» Poradna » Windows (a jiné OS)

Windows - existuje nějaký dokument o jeho vzniku?

Jen tak mě napadlo jestli není náhodou nějaký dokument o vzniku Windows. Docela by mě zajímalo jak taký operační systém vznikal, ale nedaří se mě nic najít. nevíte někdo náhodou o něčem takovém?//"Napište titulek co nejpřesněji. Jen podle titulku se ostatní rozhodnou, jestli si váš dotaz přečtou."//

Odpovědi na otázku

Jestli se nepletu, pracovaly na tom MS společně s IBM??? a MS se pak trhli. Do prodeje šly tuším až ve verzi 3.11. Šlo vlastně o pokus dohnat svět Unixu, který měl grafické prostředí dávno před pokusy MS. Ostatně, srovnání např. Amiga Workbenche a MS Windows 3.11 bylo v podstatě legrační. Verze mimo linii NT byly ukázkou spíše neschopnosti a testování na uživatelích. NT řada už je trochu o něčem jiném, ale pořád je to jen dohánění něčeho, co má konkurence již roky.PrasatkoPee

Pletes a nepletes. Puvodni Windows byla jen nadstavba nad MS-DOS, coz byl system vychazejici z CP/M, ktery se Microsoftu povedl hlavne marketingove. Kdyz bylo jasne, ze je potreba zacit uplne novou edici Windows (hlavne kvuli lepsi podpore novych schopnosti procesoru a vetsi vlade OS nad aplikacemi), pracoval Microsoft s IBM. Ale nedohodli se a z vysledku jejich prace vznikly casem dva systemy - Windows NT (tusim verze 3.5), ktery se pak s dalsimi upravami (Windows NT 4.0) stal velmi schopnym a oblibenym, zatimco IBM to uvedlo na trh jako OS/2 Warp. Ten byl podle mnoha hodnoceni povedenejsi nez Windows NT, ale u zakazniku se neujal. Mimo jine i proto, ze tou dobou uz byla dost velka radka uzivatelu "proste zvykla na Windows" od dob Windows 3.11 atd.

Díky za doplnění, lovil jsem to z paměti. PrasatkoPee

Ja taky :) Jenom presne jmeno OS/2 Warp jsem si musel najit, i kdyz jsem ho pred lety zkousel pouzivat.

5 vteřin a googluhttps://www.zive.cz/clanky/strucna-historie-w... a asi tisíc dalších

Není to dokument, ale třeba toto? https://www.csfd.cz/film/31875-pirati-ze-sili...

O takovém dokumentu nevím, ale ono je to s "Windows" složitější. První okenní systém mě tuším Xerox, své okenní systémy pak měly firmy jal Atari, Commodore Amiga....

vždyť to máš na wikipedii!https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_1.0"Microsoft began developing a graphical user interface (GUI) in 1981.[4] The development of Windows began after Microsoft founder Bill Gates saw a demonstration at COMDEX 1982 of VisiCorp's Visi On, a GUI software suite for IBM PC compatible computers.[5] In 1983 Microsoft learned that Apple's own GUI software—based in part on Xerox PARC technology–was much more sophisticated, and decided that its own product would be different."je tam toho spousta, stačí si to přečíst...