WIN7-64 hláší blížící se poruchu HDD

Dobrý den,

prosím o radu. Nainstaloval jsem úplně nový disk ST31000528AS (1TB, základní, online, MBR, 1 svazek-primární oddíl, NCQ, SMART) do PC (HP Elite 7100). Disk pracuje úplně bez problémů, ve správě počítače i ve správci hardware není hlášen žádný problém. Nic nenaznačuje nestandardní chování.

Teď však systém WIN7Pro-64 hlásí blížící se poruchu disku a že doporučuje provést zálohu disku. Toto hláška se mi ohlašuje při každém spuštění počítače před naběhnutím systému, musím dát F2. Provedl jsem kontrolu disku ve WIN s výsledkem bez vadných sektorů a bez potíží.

Disk mám 3 dny, ale když kromě dané hlášky vše hlásí, že je vše v pořádku, nechce se mi reklamovat. Včem je problém a případně jak se zbavit hlášky při startu počítače, abych nemusel dávvat F2. Nějaký výborný program pro testování HDD? Díky

Odpovědi na otázku

Tohle nehlasi win ale primo bios na zaklade kontroly S.M.A.R.T disku kde se mu neco nelibi. Ten problem nemusi mit zadnou souvislost s vadnymi sektory. Tedy prohlidnout SMART - nastroju je na to dost (napr HD Tune). Osobne bych reklamoval

HDD Tune je poměrně slušný program na test disku (umí i surface test).

W7 tohle dělají rády,navíc nedokáží určit stav disku,spoléhají se na S.M.A.R.T a nějaké své interně nastavené parametry,prostě vypněte podporu S.M.A.R.T v BIOSu pokud to u HP už lze

Ja osobne uz bych tomu disku moc neveril. Takze kdyz uz vypinat SMART a vydlabnout se na to, tak pak alespon poradne zalohovat aby pak dotycny nesplakal nad vejdelkem.

BIOS při short self-testu hlásí - failed, status value7, unknown error

Ještě zkusím dlouhý test v BIOSu a ten HD Tune a jinak běžím reklamovat. Díky

... teda status value 4

Pokud chceš opravdu vědět na čem jsi, tak si stáhni se stránek výrobce utilitu na kontrolu disku. A v HD Tune předtím překontroluj smart jestli na něco upozorňuje. Když ho máš 3 dny, tak nelze vyloučit vadu.

Mel jsem temer stejny disk. Akorat na nem byla nalepka Maxtor a ne Seagate. STM31000528AS
A tohle mi win taky zacal hlasit a bios take (mel jsem ho pul roku). A po dukladnem zkontrolovani SMART udaju jsem zjistil ze to bylo zpusobene polozkou "Realocated Sector Count". Vlastne diky teto vlastnosti asi nikdy ve scandisku nenajdes chybu disku, protoze kdyz disk najde chybny sektor, tak ten sektor zakaze pouzivat, a misto nej vyuzije "zalozni" sektor, kterych nekolik ma. A scandisk zadnou chybu nemuze najit, protoze se mu ukaze ten zalozni sektor, co je v poradku. A kdyz disk najde tuhle chybu, tak jen zmeni pocet tech realokovanych sektoru. A kdyz jich je moc tak smart zacne hlasit chybu.
Mno ale ted zase k te chybe. Kdyz se mi ta chyba objevila, tak jsem ji taky ignoroval. Disk bez problemu fungoval. Ale asi po 14ti dnech disk zkolaboval a nenasel ho ani bios. Kdyz se mi ho podarilo zprovoznit, tak jsem si z nej zalohoval data, ale to taky byla prace mistama rychlost cteni disku klesla az na 50KB/s. A behem prace nekolikrat disk zkolaboval a zmizel ze systemu. Nastesti se mi data podarilo zkopirovat a bez chyb (cemu se docela divim). A pak disk putoval na reklamaci.

Mno vzhledem k tomu ze ho mas 3 dny, tak ti doporucuju zalohovat tech par dat co na nem mas a odnest ho na reklamaci. Provozovat v tomto stavu disk opravdu neni dobre. On ten windows dobre vi, proc to hlasi.