» Poradna » Windows (a jiné OS)

Win10 a SSD disk NVe

Prosím moc o radu. Poskládal jsem si počítač s GB s Z370HD3P, I3-8100 a diskem WD M2/256GB/NVe na kterém jsem chtěl mít systém. Nedaří se stále na něj nainstalovat WIN10-Pro_x64. Disk je v BIOSu vidět, začne kopírovat na něj, ale pak se instalačka z USB restartuje a napíše, že disk je typ GPT a podobné hlášky a nic!. Vůbec mě nepustí při startu výběr disku, kde by se měl systém nainstalovat. Pak jsem připojil jiný SSD disk do SATA řadiče s WIN10 a systém naběhl. DISK M2 jsem zviditelnil a naformátoval na NTFS s písm. D. Dá se na něj zapisovat, mazat atd., ale WIN10 nejsem schopen na něj nainstalovat. Bojím, že když teď pustím z USB instalačku pomocí setup.exe, tak mi nainstaluje na SATA disk a ne na M2/NVe. Díky moc za radu.

Odpovědi na otázku

V BIOSe by mala byť možnosť zvoliť pripojenie disku SATA alebo M2.

V BIOSe je vidět na M2/NVe, přesné jeho označení i velikost.

Neviem či pri inštalácii na GPT partition natreba nastaviť BIOS na UEFI. Skús pozrieť v BIOSe.

no jasne ze treba UEFI, ked chce z GPT bootovat, tak je to popisane aj vo vsetkych specifikaciach.

Máš v pořadí bootování nastaveno na prvním místě „Windows Boot Manager“ a povolený secure boot? Jaký je to model SSD? Instaloval jsi Windows z flashky vytvořené pomocí Media Cration Tool?

Disk je WD/M2 256GB Black. Win jsem instaloval z flashky vytvořenou pomocí RUFUS 2.18p. Wwin.Mnager je na prvním místě a secure boot mám povolený. Večer jsem se již neozval, protože jsem to zkoušel na druhém compu.

Keď je disk GPT, tak musíš bootovať inštaláciu z USB cez UEFI.

Ak máš v BIOSE povolené CSM - tak ti systém bude ponúkať bootovanie z USB ako legacy (to je podpora pre staré rozdelovanie diskov naformátovaných s MBR), alebo UEFI (nové formátovanie diskov s GPT). Pozri manuál k doske str. 28-29.SATA disk odpoj, keď máš strach, že to nainštaluješ na neho omylom.

Bylo v Rufusu nastavené GPT, UEFI? Ev. zkus tu fleš udělat nástrojem MS.Je ten disk zformátovaný jako GPT? Při boot lze přes F10 (nebo tak nějak) spustit diskpart a udělat clean, convert GPT.

Ještě jednou děkuji všem. Již jsem to vyřešil. Musel jsem zrušit automatické odpovědi a již vše "běhá jak z praku!" Jsem s tímto diskem zatím velice spkojen. Je to oproti SSD-SATA disku znát.

Udělal jsem si nový autounattend.xml, kde je již UEFI a vyzkoušel novou silent instalaci. Vše proběhlo bez problémů na M2 disku WD-Black/256 GB s protokolem NVMe 2280.