» Poradna » Programy

Win 98 SE instalace bez diskety?

Dobry den,
mam takovy malinkaty problemek, znamy mi prinesl starsi PC s tim, ze chce preinstalovat Windows 98 SE. Problem je ale v tom, ze mu odesel radic na zakladni desce na disketovku. Tak jsem nelenil, stahl bootovaci DOS z CDcka, nabootil, ale bohuzel nevidi pevne disky :(, nevite, jak by se to dalo vyresit?

Odpovědi na otázku

win98 jde bootovat z CD.

win98se z cd, jsou bootovací

to si delate srandu, ne? jezisi, jsem kus vola :D, omlouvam se za flame :D

U starších PC je potřeba nejprve vložit startovací disketu WIN 98 originál,/ nebo vytvořenou z funkčního systému WIN 98 na jiném PC stroji / Na druhou stranu pokud je v předmětném PC vše vpořádku a má CD ROM
tak by měl z CD WIN 98 jít normálně způstit - to je 1), Za 2 ) je již uvedená startovací disketa a na této se vyberte možnost spůstit instalaci za použiti CD s WIN 98.
Na tom starém PC záleží na tom jaký bot má upřednostnění, pokud disketa, tak vložit nejprve disketu a pak CD. Je však možnost v BIOSU toto přestavit a bootovalo by rovnou z CD s WIN 98/pokud to BIOS umožní/ pak by byla instalace jednodušší.

Pokud selže všechno, co psali mí předchůdci a někdy je to možné, odpojte HDD, na který to chcete instalovat a nainstalujte systém na jiném stroji v zapojení master. pokud to nebude supermoderní počítač, ale asi jen o 8 let novější, než vám dal přítel k instalaci, bude instalace přenositelná přepojením disku. Asi 90% úspěšnost.
Jinak pokud instalace nevidí pevné disky, zkontrolujte zapojení disků. Nejedná se o SATA disky nebo mechaniku?-v tom případě originální instalačka nepostačuje.
Zeptám se jinak vidí disky BIOS? Pokud ne, HW závada.

Proc to instalovat na jinem stroji?
Staci udelat systemovy disk a zkopirovat z CD adresar WIN98 (nebo jak se to tam jmenuje).
Instalaci pak uz spusti v tom starem stroji.

Predpokladam, ze pokud to je stary stroj, tak tam SATA jeste nebude.

Postup jde ještě vylepšit tím, že se instalace (cca 100MB) nakopíruje z CD na HDD ještě v původním systému, pak po bootu do dosu (F6-krokovat nebo upravit ini) kouzelným příkazem deltree (je zašitý v podadresáři windows) smazat starý systém (deltree /y progra~1 a tak dál). Bez, nebo po restartu, jak libo, pak spusť instalaci z adresáře.
Jestli máš dos ovladač k CD-ROM tak nemusíš kopírovat, stačí do config.sys nastavit himem.sys a driver od CD, do autoexecu mscdex a smartdrv, instalaci pustíš po odmazání starého systému z CD (jen si nesmíš himem.sys, mscdex a smartdrv smazat při likvidaci starého systému).

daj mu tam xubuntu a hotovo

To je rada . Jestli jsi ji hlupáčku nevšiml, na to se neptal.

pre hlupeho kazdy hlupak, heterosexuali nepouzivaju zdrobneleniny

Ačkoli sám používám Linux, tak na to se SKUTEČNĚ neptal.

Tak jsem to vyresil dekuji... Win 98 byly bootovatelne :), dekuji za Vase rady