» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows 10 downgrade

Dobrý den,existuje nějaká jednoduchá cesta (bez nutnosti instalovat Windows 10 znovu) jak Windows 10 (2004) downgradovat na nižší verzi? Stačí mi když mi zůstanou nastavení a aplikace jinak je mi to vcelku jedno. Proč to chci:Bohužel už nemám možnost provést rollback v rámci Windows update a zjistil jsem, že verze 2004 má problémy s SMB 1.0. A já mám starší zařízení co umí jen SMB 1.0 a nemůžu s ním teď pracovat.

Odpovědi na otázku

co ti to pomoze, 2004 sa ti nainstaluje sama pri najblizsom update.

myslím že ne.. pokud ručně update vrátíš a někde tam zaškrtneš že způsoboval problémy, nechají ti tu starší verzi milostivě trochu déle. Ale věčně určitě ne..

Tak snad ze dva roky by to vydržet mělo, ne? Mně 2004 Microsoft nevnucuje, mám sice možnost kliknout na "Stáhnout a aktualizovat", ale to jsem zatím neudělal.

Ne.Uvedenou chybu (mj.) opravuje KB4571744:https://support.microsoft.com/en-us/help/4571744/window... Po instalaci KB a restartu můžeš povolit SMB klienta a opět restartovat OS bez fatálních následků typu BSOD, kromě hrozeb mnoha exploitů, které využívají tento zastaralý protokol.

K těm hrozbám... V domácích podmínkách je nebezpečí z aktivace SMB1 klienta minimální. Pokud máš disk namapovaný jako písmeno a zaviruješ si počítač, data na síťovém disku ti vyšší verze Samby stejně nezachrání. Jo kdyby si na počítači aktivoval SMB1 server a pak se s počítačem připojoval všude možně ve škole, v kavárnách atd., to by bylo něco jiného.

Já nemám problém s BSOD nebo startem systému, ale že nejde ten disk přes SMB připojit.

Podpora SMB v1 by měla jít zapnout skrze Ovládací panely /Přidat odebrat programy / Zapnout nebo vypnout fce Windows

Tohle funguje ve starších verzích. Vzhledem k počtu nešťastníků, kteří reportují problémy se SMB1, má 2004 chybu.

Já tu funkci mám aktivovanou, ale nefunguje správně s verzí Windows 10 2004.

so synology DS220j ti to bude fungovat spravne.

A k čemu mi taková informace je když nemám synology DS220j?

Zkusil bych pohledat update firmwaru na to Vaše "starší zařízení". Nebo do něj zkusil nahrát alternativní firmware. Ono mít v [Global] definované "security = share" bylo nebezpečné už za dob Windows 98. Jde hlavně o to, že je pravděpodobné, že třeba už ve verzi 21H1 nebude SMB v1 k dispozici vůbec. Lze říct, že v tomhle Microsoft vlastně drží své uživatele jako rukojmí. Nikdy nevíte, co si na Vás přichystá za změny. Co budete dělat pak?

To zařízení nemá žádný nový formware. Dlink DNS-320.

Ano, downgradovat Windows 10 jde. Stáhneš si příslušnou verzi (ISO), rozbalíš je na disk a spustíš Setup.exe. Pak nainstaluješ se zachováním souborů a aplikací.Podstatné je, že musíš počítač po dobu instalace odpojit od internetu, jinak ti instalaci odmítne, protože existuje novější verze.