» Poradna » Windows (a jiné OS)

Win 32 x 64 bit? a co k tomu?

Ahoj!Prosím o radu / názor. Koupil jsem starý NTB pro strýce - ten chce jen zapnout PC, pustit skype a pokecat se synem, který je někde v zahraničí. Proto chtěl NTB s kamerou a co nejlevnější...Mám tu Acer Extensa 5430, který má nyní WIN7 32 bit. Procesor je však 64 bitový. Samozřejmě umí jet i na 32bitovém OS, ale měl by přechod na 64 bitů nějaký přínos?Strýc nepotřebuje od NTB žádnou extra rychlost - než napíše slovo nebo klikne, přeci jen má 70 let... Nebude asi ani hrát nejnovější hry... Ale stejně se bojím, že SKYPE může mít občas zavirované přílohy a antivir od WIN není až tak dobrý... - co mu k tomu systému dát za free antivir?Aktuálně NTB nemá nic, jen čistý OS a prohlížeč - HW je dokonce jen se 100GB diskem a 1,5GB RAM. Ramku mám doma jednu gigovku - takže bych hodil na 2GB celkem. Taky mám disk 160GB jen tak v šuplíku... Kdybych přeinstalovával, šoupnul bych to tam. Na druhou stranu bych nerad rýpal do krabice, která jede a pro něj je naprosto dostačující.Prosím jen slušné odpovědi bez narážek na ubohost šrotu. Díky !

Odpovědi na otázku

pod 3GB ram staci bohate 32bit verze, https://www.skype.com/cs/download-skype/skype-f... Klasická verze Skypu: počítač s 32bitovým nebo 64bitovým operačním systémem Windows® XP s aktualizací SP3, Vista, 7, 8, 8.1 nebo 10.

dík-já už hledal novou verzi... ta je tedy k ničemu :D

spíš bych tam dal ssd, nějaké stoleté hdd bude nabíhat půl hodiny. Klidně nějaký levný nebo ti u toho strejda usne.https://www.czc.cz/kingston-now-a400-120gb/2...

On se klidně prospí - je v důchodu, nespěchá... Ten NTB byl stejně drahý jak je ten "levný disk" :D

Tyto otázky se řešily před deseti lety. Pokud tam nejsou alespoň 4GB, je 64bit nesmysl. Dnes to řeší málokdo, protože i ty největší šmejdy mají alespoň ty 4GB RAM, spíš víc, což 32bit neumí, takže dnes už není co řešit. A pokud to má být použitelné, je třeba tu RAM rozšířit. 1,5-2GB je dnes utrpení používat i na web.

Windows mají PAE od WinXP. Už 32bit WinXP uměly tedy 64GB RAM s omezením 2GB na proces. Zajímalo by mě, kdy to konečně rádoby experti pochopí.

A vždy někdo přiběhne a vykřikne PAE a napíše maximálně o limitu 2 GB na proces. Ale už nezmíní, že se PAE musí aktivovat přepínačem /PAE, že má pár dalších nevýhod, jako že sežere trochu výkonu ke své režii, natož aby napsal, že VŠECHNY běžné 32bit edice Windows mají SW omezení na max. 4 GB RAM.Řešit PAE v domácím PC prostě žádný smysl nemá.

Dovolte, abych vás citoval. Možná pak pochopíte, co jsem svým příspěvkem chtěl říct. Mimochodem PAE je třeba v Ubuntu defaultně už mnoho let, asi to bude opravdu problémová záležitost. Umělo to už Pentium Pro. A to jsme v roce 1995. Chápu, že dnes to tedy bude problémová záležitost. Zkoušel jste to vůbec někdy? Pro mě je to totiž naprosto transparentní.https://cs.wikipedia.org/wiki/Pentium_Pro"protože i ty největší šmejdy mají alespoň ty 4GB RAM, spíš víc, což 32bit neumí, takže dnes už není co řešit. "

1. Tazatel má W7, ne Ubuntu.2. Tazatel má 1,5GB a plánuje rozšíření na 2GB, řešit 64bit nemá smysl.3. Sám o sobě W7 celé 4GB nevyužije, musí se to zapnout.4. Ano, zkoušel, kdysi dávno (XP) ale od té doby, co je 64bit OS a 64bit HW, to pro mě nemá žádný smysl (mluvím o domácích PC, aby zase někdo nevytáhl servery nebo nějaké řešení).

Pokud se bojíš virů a bude to jen na net a Skype, tak proč Windows?Xubuntu nebo Lubuntu na takhle starém šrotu pojede mnohem svižněji a nemusí vypadat nijak cize, viz např.:http://bit.ly/lubuntuw7Trusty

Já měl s LINUXem zatím zkušenost jen jako se systémem s příkazovými řádky - toto vypadá opticky jako W7 - má to i podobné či shodné způsoby užívání?

A asi by to ještě vyřešilo i dilema s antivirem ne? Prý do linuxu nikdo nebourá... Co takový stréc potřebuje - prohlížeč, skype, trochu bezpečí.... To by mohlo být ok. A děcka při návštěvě by mu tam nelezly, že chcou hrát hry :D

Pár virů na linux je, ale byla by to hodně velká smůla na něj zrovna narazit. Ty o kterých se mluvilo naposled, se týkaly serverů a webových aplikací, ne běžných počítačů.

To dilema máš jen ty, ale ne tvůj strýc. Pokud bude notebook používat způsobem, jaký jsi popsal, je v naprostém bezpečí i bez antiviru. Jenom bys mu tím komplikoval život, protože antivir (z podstaty své funkce) má i falešné detekce - a ty bys chtěl, aby strejda řešil co je vir a co ne?

Vyzkoušej live linux a hned budeš vědět, jak moc to klikání v Linuxu je těžší, oproti klikání ve Windows.

Jasně, linux už dávno není jen o příkazovce.ALE, není to Windows!Instalace je sice klikací, ale probíhá přes správce balíčků z internetu, což funguje spíš podobněji androidímu Google Play.Používání je podobné a aplikace co jsou stejné na Windows i linuxu - Firefox, Chrome, VLC, LibreOffice apod. vypadají na obojím stejně a chovají se stejně.Díky tzv. Wine tam fungují i některé exe soubory.

Jestli to má být jen spouštěč skype, pak je nejlepší volbou asi Xubuntu/Lubuntu, nebo něco stejně nenáročného. Skype se spustí po přihlášení a hotovo.PrasatkoPee

"Prosím jen slušné odpovědi bez narážek na ubohost šrotu. Díky !"A co takhle ubohost tazatele? Odpověď na tenhle dotaz je tu už stokrát.

Víte, ono 100x může být taky o různých typech PC, NTB... Je možné, že bych našel vlákno na nějaký jiný typ NTB, zkusil návody a rady a tím svůj NTB odrovnal. Proto jsem uvedl typ a základní info.A stejně jako názory na linux - windows, tak i názory na HW se liší... Nebo některé diskuse o WIN7-W10... že desítky mají menší nároky na paměť a jsou rychlejší,... přechod stále zdarma... atd. atd.

Díky všem !Zkusím ten linux live ... a taky si upřesním požadavky strýce. Ono to na začátku bývá vždycky "jenom na skype" a najednou z toho je potřeba office, hry pro dítě, atd. Hezký zbytek víkendu :D

A bonbónek na konec: na 32-bitovou verzi skypu v linuxu zapomeň, je už odstřihlá a ani už není v repo, to je prasárna co?

No tak to je hezký.. takže vlastně řeším zbytečně, ... nebo mám jako dát nějakou verzi linux 64 bit (netuším, jestli to nějak rozlišují.. jsem opravdu linuxový panic) ? Procesor je ok.

A on má koupené MS Office?Pokud ne, tak LibreOffice běží jak na Windows, tak na linuxu, na obojím vypadají a fungují stejně.U položky "hry pro dítě" bude asi potřeba zjistit oč jde, protože s ohledem na slabý hardware je možné, že budeš zbytečně řešit operační systém a nakonec zjistíš, že si dítko myslelo, že si zahraje Zaklínače nebo GTA, což nepřipadá v úvahu kvůli HW.

Strýce potkám v týdnu - zatím jsem tam dal 2 shodné RAM po 1GB, doinstaloval aktualizace, skype, nějaké ty doplňkové programy typu adobe air atd.PC se pouští celkem svižně - do 40ti vteřin (to je podle mne dost slušný na starou herku - v práci mám omezené možnosti nastavení a PC se pouští cca 3 minuty - parametry násobně lepší... vše je jen o nastavení a počtu programů).Ty hry pro děti vidím spíše z on-line hry.cz ... děti (vnoučata) mají cca. 6 let. Zdůrazním mu, že chtěl pc pro sebe na skype a občasné zprávy na webu - ne herní PC. Taky že nedoporučuju na tomto hrát vlastně cokoliv mimo solitérs... Když bude s windows problém, uložím si ten odkaz na linux verzi a zkusím ho.... jinak to nechám zatím být. Jak se říkává, ze staré k.rvy pannu neuděláš...

to ujde, ale opravdu bych ještě zvážil to ssd, kolem tisícovky jsou 64GB a to by na systém a SKype bohatě stačilo. A nejde jen o rychlost ale i odolnost (takové bouchnutí s ntb před ukončením sytému může být konečná pro starý disk). A pak když ta herka za 1500 klekne tak ho můžeš dát do dalšího podobného.