» Poradna » Windows (a jiné OS)

Win 10

Dobri den.pri instalacii win 10 mi nechce zobrať ssd disktoto mi piše:system win. sa neda nainstalovat na tento disk . vybraty disk ma tabulku oblasi MBR. na systemoch typu EFI možete system win . inštalovat iba na disky GPT.čo stym? ?????

Odpovědi na otázku

CMD jako správce:diskpartlist disk select disk <číslo>cleanconvert gpt

Zformátovat disk v průběhu instalace? (Jinak pozor na začátku instalace - při spouštění systému z USB Disku ti nabídne dvě varianty - EFI a (asi) MBR - už nepamatuji.) (Mrkni třeba na https://www.zive.cz/poradna/ssd-a-preinstalac... - i když to neřeší přímo tvůj problém.)

Vždyť je to naprosto jasný.Instalačku máš připravenou pro souborové schéma disku MBR. Bios máš máš nejspíš nastaven na Legacy ..a samotný disk je MBR(souborové schéma)Takže si ujasni, který schéma disku chceš, MBR/ nebo GPT a dle toho připrav instalačku(pro UEFI a GPT a nastav BIOS na UEFI.. nebo nastav Bios na LEGACY, instalačku na flešku pro Bios a MBR a disk ponech ve schématu MBR. *Jde jen o 3 zásadní věci, které musejí být shodné:1. Bios - nastaven na UEFI nebo LEGACY2. Disk - GPT(čemuž odpovídá nastavení Biosu na UEFI) nebo MBR - nastavení Biosu na LEGACY3. Instalačka z flešky - nastavení v okně nástroje RUFUS buď tedy pro UEFI a GPT, nebo pro Bios a MBR *Rufus pro přípravu instalačky Windows 7/ 10 většinou nabídne automaticky takové schéma, které je shodné se systémem, na kterém se ta instalačka připravuje -> a tohle lze po načtení ISO Win 7/ 8.1 / 10 změnit(dle toho pro jaký počítač(GPT a UEFI / nebo MBR a LEGACY) instalačku připravuji).. poté klepnout na "Start"*V tvém případě by postačilo na začátku instalace(hned v prvním okně průvodce instalací) vyvolat cmd( příkazový řádek) podržením klávesy Shift + klepnout na klávesu F10 a napsat tyto příkazy(po každém zadání příkazu klepnout na "Enter"):Příkazy: 1. Diskpart 2. List Disk 3. Select disk 0 -0(nula) - by mělo být číslo disku odpovídající disku, na který přijde nainstalovat operační systém - u notebooků je to fu(c)k, tam je většinou jen jeden disk. Co se týče stolních počítačů a více připojených disků. Při instalaci Win 10 by měl být připojen jen ten disk, na který přijde instalovat systém, ostatní disky by měly být odpojeny -> připojí se až po zdárné instalaci systému. 4. Clean Takto by to mělo být Ukázat celý příspěvek