» Poradna » Windows (a jiné OS)

WIndows 10 AHCI - Jak ?

Ahoj.Při instalaci Windows na AHCI bylo vše ok. Jakmile se Windows nainstaloval už nechtěl nabootovat a vyžadoval instalační medium. Nainstaloval jsem ho tedy znovu což nepomohlo. Nakonec jsem byl nucen přehodit v biosu AHCI na IDE. Vše naběhlo a od té doby řeším jak přinutit Windows aby fungoval v ACHI ? Žádný návod mi nepomohl. Nastavení v msconfig na hodnotu " minimální " nemá vliv. Změny v registrech nemají téže vliv. Další rady ? Pokud dám moc AHCI vyhodí to chybu 0000001f tuším. A na výběr je pouze to že mám vložit instalační medium a zvolit opravu počítače. Díky za pomoc.

Odpovědi na otázku

BIOS je na desce aktuální?

Přiznám že není. Ale na Windows 7 to fungovalo....

Skus pozriet na stranke vyrobcu mainboardu, alebo notebooku alebo co to vlastne mas, ci tam nie je ovladac na SATA/RAID alebo co.Toto by som videl na problem so vstavanym driverom vo W10 na tvoj radic.Ale nakolko vobec netusime, co to mas za hardver, tazko teraz spekulovat.Ja osobne som sa nestretol s problemom W10 vs AHCI sko takym.

Mám desku GIGABYTE GA-Z77-D3H - Intel Z77 a nenašel jsem nic. Jediný co jsem našel byl nějaký SATA preinstall driver s tím nevím co dělat.

No to je nejspíš právě to, co tomu chybí ...Před instalací v BIOS nastavit mód AHCI a při instalaci předhodit preinstal driver na USB.

Presne tak, toto presne som mal na mysli.Este pred zahajenim instalacie musis instalacii Windows "podstrcit" ovladac na SATA controller.Toto som mal na mysli a moze to pomoct.

W10 nemá SATA ovládač na asi 3 roky starú dosku?

Znie to podivne, ale co ty vies?Vies presne, ci si skusal instalovat W10 na presne rovnaky chipset ?Ja nie, preto ma napadlo toto.Pripajam sa k moznosti, ze je nutny update BIOS-u, pamatam si problemy ked vysli W7, tak niektore starsie mainboardy mali problem s instalaciou a vela krat to vyriesil novsi BIOS.Toto je vec, ktoru by som tiez vyskusal.

Ovšem já nemám problém Windows nainstalovat, tam proběhlo vše v pořádku. Jen je problém přehodit IDE na AHCI protože tak to nefunguje. Takže mě nenapadá co tomu může chybět že to nechce najet v ACHCI modu ?

A jak jsem psal výše : Změny hodnot v registrech co jsem vygooglil neměli absolutně žádný vliv. A to BSOD to nepadá, prostě to vůbec nenabootuje.

Ja viem, ale ked nainstalujes Windows v rezime IDE a prepnes to potom na AHCI, tak to nebude fungovat.Vacsinou skoncis pri boot/reset loope.A BSOD to hodi len na okamih a hned sa to restartne.

Já ten chipset doma mám a W10 na něm bez problémů šlape (AHCI/RAID). Instalovat dodatečné ovladače nebylo potřeba. On intel má na svoje čipsety stejně jen jeden ovladač (iastor), s kterým to vše jede.Ale když už, tak než lovení ovladačů u výrobce desky bych je prostě stáhl přímo od intelu ( https://downloadcenter.intel.com/product/55005/Intel-Rapid... ).

Zkusím večer až se k tomu PC dostanu.

Ano tento návod i jemu podobné přes změny v registrech jsem zkoušel a nepomohlo.

ten návod je v podstatě správný a funguje. U verze Win10 1703 ale není nutné jít do nouzového režimu, protože Win si AHCI nainstalují samy už při prvním startu, který je jen o něco delší.

Já měl řadič zapnutý na RAID a přehodil jsem ho na AHCI a byla modrá obrazovka při startu. a tak se po druhém restartu zapnula oprava windows. Tam sjem zadal spustit v nouzovém režimu s prací v síťi. A systém se nastartoval. Nechal jsem to chvbilku být. Asi se nainstalovali ovladače a potom restart a normálně to chodí v AHCI. A potom jsem to dělal ještě nazpět a šlo to taky takto úplně stejně.

Po 4 hodinách mi pomohla jenom tato genialita.

Musíš W10 nainstalovat s tím řadičem zapnutým v BIOSu, se kterým, je chceš i nadále provozovat. Tzn. pokud Ti teď jedou pouze v IDE SATA režimu, musel jsi je tak nainstalovat. Přepni nejprve v BIOSu SATA do AHCI modu, pak proveď novou čistou instalaci W10 a následně půjdou s AHCI řadičem bez problémů. Pro jistotu proveď nejprve upgrade BIOSu.

Absolutely agree.

Kluci přesně takhle jsem to udělal. Ale po instalaci a prvním restartu už systém nenajel a musel jsem to přepnout z AHCI do IDE.

U Win 10 funguje toto:- Nech v biosu přepnuto na IDE a nastartuj Windows- start > msconfig - záložka "spouštění počítače" - v sekci možnosti spouštění zatrhni "Bezpečné spouštění - minimální", potvrď a restartuj.- přepni v Biosu na AHCI a nastartuj Windows (najedou v Safe mode) - Opet start > msconfig - zmenit zpet na puvodni hodnoty a restart

To jsem také zkoušel. Po přepnutí do AHCI nenajede nic.

Postup jsem použil několikrát a vždy bez problému.

OK, ale přesně tento krok " přepni v Biosu na AHCI a nastartuj Windows (najedou v Safe mode) " nefunguje. V AHCI to nenajede, takže přepnu zpátky do IDE, najdete safe rezim a dal nic...

Mám tu samou desku Gigabyte Z77-D3H a Win 10 běhá v pohodě se zapnutým AHCI. Pravda nedělal jsem čistou instalaci, ale upgrade z Win 7. Zkus reset biosu na default settings a čistou instalaci.

Já už dokonce flashnul i bios na novější verzi. Nepomohlo to. Nebude to chyba biosu ale Windows samotných. Otázka je jak jim to vysvětlit ...

"To jsem také zkoušel. Po přepnutí do AHCI nenajede nic." - tohle je mi velice divné. Schválně jsem si vyzkoušel W10, které byly nainstalované na AHCI a také s ním normálně fungují, přepnout v BIOSu do IDE modu a končím nestálými opakujícími se restarty. Po přepnutí zpět do AHCI vše opět funkční. Velice mne proto zaráží tvoje tvrzení, že jsi nainstaloval s nastaveným AHCI a pak přepnul na IDE a to Ti normálně funguje - toto je více než podivné. Dle mého mínění jsi to nainstaloval v IDE (po upgrade BIOSu se Ti samo nastavilo IDE jako výchozí), udělal jsi instalaci nebo alespoň její část, pak jsi to teprve změnil v BIOSu na AHCI a to už pak samozřejmě nejde samo.

Opravdu jsem instaloval na AHCI modu a jak říkám, hned po instalaci kdy už není potřeba instalační medium mě to dál nepustilo, z prvu jsem neměl tušení co se děje a nainstaloval Windows znovu. Stalo se to samé a jelikož jsem obdobný problém měl i na W7 tak jsem si vzpomněl na IDE. Šel do biosu a změnil z AHCI na IDE. A hle, najednou to fungovalo. Takže nevím, co je špatně ale vím že reinstalace systému tu chybu neřeší.

Jaký máš přesný typ motherboardu?

A máš v tom biosu rozdílná nastavení jak pro Disky tak pro CD/DVD mechaniky zvlášť? Dost podstatná věc! Jinak rozdíl AHCI a IDE je o prdu. Ale někdo napsal nalejvárnu na net tak si to všichni hned nastavte!

neeekeceeej blbosti jo IDE mode pro stary oska ktere jeste neznali satu a je to znát ahci je zrychleni a ide mode je zpomaleni

Zásadní rozdíl AHCI oproti IDE modu je především podpora NCQ, a u SSD pak nativní TRIM.

Hmmm, a praktickej rozdíl je ten že když dáš do SATA mechaniku tak budeš mít jen problémy pokuď nebude v BIOSU nastavení pro každej port zvlášť, nebo adekvátní nastavení který to řeší.

Zkusil bych windows nainstalovat na jinej harddisk.

Takze po prestudovani vsetkeho konstatujem, ze bud je vadny mainboard alebo DISK.Mozes skusit pouzit iny disk SATA?Len na skusku?

Jak by to mohlo být deskou nebo SSD když to na předchozích Windows fungovalo? Bohužel jiný SSD disk vyzkoušet nemohu. Jediná varianta která mě ještě napadá je zkusit SSD zapojit do jinýho SATA portu jestli nějakým zázrakem Windows nenačtou ovladače?

Mam stejny problem :) jeste nedavno mi to na win10 fungovalo (ahci) a najednou asi nejaka aktualizace a ahci slo do pice.. Musis pouzivat IDE protoze ahci to proste nepusti

Windows 10 64bit 1803 verze to má nastavené na „0“ oboje jak storahci i pciide takže by neměl být problém to přehodit v bios oni si vyberou ovladač.