» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows 10 vs ssd

zdravím, jedna sa o notebook lenovo flex 2 14 aktuálne tam mám sshd, a ten by som chcel vymeniť za ssd intel 535 240gb, môj problém spočíva v nasledovnom ... pokiaľ skúšam vo formáte gpt aj disk aj usb s windowsom nastanú dve možnosti 1. ak vložím disk bez oddielu disk nezobrazí vôbec ani cmd, 2. ak vložim sformátovaný disk nepodari sa vytvoriť ani vymazať ani instalovat proste nic sa nedá keď dám obnoviť disk zmizne aj z biosu potom je potrebne úplne vypnut zapnut znova tam je ...bios mam nastavený na uefi a ahci myslím že len toto je dôležite... skúšal som aj mbr taktiež bez výsledku neviem si vôbec rady disk keď pripojím ako externý cez ramček tak funguje tak ako ma... bios v pc som aktualizoval ďakujem za pomoc možno je to len banalita alebo niečo prehliadam ale fakt si neviem rady

Odpovědi na otázku

Přečti si návod.1. vezmi USB rámeček a dej do něj SSD2. připoj k notebooku3. nainstaluj Acronis True Image, odkaz najdeš na přiloženém lístečku4. pomocí Acronisu překopíruj SSHD na SSD. Zvol správné rozdělení oddílů5. vylákej SSHD z nb a místo něj dej SSD6. můžeš SSHD dát do rámečku a provozovat na zálohy SSD.

ďakujem klonovanim som sa nechcel až tak zaoberať chcel som čistu inštaláciu ale skúsim to aj takto teda možno keď to už pôjde na tom tak sa bude dať aj klasicky nainštalovať

Díky čisté instalaci budeš mít samozřejmě rychlejší chod Windows, o tom žádná.

Nejjistější jistota je instalace systému čistou instalací a to s ohledem na to, že byl notebook kupovaný již s nainstaovaným balastem od výrobce. Tudíž klon disku by byl stejný i s tím balastem.Jestliže máš Bios nastaven na UEFI, to tvoje SSDéčko bude automaticky instalátorem Win 10 upravené na schéma disku GPT za předpokladu, že tvá instalačka na flešce je připravená nástrojem Rufus pro schéma GPT a UEFI. Nové SSDéčko by mělo být jako celek nepřidělené místo na disku -> tedy no problem, pkud je správně připravená instalačka pro GPT a UEFI s tím, že je Bios nastaven na UEFI. Pokud bys to chtěl změnit, tedy chtěl bys použít schéma disku na MBR, instalačka v Rufusu má možnost přednastavení schéma disku pro MBR a Bios a tedy i takto natavit Bios -> Legacy .. nebo UEFI And Legacy - pokud taková volba je v nastavení Biosu. Pokud by byl Bios nastaven na UEFI and Legacy a ty bys měl připravenou flešku pro MBR a Bios, v Boot menu bys viděl připojenou flešku, která by měla dvě možnosti:Například takto:1. UEFI Kingston 2. Kingston - bez označení UEFI -> pokud by byla instalačka připravena pro MBR, dal bys tuto možnost, tedy označit + Enter *U nového SSDéčka by neměl nastat žádný problém, protože je prakticky jako celek nepřiděleného místa na disku. Volba GPT .. nebo MBR je na tobě..

je to starsi laptop ktory bol predavany s windows 8 potom bol predpokladam aktualizovany ... nieje akoze moc zaondeny softwarom d vyrobcu ale aj ja by som chcel radsej cistu instalaciu disk je tiez pouzity neviem ci aj tam nemam hladat chybu ale ked ho pripojim ako externy skusal som rozn testy vsade j 100percentny ... ako som pisal mbr mi neslo tak som sa dal na gpt a vysledok mas v prvom prispevku ci uz ked bol sformatovany alebo bol bz oddielu napada ma este nacitat nejaky ovladac pri tej instalacii ale aky? ... popripade aktualizovat firmware disku ?

Zbytečně to nekomplikuj.Pokud máš tedy Bios nastaven na UEFI a to SSDéčko chceš mít tedy v GPT schématu, není nic jednoduššího než se pustit do přeinstalace systému. Win 10 máš nainstalované na disku SSD za chvilku.Stáhni si Rufus https://rufus.akeo.ie/ Stáhni si instalačku Win 10 https://tb.rg-adguard.net/public.php 1. Připoj flešku do notebooku a zformátuj ji na FAT32 2. Spusť Rufus jako správce, klepni v okně Rufusu na ikonku disku, vyhledej kde máš stažené ISO Win 10 označ jej a dej otevřít nebo na to ISO 2x klepni. Poté zkontroluj, zdali je správně nastavené schéma: GPT pro UEFI a klepni na start - vyčkej na dokončení.3. Zapoj SSDéčko do notebooku + připoj připravenou instalační flešku do notebooku. *Před instalací systému Win 10 je doporučeno mít ve stroji připojený jen ten disk, na který přijde nainstalovat systém W10. Po nainstalování systému se připojí ostatní disky/disk.4. Start notebooku(za předpokladu, že máš nastavený Bios na UEFI a hned poklepávej na klávesu F12 - poté označ tu tvoji připojenou flešku + klepni na Enter a po výzvě Press any key opětovně na Enter -> započne načítání instalačních souborů na flešce a objeví se okno průvodce instalací.5. Teď provedeš pro jistotu smazání disku a convert disku pro GPT. Šlo by to i bez nutnosti konvertovat disk, postačilo by jen smazání disku. Máš stále jen zobrazené to první okno průvodce instalací.Podrž klávesu SHIFT + klepni na klávesu F10 -> tím se spustí příkazový řádek, do kterého napíšeš příkazy a odentruješ. Příkazy: 1. Diskpart 2. List disk 3. Select disk 0 číslo nula -0 jsem napsal jako vzor. Ty zvolíš číslo disku, které odpovídá tomu tvýmu SSDéčku v notebooku Ukázat celý příspěvek

Ten příkaz bod č. 3 vypadá takto:Select disk 0 *Měl jsem tu patřičně poznámku oddělit

Už píšu jako debil..*Měl jsem tu poznámku patřičně oddělit.. - tenhle slovosled vypadá líp..

A ještě jsem zapomněl připsat, že při té instalaci systému, kdy započne první restart, můžeš instalační flešku v klidu natvrdo vyjmout z notebooku - ve chvíli kdy bude černá obrazovka v průběhu toho prvního restartu.

kamo nechapes ma .... keby som nevedel zaklad ako preinstalovat windows tak to dam rovno do servisu ... vsetky kroky robim ako pises az kym nepride v cmd na clean uz tam mi hadze error ale tak vynecham ten krok idem dalej a ked chcem dat instalovat tak mi vyhodi hlasku nepodarilo sa vytvorit novu oblast ani najst existujucu ... vtedy mi tam disk zobrazuje ... neda sa mi ani vytvorit ani vymazat oddiel ked dam obnovit disk zmizne ....vela krat som upgradoval aj ovela starsie ntb z hdd na ssd nikdy som sa s takymto problemom nestretol ... skusal som aj win 8 stale to je rovnake

Njn.. A když tedy tvrdíš, že máš správně nastavený Bios a dokonce i aktualizovaný, pak tedy nevím kde je chyba..

Zdravim takze nové poznatky na ntb som skúšal ďalšie disky wd HDD 640gb funguje bez problémov sshd wd1008gb taktiež Kingston v300 128gb tiež bez problémov len Intel 535 240gb mi nefunguje absolútne nechápem tomu pretože disk sa v rámčeku správa úplne normálne všetky testy 100% vie mi to niekto vysvetlit ?

SSD Intel 535 není kompatibilní s tímhle čínským křápem kvůli problematickému řadiči SandForce.Co s tím?Instaluj plně kompatibilní Crucial MX500 SATA nebo Kingston UV400 = spolehlivý řadič Marvell.Příště se zeptej před nákupem, ne až s křížkem po funuse.

Fakt? A ked teraz chcem Intel S 3520 ani nemám kupovať ? Bude to to iste? ...som strašný odporca lenova ale chcel som to skúsiť lebo som ho nikdy nemal ...takze to nepojde spraviť žiadnym driverom ?

ssd vyskusane na stolovom pc vsetko v poriadku takze asi to fakt len to lenovo nezvlada takze ak by niekto chcel posuvam ssd dalej intel 535 240GB

Jednoznačně SSD, windowsy už mám.