad to bude fungovat, dej vědět :)

Měl jsem úplně stejný problém. Za boha mě nešla přiřadit přípona .3mf aby se otevírala v Průša Sliceru.Pro řešení je potřeba udělat následující:- Otevřít editor registrů (regedit) a vyhledat následující registry a odstranit.HKEY_CLASSES_ROOT\.3mf // kliknout pravým a odstranitHKEY_CURRENT_USER\SOFTWARE\Microsoft\Windows\CurrentVersion\Explorer\FileExts\.3mf // kliknout pravým a odstranitPotom restartovat PC. Po restartu už by měla být vidět volba "vždy" pro otevírání tohoto typu souboru.Zdroj:https://forum.prusa3d.com/forum/prusaslicer/windows...