» Poradna » Programy

WIN xp

Dobrý. Chcem na jeden starý Pc C2d e7600 nainštalovať WIN XP. Teraz tam je WIN 10. Môže byť, že to win 10 blokuje? Keď vložím cd do mechaniky normálne sa spustí instalator ale ikonka nainštalujte WIN XP je zašednuta a nedá sa na ňu kliknúť. Ani keď dám boot na cd/dvd tak to nejde.

Odpovědi na otázku

Dobry den.
Premyslim,jestli ma smysl instalovat XP jako klasicky OS.

Pokud spustite instalator tak,ze zapnete Win10 a vlozite do mechanicky CD, tak se nedivim,ze to nepujde. Je to krok 20let zpatky.

Nicmene pokud z instalacniho CD nabootujete, teoreticky by to melo jit, ovsem nedelal bych to,pokud mam SSD. Tenkrat na to XP nebyly delane a mohlo by to delat neplechu. Viz pojem Trim atd.

Dal bych ocekaval problem s HW a ovladacema. Spis XP zkuste nainstalovat do Virtualboxu. Ale jde o to,proc chcete XP instalovat. Treba by vam stacil DosBox, pokud chcete spusit ultra starou hru.

Povite vice o ucelu vaseho dotazu?

Ten PC by bol len na kampaň a skirmich

Nemůžeš spouštět instalaci z rozjetého systému (W10)...nabootuj to CD

Prečo

Upřesňuji - nemůžeš spustit instalaci STARŠÍHO systému ze spuštěného novějšího...

Tak Windows obecně se zásadně instalují z bootovacího média, určitě ne z běžícího systému. Ale přeinstalovat vyšší verzi na nižší je trochu složitější. Budeš muset nejprve disk kompletně vyčistit, tj. odstranit všechny oddíly. Pak ti to půjde.

Na E7600 by měly jít XP celkem bez problémů. Problém ale je že XP jsou ještě relativně oldschool systém, nic neudělají za tebe, všechno musíš udělat sám. V každém případě pokud bys chtěl zachovat W10 tak to až taková sranda nebude. Pokud by ty W10 nebylo třeba zachovat, tak to chce totálně máznout disk (nejlíp z DISKPART příkazem CLEAN) a pak nabootovat instalačku XP a nainstalovat - akorát tě ještě může postihnout sabotáž zvaná AHCI. A jak už psali, XP nemá podporu SSD (resp neumí TRIM)

To mu prd pomôže. No toto by mohlo
Select disc
Convert MBR
Clean
Create partition primary
Format

Po tom create partition primary ide ešte
active sorry za tlstý palec

?

Nepomohlo. Najväčšia sranda je že nejde cca 15 ročná napalovačka cd/dvd . Ide ako oči. Len nebootuje

Kamarát ma porposil aby som mu spojazdnil hry pán prsteňov bitka o stredozem. Písal sem na fórum a dostal nejaké rady ale ani on a ani ja sme to nedokázali pustiť. Tak mi doniesol svoje staručké Pc C2D E7600, 4gb rám, 750 gtx, a 160 GB HDD. Kedysi tam bol WIN XP. Potom tam dal WIN 10. XP je funkčné je to originál CD.

Tak radu jsi dostal, musíš se nejprve zbavit těch Windows 10 a potom by z bootovacího CD neměl být problém nainstalovat ty XP.

Nejdriv bych zkusil ten Virtualbox. Kouknete na google, jak do virtual boxu nainstalovat jakekoli windows, postup bude vzdy stejny. Virtualbox je jen program bezici pod Windows 10 a lze do nej nainstaloval jakykoli OS.

https://www.virtualbox.org/wiki/Downloads
https://www.thewindowsclub.com/how-to-install-virtualbox...

Jo super, radit virtualbox na hry..A už jsi to zkoušel?

AoE som hraval vo virtualnej masine s Windows Xp, akurat to bol vmware a nie virtualbox.

Takže tvá odpověď, vůbec nesouvisí s mou otázkou.. No, oukej.

Jo, zkousel. Transport Tycoon myslim. Kdyz je dost ramky a cpu, urcite to pujde. Moderni procesory umi treba Intel VT, to by mohlo vyrazne zvysit pouzitelnost virtualizace - ten stary notes nakonec treba ani nebude potreba.. Ale to je otazka na odbornika. A nebo to proste zkusit, ono neni co ztratit :)

"Kamarát ma porposil aby som mu spojazdnil hry pán prsteňov bitka o stredozem."Nic proti ale ruku na srdce instalaci OS nezvládáš... ani s pomocí rad tady na poradně. Kamarád vsadil na "špatného koně". Takže kamarád ať si PC vezme zpět a začne hledat znalejšího kamaráda který celou instalaci Win Xp zvládne.

Asi máš pravdu. Už som asi starý na to. Bral som to ako banalitu. A nerváčim pritom. I keď 7čku som tam dal úplne v pohode teraz. XP neviem. Ale dôjdem na to.

Pokud máš na to čas a chuť se s tím hrát proč ne. V tom případě hodě zdaru.

Tak som mu to sľúbil. Skúsim aj nejakú piratsku verziu XP. Moja mám pocit ešte nemá ani prvý SP. Uvidíme.

Když Ti tam šly Windows 7 a nejdou windows xp, pravděpodobně máš disk s formátem gpt, musíš ho ve "správa disků" převést na mbr.

Jestli tam funguje Windows 10,tak s XP bude fůůra nových problémů !Nesahej na to, evidentně tomu moc nerozumíš.

Core 2 nemá s Win XP žiadny problém. Ak ich chce len na hry, nie je problém. Teda ak tam nemá novšiu GK.

Jde ovšem o to, že s XP je kompletně problém s internetem i aktuálním softwarem.S Windows 10, které chce odstranit podoporují aktuálně vše.Takže lidem, kteří mi naklikali mínuska toto vůbec nedochází a nechápou tyto úplné základy. Pokud chtějí hrát hry, není důvod také přecházet kompletně na XP.

Dnes sa s tým pohrám pre F1. Vo virtual boxe to ide strašne pomali.

Nemá lepší PC? LoR vyžaduje Pentium III, takže vo VB pôjde dobre na akomkoľvek použiteľnom PC.

Když už se ten disk stejně formátuje, co věnovat jedno odpoledne zkoušce linuxu a wine? Podle winehq má lotr:bfme zlaté hodnocení, to znamená minimální potíže a navíc bude stroj použitelný na internet, což se dnes o XP říct nedá.

Nutné akce podle Winehq poradny
- nainstalovat poslední patch
- nainstalovat no-cd patch
- ručně vytvořit konfigurační soubor (obsah přiložen)

Ok, start systému z plotnového disku nebude u posledních distribucí úplně raketový, ale o nic horší než 10 a práce je v pohodě.

Nad tým som tiež rozmýšľal. Ale s tým nemám vôbec žiadnu skúsenosť. Cez VB sa mi jeden diel podaril spustiť ale len do menu som sa dostal. Strašne pomaly to išlo. Prišlo mi najľahšie hodiť na ten starý comp XP ale som sa zasekol.

Neskrývám, že ta volba je loterie. Linux ne každému sedne, i když to už není taková hrůza, z čistě uživatelského klikacího hlediska je (nakonec) v pohodě.
Mám jako hlavní stroj vykopávku, Athlon X4 640 + 4GB RAM, Linux Mint 20. Svého času jsem přes Wine rozjel Half Life2 a Morrowind, takže 3d mu nedělá potíž všeobecně, záleží na hře.
A vzhledem k tomu, že instalací 'přes celý disk' nemůžete nic dalšího pokazit* (záchrana oddílu s Windows, přemýšlení, kam se zavaděčem) a jenom popřípadě ztratíte čas, tak proč to nezkusit.

* No, instalátor dodnes počítá s pokročilejším uživatelem a hlavní oddíl se musí ručně označit, že bude celý "/" , čili Root. Je to kvůli pokročilejším volbám, že třeba uživatelský prostor Home může být na úplně jiném oddílu. A také se musí pohlídat vytvoření samostatného oddílu SWAP minimálně o velikosti RAM.

Ďakujem ti za Tomáša a odpoveď. Ale Linux nie je pre mňa. A potom sa kašľať či wine hmmmm. EE

Je to samozřejmě vaše volba. Ale linux už dávno není pro jen geeky a podle mne je to lepší, než se drbat se zastaralým systémem, pro který ani nejsou moderní browsery a připojení k internetu je jedna velká hra "kdy mne nakazí."Schválně jsem si to zkusil. Nesehnal jsem jedničku, takže video je z dema dvojky, ale na ukázku to snad stačí. https://youtu.be/6a8yWyEFmUoJeště doplním CPU/GPU: Athlon X4 640@3200, Radeon 4850

Odstran sys oddil, vytvor novy (a zformatuj), pak instaluj.

Ďakujem Vám všetkým za radu. Zajtra je voľno tak to pozriem riadne.

Ďíky kamoš. Vidím,že sa snažíš. Snáď na to spolu prídeme.

Chlapci zmena. Aj keď som vybral disk s PC a zformatoval v inom Pc. Pri inštalácii XP mi napísal,že nejde prehrať novší WIN. I386

computer mám doma a som zmätený

A Tomy! Ďakujem

Tak chlapci. Konečne inštalujem WIN XP. Problém bol v klávesnici. Jednoducho ju to nebralo po reštarte ( mám MS sculp ergonomic bezdrôtovú ). Normálne v biose išla ale keď som mal stlačiť klávesu pre boot tak ju nebralo. Vybral som svoju starú asi cca 30 rokov IBM PS2 tak sa hneď inštalácia rozbehla.

Ele mám jednu pikošku, ktorú troška nechápem. Skušal som fakt všetko. Tak som WIN 10 preinstaloval na WIN 7. Komplet s formatovanim disku. Včera nám vypadla pri inštalácii na celej ulici elektrika. A dnes keď som zapol to PC tak sa chcel WIN 10 obnoviť z poslednej uloženej pozície. Ako je to možné keď bol komplet asi 3x zforátovany disk. Všetky partície. Ako je toto možné?

A Tomáš ešte raz ďakujem. Toto by ma fakt nenapadlo s tou klávesnicou. Ani sa nečudujem, že to nenapadlo ani tebe.