» Poradna » Windows (a jiné OS)

Win 8.1 - bootovací smyčka u stolní PC

Dobrý den.Pokusím se co nejlépe posat můj problém.Mám stolní PC (HP Pavilion 500-202ec) s Windowsem 8.1 původně koupený s předinstalovaným Win8.Včera bežel počítač úplně v pořádku. Až dnes ráno jsem normálně surfoval po internetu a po chvíli Firefox zamrzl asi na 20 vteřin a pak zase chvli bežel ale po chvíli opět zamrzl a tak jsem ho vypnul a zase zapnul. Opět bežel chvíli normálně a poté opět zamrznul a ve správnci úloh mi to ukazovalo 100% využití disku - Firefox a System využívali disk nejvíc. A tak jsem počítač nechal restartovat a zde nastal problém. Počítač se restartoval ale po zobrazení loga HP obrazovka zčerná a počítač se asi po 1minutě sám restartuje a toto se opakuje stále dokola. Pročetl jsem už hodně diskuzí jak v češtině tak i v angličtině ale můj problém to nevyřešilo. Zkoušel jsem několikrát spustit pc v nouzovém režimu jak se sítí tak i bez sítě a pokaždé opět černá obrazovka. Také jsem zkoušel pár tipů s příkazovým řádkem, ten mi jakýkoliv příkaz zamítnul. Zkoušel jsem všechny body obnovy, pokaždé se obnova nepodařila a nastavení zůstalo stejné. Dokonce jsem už zkoušel částečnou obnovu ale též bez úspěchu. Kompletní obnovu (pokud vůbec půjde) nechávám jako poslední možnost, protože mám v počítači několik pro mne cenných věcí které jsem ještě nestihl zálohovat.Doplňující informace: v posledních několika dnech jsem neinstaloval žádnou aplikaci a neměl jsem žádný problém s virem. Počítač nechávám každý druhý den kontrolovat a každý týden dělám kompletní kontrolu všeho v PC. Mám ještě laptop HP, původně s Vistami a ten mám nyní po updatu s Win8 a ten už jede víc než rok úplně v pořádku.Update z Win8 na Win 8.1 jsem na stolním PC provedl někdy v Dubnu.Budu rád za jakoukoliv odpověd a radu. A pokud budete potřebovat cokoliv vědět určitě napište, rychle odpovím.

Odpovědi na otázku

Tak soubory, o které nechceš přijít si určitě zálohuj překopírování např. na externí disk, USB flash disk atd. přes jakoukoliv live distribuci Linuxu (live znamená že se nemusí instalovat = spustí se přímo z vypáleného CD/DVD nebo flashky).

Děkuji za radu. Určitě hned vyzkouším. Záleží mi jen hlavně na těch několika souborech které jsem vytvořil sám. Zbytek ať se klidně PC smaže. Ty seženu znova.

Tak zkoušel jsem ten Linux ale bohužel nepodařilo se mi počítači domluvit aby mi USB disk přijal jako bootovací zařízení. Tak jsem se rozhodl udělat bitovou kopii. To kupodivu šlo. A poté jsem celý počítač obnovil do továrního stavu. počítač poté normálně fungoval a tak jsem tam vložil tu kopii a všiml jsem si že záloha sice proběhla ale veškeré programy a hry ztratily exe soubory. A poté začal PC zamrzávat. Zkusil jsem restart, který trval asi 5minut. Od té doby vše bylo dost zpomalené. Start PC, přihlášení, i vypnutí PC trvalo asi 5minut. A teď mi to dokonce začalo hlásit, že potřebuju opravit problém přes recovery. A dá mi možnost se přepnout na začátek, kde si lze vybrat pomocí F kláves různé možnosti. Ovšem při zmáčknutí F11 označeném jako System Recovery vrátí se PC na chybovou zprávu, kde mě opět doporučuje udělat obnovu. V tomto okamžiku už ale PC neodpovídá ani na klávesnici ani myš. Takže jsem ve slepé uličce a nezbývá mi nic jiného než natvrdo vypnout PC. Vypadá to že teď už asi zbývá jen kontaktovat výrobce nebo prodejce. Co myslíte?Naštěstí je ještě v záruce. A soubory mám zálohované. Ale stejně jsem očekával od nového PC trošku větší spolehlivost.

Musíš za každou cenu bootnout ten linux. Jen tak ověříš, zda ti odešlo/neodešlo něco z HW. Pokud poběží,závada je SW=Windows a nemá cenu reklamovat!

Problém je že počítač mi nedává na vybranou jestli chci nabootovat originální Windows nebo Linux a hned zavádí Windows a samozřejmě hned vyskakuje chyba. A to je furt dokola. Zkoušel jsem různé verze Linuxu, tvořil bootovací USB disky přes několik programů a na několika různých USB zařízeních. Jediné co mi dává na výběr je původní boot, IPv4 a IPv6 network boot. Žádný boot z CD nebo USB. Zkoušel jsem USB zapojit i do různých USB portů protože jsem četl, že musí být připojen přímo k základní desce. Beze změny. Budu zkoušet ještě ten Linux ale kolikrát mě štve i jak málo času mi PC dává k tomu abych zmáčkl F8 a dostal se do nastavení. Často to ani nestihnu. A teď už úhozy kláves PC při startu úplně ignoruje. Hned si tam hodí chybu btw. kód chybe je: 0xc0000185.

A máš v Biosu vypnutý secure boot ?

Tak se mi konečně podařilo zprovoznit na tom PC Linux. Tedy spíše Ubuntu. Opravddu to byl ten Secure boot. Akorát nevím co dál. Data už jsem si zálohoval jinak takže teď musím vyřešit jak zprovoznit zpátky ten windows.

V Ubuntu je šikovný nástroj GParted. Spusti ho a podívej se na svůj disk, co je tam za oddíly atd. Celý disk můžeš zformátovat, všechny oddíly odstraň. Vznikne nepřidělené (unallocated) místo o velikosti tvého HDD. Potom Ubuntu ukonči a můžeš nabootovat instalačku Windows a vesele instalovat!

GParted tam je ale vůbec nikde jsem nenašel možnost ho spustit. Ale to zdaleka nebude ten největší problém. Ikdyž se mi podaří naformátovat disk tak jak do něj dostanu Windows když počítač přišel bez jakéhokoliv CD/DVD a s předinstalovanými W8 takže nikde nemám ani licenční číslo napsané. A nemám možnost ho zjistit.

O licenční číslo se starat nemusíš. Je uloženo v Biosu. Stačí si sehnat instalačku (edice musí být stejná cos tam původně měl + všechny ovladače. A GParted spustíš poklepáním na zástupce přece chlape!A ještě něco: Všechny tyhle starosti by sis ušetřil, kdyby sis zavčasu udělal zálohu OS. Už víš proč = poučení do budoucna!

> Data máš mít zálohována to nikoho nezajímá vč. servisu.> Zbytek viz servis.

Data zálohovaná už mám. Jen se mi nechce věřit že po dvou měsících se hned po.... nějaká HW součástka. Proto též doufám že je to pouze SW chyba a podaří se mi to nějak vyřešit bez servisu.

Mě chcípne grafárna, disk, zvukovka klidně po nákupu hned jedu zpět.