» Poradna » Windows (a jiné OS)

Win 10 ci zustat u win7 ?

Ahoj,Mel bych par otazek :) Mam malicko starsi a docela shit pc. Win7 64bit 4gb ram amd procesor s nejakou shit integrovanou grafanou. Pc pouzivame predevsim na net a ruzne dukumenty fotky filmy word atd. Sem tam si zahraju nejakou hru co muj pc utahne.Vyplati se tedy (kdyz uz skoro konci ten rok kdy to je zadarmo ten upgrade) prejit na win10 ? Zda to bude mit nejaky vyznam pro me. jako treba o neco sviznejsi pc net atd. A pokud aktualizovat mel bych si zalohovat data ? jako jsou fotky atd ? Diky vsem za normalni odpoved :)

Odpovědi na otázku

Nefunguje ti neco na sedmickach? Pokud vse funguje, nehrab do toho a neexperimentuj s nedodelanym systemem.

Funguje vse. Jen jde o to ze nekdy v cervenci to konci ta verze zdarma a nerad bych pak zjistil ze ty 10 jsou dobre a musel si je zaplatit :)) a taky me i zajima zda prechodem na 10 mi nepobezi pc svizneji jelikoz jsem to nekde cetl :)

Aha, takze klasicky cechacek, hlavne ze je to zadarmo.

Ano když je to teď zadarmo tak se mi nechce potom za to platit. Ale to je nějak mimo téma. Pokud nedokážes odpovědět na to co se ptám nechápu proč vůbec komentujes.

Odpoved jsi dostal, neumis cist?

Počítej s tím, že pod W 10 se ti vůbec nemusí podařit ten HW rozběhat. Každopádně bych udělal toto:1/ někde bych si sehnal náhradní HDD, stačí 32 GB2/ stáhl bych si na něj W10/3 řádně vše otestoval.Jsou dvě možnosti: buď to bude fungovat a pak zazálohuješ data a provedeš čistou instalaci W 10 na původní HDD, nebo to fungovat nebude a pak náhradní HDD prostě sformátuješ a v budoucnu ho můžeš použít jako externí úložiště. Každopádně ale platí zásada, že když něco funguje, nešťourej se v tom, bude to rozbitý!

ja osobne by som zostal v tomto prípade na W7 a po upgrade HW, ktorý zrejme budeš v dohľadnej dobe robiť, tak vtedy by som si už zakúpil aj nový systém W10

A co by se stalo, kdyby jsi zjistil, že W10 jsou dobré? To není důvod k přechodu. Důvodem k přechodu je nová potřebná funkcionalita či řešení nějakého problému. Vůbec to nesouvisí s tím, zda je systém dobrý či nikoliv. Zda je zdarma, či nikoliv. Představ si, že existuje svět, kde je spousta operačních systémů lepších než rodin W. Některé stojí miliony a jiné, ty které jim zdatně konkurují, jsou zadarmo. Tady by jsi byl v pasti úplně.PrasatkoPee

Kašli na to, pro tebe je to úplně zbytečné. Nech co ti spolehlivě funguje (to není nic proti Win, sám je na novém stroji mám, ale nemá smysl ze za novým systémem hnát, už vůbec ne proto, že je zdarma. Ale co funguje, do toho zbytečně nehrabat).

Edit, překlep: "ale nemá smysl se za novým systémem hnát,

Tak si stáhni Win 10. Pokud nebudeš spokojený do měsíce se můžeš vrátit na win 7. Žádná věda.

1) Jestli ti jde o systém zadarmo, tak si můžeš dát do dualbootu Linux, ten je zadarmo pořád. Net, dokumenty (v LibreOffice), fotky, filmy by ti fungovaly. Jestli hry těžko říct (můžeš rozhodit přes Wine), záleží co hraješ... něco jde líp něco hůř. Když si dáš prostředí Xfce nebo Lxde, tak by ti mohlo i PC běžet rychleji.2) Upgrade na W10:Nic ti nebrání v tom si je zkusit. Zálohu dat si udělej každopádně. Udělej si i bitovou kopii současného systému. Pak můžeš provést upgrade (nebo čistou instalaci) a odzkoušet. Pokud se ti to nebude zdát, tak pomocí té bitové kopie si původní systém snadno vrátíš zpět a měl bys W10 rezervované do budoucna. Tj. i kdyby ses vrátil a pak si třeba za 2 roky řekl, že ty W10 chceš zas zkusit, tak si je můžeš opět nainstalovat zdarma (aspoň taková je teorie).3) Ani u jednoho systému nelze říct jestli a jak tobě konkrétně půjde. Pokud jej chceš, tak si to musíš odzkoušet sám.

Jsou pro dané PC ovladače na W10? Pokud ano, přejdi ... Pokud ne, je lepší zůstat, nicméně lze zkusit i s ovladači pro W8 či W7. Vrátit se lze vždy, pokud jsi schopen udělat obnovu z kopie systému. Lze použít i možnost vrácení během 30 dnů.

To je přesné. Pokud existují k tvé desce desítkové drivery, můžeš přejít. Pokud neexistuje třeba desítkový driver síťovky nebo zvukovky, měl bys smůlu. Největší problém W10 je totiž v tom, že W7 je velmi dobrý systém. A tak vlastně nikdo nemá důvod přecházet na W10. Ale pokud najdeš uvedené drivery a chce se ti, není důvod to neudělat. Nepohoršíš si.

Ono mohou nastat i jiné problémy, ne všechny starší aplikace na Win10 běží. Taky jsem musel v případě jedné přejít na novou verzi a jiných dvou přistoupit k WinXP ve VMware. Osobně nejsem zastánce honby do nového systému jen proto, že je nový a je "in" mít nejnovější systém. Do nového systémů jdu až s novým strojem, do té doby co funguje, do toho zbytečně nehrabu. Přínos není zas až tak extra velký.Pokud si ale tazatel chce hrát, zkoušet a má na to čas, proč ne, ať přejde na Win10 a hraje si.

Tak pokud chce někdo mít jistotu, že spustí ve W10 cokoliv, je řešením to, co říkáš, třeba Virtualbox od Oracle. Já v něm mám XP Mode (ano, je určený pro W7, ale po drobném vypreparování běhá i ve W10) i Ubuntu 16.04 a zatím nevím o ničem, co bych nespustila.

A co bezpečnost? Dost lidí používá online přístup k penězům ...

Jaky je problem s online pristupem k penezum z W7?

Brzy skončí podpora ... a chyby v zabezpečení nebudou opravovány.

To nejsou kolikrát roky ani teď. Zrovna tohohle bych se nebál. Mnohem pravděpodobnější je, že si užovka sama nainstaluje trojského koně.PrasatkoPee

Podpora W7 skončí v roce 2020...

Co to meles - podpora konci v roce 2020, nestras tady lidi tema nesmyslama. A tim ze skonci podpora, nestane se OS nejdnou nebezpecnym. To jsou kecy pubrtalnich vyrostku, tkeri o problematice nic netusi...

W10 je šmejd co nefunguje

Povedal ten, čo máš šmejd PC

tak ne no, neni to šmejd, jenom sou pořád nedodělanýa ano mám PC šmejd

Diky vsem za odpovedi. jsem rad ze se tu najde porad par lidi co na normalni otazku dokazi normalne odpoved :) zustanu tedy u win7 dokud to funguje :) neslo mi ani zas tak o to ze to je zadarmo ci ze to je in mit to nejnovejsi slo mi hlavne o to zda by muj pc nebezel rychleji.

Na Win 10 beží lepšie, ale musíš mať aj ovládače na Win 10. Pokiaľ máš starý HW, tak sa ti to neoplatí. Pokiaľ máš SSDčko, tak je to výhoda, keďže z FastBootu bootuje 4-7s (podľa značky a typu).

Jestli ti jde o rychlost reakcí systému nebo rychlost přepínání webových stránek, pořiď si SSD disk. To poznáš určitě. A navíc si ho bez problémů můžeš vzít do nového PC, až budeš chtít provést upgrade PC.

jestli máš disk navíc, nebo si ho můžeš aspoň půjčit, tak si zkus udělat čistou instalaci W10 a prubnout to.Já osobně si tenhle OS klidně nechám ujít - na Windows PC mám W7, které mi vyhovují a W10 mi nenabízí nic navíc i přesto, že jsou zadarmo. Navíc to rozhraní se mi vůbec nelíbí a co jsem zkoušel ve virtuálu, tak se mi v tom ani nepracuje pohodlně.

1. buď udělej zálohu systému, aby byla možnost obnovy a přejdi2. nebo lépe na nový disk udělej novou instalaci W10 s licencí W7 a pokud nebude vyhovovat, vrátíš původní disk s instalací W7.

Jak se tu jiz nekolikrat psalo: jsou ovladace => W10, nejsou ovladace =>W7

Můj názor - desítky jsou prostě lepší a modernější. Doporučuji je vyzkoušet - čistou instalaci. Sedmičky tam můžeš kdykoli vrátit ze zálohy, kterou si předem uděláš například pomocí Acronis Drive Image.Jen blbec opustí nový, výkonnější OS jen proto, že se mu nelíbí nebo o něm četl nějaké kecy v diskusích. Na desítky je třeba si zvyknout, ne je po prvním pokusu hned smazat a pak na ně nadávat (to pak člověk nadává na svoji neschopnost a ostatní to vědí).

Já to udělal jinak , nainstaloval jsem si čistou instalaci Win10 na druhý disk a testoval ... Mám taky staré PC AMD ,asi 5 let a ovladače nebyl problém ,, Podle mne , nehraju nové hry , nový Win 10 nenabízí nic nového , převratného co by mne nutilo přejít . Spíš mi vrtá hlavou , proč Microsoft tak vehementně tlačí lidi , aby přešli na Win10 . Je to až podezřelé

xHCI, UASP, PCIe SSD native atď. Na nové dosky dosť závažná vec.

Diskuse má úroveň, jako když ti nějaký pošuk poradí léčit si rakovinu homeopatiky. Takže to shrnu:1) Pokud nemáš druhý disk, na který by sis provedl testovací instalaci, tak proveď zálohu stávajícího systému.2) Vytvoř si přes MediaCreation Tool instalační flashku Windows 10 a z ní proveď upgrade.3) Počkej, než dojde k aktivaci Windows 10 a potom disk opět zformátuj a proveď čistou instalaci. Nainstaluj ovladače, které nenašel Windows Update nebo o nich víš, že jsou problematické. nainstaluj programy, které používáš. Pár dnů používej. 4) Pokud si na Windows 10 nebudeš moc zvyknout, vrať se obnově provedené v bodě 1)Výsledek je ten, že základní deska tvého počítače je registrovaná na serverech Microsoftu. Pokud třeba za rok uvidíš jiné sestavení Windows 10 a už konečně bude mít potřebný WoW efekt nebo uživatelskou přívětivost, tak na ně budeš moct, na rozdíl od ostatních, bezplatně přejít.No pain, no gain.

Co je grambit za jednotku?1. Jsou na to ovladače pro nový os?2. Něco snad teď nefunguje, že je třeba hujerismus v podobě nové redmondské distribuce v pokusném stádiu na tajnou starou HW konfiguraci?3. Operační systém není na to abych si na něj "zvykal", ale aby mi umožňoval provozovat aplikační software, který vyžaduji bez zbytečného otravování!4. Data se ZÁSADNĚ zálohují a archivují bez ohledu na potřebu na hazard v podobě nedodělané redmondské distribuce. Pokud ovšem o ta data vůbec stojíte.

Zdravím, taky jsem přešel z win7 na win 10. Já jsem MAX spokojený. Win 10 má i více možností, než win7. Avšak, pokud máte microsoft office nelegální, počítejte s tím, že je win 10 rozpoznají a budete mít lhůtu 1 měsíc na zaplacení legální verze. Já jsem si ty office hacknul

To je nejlepší když někdo mluví jen ze své jedné jediné vlastní zkušenosti domácího pokoje (dětského?)! Proti Win10 nic nemám, spoustě lidem fungují v pohodě. ALE:-mohou nastat potíže s ovladači pro starší stroje (nemám osobní zkušenost ano nikoho z okolí, jen odsud, ale od spolehlivých přispěvatelů)-mohou nastat problémy s aplikacemi - i vlastní zkušenost, viz. výše. -mohou nastat jiné problémy, např. těsně po upgradu nenadálá nemožnost nabootování - zkušenost kamaráda, a zrovna musel druhý den odevzdat nějaký projekt (NE školní, to je dávná historie). Naštěstí "náhle" vyřešeno.A i jiné. Takže každý si musí rozmyslet, jestli má čas na řešení případných problémů, protože má PC jako pracovní a musí řešit důležitější věci, než upgrade OS. Pokud má člověk PC jen na hry a internet, tak je to jedno, klidně mu nemusí fungovat třeba týden, nic se nestane...možná kromě psychiky toho člověka A bezpečnost? Nebál bych se přistupovat na i-bankovnictví ani z WinXP. Zbytečná hysterie. Navíc důležitě operace bývají podmíněné SMS kódem a pokdu člověk dodržuje základní bezpečnostní pravidla, tak je v pohodě. Daleko větší nebezpečí než nějaké "domnělé díry v OS" jsou různé podvodné stránky nebo FCB zprávy, kam člověk zadá své přihlašovací údaje atd...než OS je daleko nebezpečnější člověk sám sobě.

Jen podotknu. Ty případné problémy, které mohou nastat se netýkají jen Windows 10. Tyhle a/nebo podobné tu byly prakticky vždy s příchodem nových OS a jsou to celkem pochopitelné problémy. To není nic namířeného proti Win10.

Win XP používám pořád, ale nemám je online. Na online radši linux - pokud s ním nahradíš XP, pojede rychleji, protože nepotřebuje rezidentní antivirový štít.

já bych doporučil udělat si kopii disku a na kopii nainstalovat windows 10 ale je to riskantní upgradoval jsem taky počítač musel na opravu za 650,- Kčtakže tak.

Já jsem byl na tom podobně, také velké dilema, vzhledem k tomu, že se to dá do měsíce vrátit, tak jsem to zkusil a zatím si nestěžuji.Zálohu si raději udělej, u mne soubory zůstaly, ale nikdy nevíš.

V počátcích nabídky Windows 10 jsem byl také nadšen a zkusil. Microsoft mne ujistil, že můj notebook je kompatibilní a tak mohu upgradovat na W10. Polovina funkcí mi nešla a až potom jsem zjistil, že výrobce notebooku nemá pro W10 ovladače !!! OS používá svoje ovladače a tak sytém běží, ale jak. Je zřejmé, že Microsoft vám bude nutit předkem zadfklem W10, i kdyby po instalaci vám jen svítila obrazovka. Vždy to bude u Microsoftu kompatibilní. Na druhém notebooku jsem provedl to samé (důvod je, že v době nabízení bezplatného W10 se systém automaticky aktivoval po připojení na internet). Pochopitelně, nechtěl jsem požívat W10 instalovanou pomocí upgradu z W7 se vším smetím. Nainstaloval jsem si čistou instalaci W10 (legálně staženou a vytvoření flash boot disku). Stáhnul jsem si příslušné ovladače od výrobce pro W10, nainstaloval jsem svoje programy a upravil W10 (stahování aktualizací, zamezení šmírování atd.). Vytvořil jsem si zálohu systému na externí HDD a sem tam ji natáhnu, podívám co je nového, zaktualizuji, uložím novou zálohu a natáhnu zpět zálohu W7. Mám to jako pojistku pro budoucnost, co kdyby se Microsoft pochlapil. Jinak k Tvému problému. Máš staré železo a pochybuji že najdeš patřičné ovladače. Z textu Tvého dotazu vidím, že máš elementární základní neznalosti, jako zásada, že veškerá data se ukládají na jiný oddíl, než C a hlavně se vytváří zálohy mimo provozovaný počítač. Když jsem začínal před 8 roky, uměl jsem jenom zmáčknout tlačítko on/off. Dnes známým reinstaluji počítače, řeším jejich problémy a p. Nakoupil jsem si literaturu, studoval poznatky na internetu, experimentoval. Teď mám 74 roků a stále se učím. M.j. dělám do automobilů, mám diagnostiky Delphi, VagCom, Atris a další, dělám to známým. Při tom se setkám několikrát s dotazy, co mám udělat, vyměnit, aby mi jelo auto ? Svatá prostoto, na dálku se nic nedá dělat a hlavně dotyčný nechce investovat do opravy a je v domnění, že zadarmo dostane radu- vyměň ten šroubek.Závěr-naučit Ukázat celý příspěvek